Zavrieť

Porady

Vyska prijmu na odvody do SP od roku 2011

Zdravim Poradakov,

hladala som ale nenasla, tak prosim o odpoved na moju otazku.
Aka je vyska prijmu Samostatne zarobkovej osoby od ktorej uz je povinny platit odovody do Socialnej poistovne (od 1.7. 2011).
Za rok 2009 to bolo myslim 3834,96 EUR.

Dakujem vopred za odpoved a zelam pekny den

Charmelka
Usporiadat
Mona Lisa Mona Lisa

Mona Lisa je offline (nepripojený) Mona Lisa

veronikasad Pozri príspevok
Povinná registrácia a vymeriavací základ sú dve rozdielne veci.

Pre posúdenie povinnej registrácie sa berú do úvahy príjmy, pre výpočet vymeriavacieho základu (ak povinná registrácia vznikla) - základ dane. Ak mesačný VZ je nižší ako minimálny (zatial) platí z minima.
Ano to hej. mas pravdu ja som si skor overovala vypocet na VZ.
0 0
profi profi

profi je offline (nepripojený) profi

Prijem mal 3400€ a podnikanie 15 dni v 4/2010 a od 15.12. do 31.12.
0 0
profi profi

profi je offline (nepripojený) profi

bola som na socialke sa informovat tak pracovnicka nič moc, skoro nevedela o com rozpravam, ale nakoniec sme sa pochopili asi tak, ze pokial nema prijem 3.948...povinnost mu nevznika, bez ohladu na to, kolko mesiacov bol "aktivny" ...a pocet mesiacov sa berie do uvahy az vtedy, ked mu povinnost vznikne a vypocitava sa vymeriavaci zaklad na platenie povinneho poistneho .........spravne ???
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

profi Pozri príspevok
Prijem mal 3400€ a podnikanie 15 dni v 4/2010 a od 15.12. do 31.12.
V SP ti nevznikne povinná registrácia.
0 0
profi profi

profi je offline (nepripojený) profi

dakujem
0 0
vjejka vjejka

vjejka je offline (nepripojený) vjejka

prosím vás - príjem zo živnosti 6700 eur, základ dane 3348,35, podnikala 6 mesiacov - povinnosť registrácie vznikla a bude platiť z minima, je to správne?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Správne .
0 0
querying querying

querying je offline (nepripojený) querying

Prosím, poraďte, je SZČO povinná sa registrovať do soc. poist. od 1.7.2011, ak v roku 2010 bola SZČO len 6 mesiacov, a za tych 6 mesiacov nepresiahla prijem 3948,72, no za cely rok 2010 bol prijem vyšší. Pre povinnosť platiť odvody sa berie do úvahy len príjem zo živnosti /za tych 6 mesiacov/?
Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

querying Pozri príspevok
Prosím, poraďte, je SZČO povinná sa registrovať do soc. poist. od 1.7.2011, ak v roku 2010 bola SZČO len 6 mesiacov, a za tych 6 mesiacov nepresiahla prijem 3948,72, no za cely rok 2010 bol prijem vyšší. Pre povinnosť platiť odvody sa berie do úvahy len príjem zo živnosti /za tych 6 mesiacov/?
Ďakujem
do úvahy berieš príjm = tržby zo živnosti. bez ohladu na počet mesiacov podnikania. Píšeš o tržbách alebo základe dane ?
1 0
querying querying

querying je offline (nepripojený) querying

Ďakujem, píšem o celkových tržbách (neznížených o výdavky) teda registrácia nie je povinná.
V takom prípade je možné považovať tieto dobrovoľne platené odvody za výdavok ovplyvňujúci základ dane?
Môžte poradiť ako je to v sociálnej poisťovni? može byť dobrovoľne poistená aj SZČO alebo sa pojem dobrovoľne poistená osoba viaže len na fyzické osoby nepodnikateľov?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

querying Pozri príspevok
Ďakujem, píšem o celkových tržbách (neznížených o výdavky) teda registrácia nie je povinná.
V takom prípade je možné považovať tieto dobrovoľne platené odvody za výdavok ovplyvňujúci základ dane?
Môžte poradiť ako je to v sociálnej poisťovni? može byť dobrovoľne poistená aj SZČO alebo sa pojem dobrovoľne poistená osoba viaže len na fyzické osoby nepodnikateľov?
Aj FO - SZČO môže by dobrovoľne sociálne poistená. Výdavok na dobrovoľné poistenie je výdavkom ovplyvňujúcim základ dane.
3 0
querying querying

querying je offline (nepripojený) querying

Marína Pozri príspevok
Aj FO - SZČO môže by dobrovoľne sociálne poistená. Výdavok na dobrovoľné poistenie je výdavkom ovplyvňujúcim základ dane.
Ďakujem pekne
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Prosím, neviem ako je to s autorskými honorármi. Platí, že pre registráciu do SP u autora, sa nepočíta príjem za rok 2010, ale až za rok 2011? A pritom musí byť prihlásený aj na DÚ a mať svoje DIČ? A kde nájdem, že sa má prihlásiť na DÚ?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Platí, že sa počíta až príjem za rok 2011.
Na DÚ by mal byť prihlásený - § 31 ods. 2 zákona o správe daní a poplatkov - "FO ... je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť... požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu"
1 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Ďakujem
0 0
querying querying

querying je offline (nepripojený) querying

Zdravím, zašla som na pobočku soc. poist. že sa teda chcem ako SZČO prihlásiť na dobrovoľné poistenie, a ich reakcia bola, že sa smiem prihlásiť, ale nie ako SZČO, ale ako dobrovoľne poistená FO osoba.
.... je to takto teda správne? Odvody by som platila z príjmov z podnikania, ale prihlásená som ako DPO?

Mala som v úmysle podať registračný list FO ako SZČO, a uviesť pladby na dobrovoľné poistenie, no umožnené mi bolo podať prihlášku ako DPO
0 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

No keby si bola prihlásená na DPO, tak odvody platíš z vymeriavacieho základu, ktorý si ty stanovíš na RL, minimálny je 329,06 €. Môžeš si tiež určiť, či chceš platiť všetky poistné, alebo len niektoré (napr. nemusíš platiť invalidné).

http://www.socpoist.sk/tabulka-plate...uara-2011/924s

Prihlášku podávaš ako DPO, nie SZČO, na SP ťa informovali správne.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať