Zavrieť

Porady

Vyska prijmu na odvody do SP od roku 2011

Zdravim Poradakov,

hladala som ale nenasla, tak prosim o odpoved na moju otazku.
Aka je vyska prijmu Samostatne zarobkovej osoby od ktorej uz je povinny platit odovody do Socialnej poistovne (od 1.7. 2011).
Za rok 2009 to bolo myslim 3834,96 EUR.

Dakujem vopred za odpoved a zelam pekny den

Charmelka
Usporiadat
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

charmelka Pozri príspevok
Zdravim Poradakov,

hladala som ale nenasla, tak prosim o odpoved na moju otazku.
Aka je vyska prijmu Samostatne zarobkovej osoby od ktorej uz je povinny platit odovody do Socialnej poistovne (od 1.7. 2011).
Za rok 2009 to bolo myslim 3834,96 EUR.

Dakujem vopred za odpoved a zelam pekny den

Charmelka
Navrhovaná zmena:
(1) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu6) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5, ak tento zákon neustanovuje inak.

odkaz 6) § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov
§ 138 ods. 5
(5) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, dobrovoľne dôchodkovo poistenej osoby a dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti je mesačne najmenej vo výške 44,2 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa platí poistné.
0 0
charmelka charmelka

charmelka je offline (nepripojený) charmelka

Dakujem za presne odvolavky na prislusne pravne predpisy, ale uvitala by som informaciu, ci je uz znamy ten "vymeriavaci zaklad, od ktoreho 12 nasobku sa bude pocitat vyska prijmov pre vypocet odvodov do SP od 1.7. 2011.

Dakujem
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Odpoveď na Tvoju otázku tu :
http://www.porada.sk/1514848-post261.html
3 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Je to suma 3948,84 €
7 0
charmelka charmelka

charmelka je offline (nepripojený) charmelka

Dakujem pekne vsetkym, ktori si nasli cas a odpovedali

Charmelka
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

charmelka Pozri príspevok
Dakujem za presne odvolavky na prislusne pravne predpisy, ale uvitala by som informaciu, ci je uz znamy ten "vymeriavaci zaklad, od ktoreho 12 nasobku sa bude pocitat vyska prijmov pre vypocet odvodov do SP od 1.7. 2011.

Dakujem
v návrhu novely zákona o soc. poistení je zmena - VZ z DP za rok 2009 by mal platiť celý rok 2011. Nebude sa meniť od 1.7.2011.
1 0
charmelka charmelka

charmelka je offline (nepripojený) charmelka

"Veronikasad" a co hovoris na tu sumu, ktoru mi napisali "mysimis" a "Andyke" - ved za rok 2009 to boli prijmy myslim 3834,96 EUR.
Preco potom napisali inu - trocha vyssiu sumu??

Dakujem
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

charmelka Pozri príspevok
"Veronikasad" a co hovoris na tu sumu, ktoru mi napisali "mysimis" a "Andyke" - ved za rok 2009 to boli prijmy myslim 3834,96 EUR.
Preco potom napisali inu - trocha vyssiu sumu??

Dakujem
Ak sa schváli novela, bude platiť to, čo napísala Veronika. V novele už nie je VZ na platenie poistného na nemocenské poistenie členený na obdobia tak, ako je v súčasnom znení § 138 ods. 10.
0 0
charmelka charmelka

charmelka je offline (nepripojený) charmelka

A potom, ak tato novela bude schvalena - ked sa suma nebude menit - chapem to spravne, ze pre posudzovanie "prijmov" SZCO v DP za rok 2010 bude hranica ten isty prijem ako za rok 2009? A ktory je teda spravny?

vdaka
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

charmelka Pozri príspevok
A potom, ak tato novela bude schvalena - ked sa suma nebude menit - chapem to spravne, ze pre posudzovanie "prijmov" SZCO v DP za rok 2010 bude hranica ten isty prijem ako za rok 2009? A ktory je teda spravny?

vdaka
VZ z výpisu z DP za rok 2010 bude platiť pre celý rok 2012. Výpis už nebude treba odovzdávať osobne, SP ho dostane priamo z DU.

Ako sa bude posudzovať hranica príjmov pre povinnú registráciu - neviem.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

veronikasad Pozri príspevok
VZ z výpisu z DP za rok 2010 bude platiť pre celý rok 2012. Výpis už nebude treba odovzdávať osobne, SP ho dostane priamo z DU.

Ako sa bude posudzovať hranica príjmov pre povinnú registráciu - neviem.
Ak sa do zákona nedostane iniciatívou poslancov niečo iné, tak sa hranica príjmov bude posudzovať tak ako doteraz.
Bude to suma uvedená v príspevkoch č.4 a č.5
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Katija Pozri príspevok
Ak sa do zákona nedostane iniciatívou poslancov niečo iné, tak sa hranica príjmov bude posudzovať tak ako doteraz.
Bude to suma uvedená v príspevkoch č.4 a č.5
Mám tomu rozumieť tak, že povinná registrácia sa bude posudzovať k 1.1.
- teda k 1.1.2011 - ak príjem za rok 2009 presiahol 3834,96€
- k 1.1.2012 - ak príjem za rok 2010 presiahol 3948,84€ ?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Možno to bude jasnejšie zo správy v médiách, kde sa píše o povinnosti registrácie tých, ktorí pracujú na autorskú zmluvu, citujem:
"Ak má niekto autorské honoráre na prilepšenie popri zamestnaní a neprekročí dvanásťnásobok minimálneho vymeriavacieho základu, tak nebude platiť nič. Ani teraz, ani potom. Ale keď má niekto príjem vyšší, tak sa ho to bude týkať," vysvetľuje Mihál.
Autori, ktorí majú vyšší príjem, tak budú považovaní za samostatne zárobkovo činné osoby a budú sa musieť prihlásiť do Sociálnej poisťovne, tak ako napríklad živnostníci.
Keďže zákon vstúpi do platnosti od budúceho roka, bude sa brať do úvahy príjem autorov v roku 2011. Ak prekročí stanovenú hranicu, umelec bude musieť platiť sociálne poistenie až od prvého júla roku 2012.
http://aktualne.centrum.sk/ekonomika...tml?id=1216689
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Kvaka Pozri príspevok
Možno to bude jasnejšie zo správy v médiách, kde sa píše o povinnosti registrácie tých, ktorí pracujú na autorskú zmluvu, citujem:
"Ak má niekto autorské honoráre na prilepšenie popri zamestnaní a neprekročí dvanásťnásobok minimálneho vymeriavacieho základu, tak nebude platiť nič. Ani teraz, ani potom. Ale keď má niekto príjem vyšší, tak sa ho to bude týkať," vysvetľuje Mihál.
Autori, ktorí majú vyšší príjem, tak budú považovaní za samostatne zárobkovo činné osoby a budú sa musieť prihlásiť do Sociálnej poisťovne, tak ako napríklad živnostníci.
Keďže zákon vstúpi do platnosti od budúceho roka, bude sa brať do úvahy príjem autorov v roku 2011. Ak prekročí stanovenú hranicu, umelec bude musieť platiť sociálne poistenie až od prvého júla roku 2012.
http://aktualne.centrum.sk/ekonomika...tml?id=1216689
Kde zase zobrali termín 1.7. ?
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

veronikasad Pozri príspevok
Mám tomu rozumieť tak, že povinná registrácia sa bude posudzovať k 1.1.
- teda k 1.1.2011 - ak príjem za rok 2009 presiahol 3834,96€
- k 1.1.2012 - ak príjem za rok 2010 presiahol 3948,84€ ?
Nie, povinné poistenie SZČO naďalej vznikne k 1.7., respktíve 1.10. naslujúceho roka.
Pozri si v návrhu, že § 21 ods. 1 a 2 sa v zásade nemenia.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Som zvedavá, čo z tohto všetkého po schválení novely zákona vznikne ...
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

veronikasad Pozri príspevok
Kde zase zobrali termín 1.7. ?
Pozri príspevok 2, tam v § 21 ods. 1 sa mení len odkaz na zákon o DP a na nový § 138 ods. 5.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Ja tomu rozumiem tak, že na účely registrácie od 1. júla kalendárneho roku sa príjem bude posudzovať za predchádzajúci rok na základe podaného DP, ak presiahne výška tohto príjmu 12-násobok vymeriavacieho základu, ktorým je 44,2% jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa platí poistné.
Inak povedané, povinnosť registrácie vzniká od 1. júla vtedy, ak presiahne výška príjmu v predchádzajúcom roku 44,2% VVZ za kalendárny rok, ktorý predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa posudzuje príjem.

Príjem za rok 2011 presiahol 44,2% VVZ za rok 2010, povinnosť registrácie 1. júla 2012,
Dva roky predchádzajúce roku 2012 je rok 2010.
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Prechodné ustanovenia k vymeriavacím základom:

Vymeriavací základ na účely platenia poistného na sociálne poistenie za obdobie pred 1. januárom 2011 sa určí podľa zákona účinného do 31. decembra 2010.

Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby do 30. júna 2011 sa určí podľa zákona účinného do 31. decembra 2010.
1 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Katija Pozri príspevok
Ak sa do zákona nedostane iniciatívou poslancov niečo iné, tak sa hranica príjmov bude posudzovať tak ako doteraz.
Bude to suma uvedená v príspevkoch č.4 a č.5
Andyke Pozri príspevok
Odpoveď na Tvoju otázku tu :
http://www.porada.sk/1514848-post261.html
mysimis Pozri príspevok
Je to suma 3948,84 €
Kati, mám za to, že povinné NP a DP vzniká tým SZČO, ktorých príjem v r. 2010 presiahol 12 násobok sumy min. VZ a ten je 329,06 €(329,06*12=3948,72). Súhlasí to aj s výškou sumy uvedenej na stránke SP http://www.socpoist.sk/tabulka-plate...uara-2011/924s
Naposledy upravil Marína : 06.01.11 at 10:58
6 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať