Zavrieť

Porady

Zaradenie auta na autoúver a odpočet DPH

V čísle 7/2010 mesačníka 1000 riešení bol takýto komentár k otázke 562: ,,Zľava v zmysle zákona od DPH je súčasťou základu dane....“
Otázka:
Firma obdržala faktúru za nové auto kde je:
-základ dane bez DPH pred zľavou 20.000 EUR
-zľava z ceny bez DPH – 2.000 EUR
-celková cena vozidla po zľave: základ dane 18.000 EUR a DPH 3.420 EUR
Podľa tohto dokladu by som mala zaradiť auto do majetku vo výške 18.000 EUR, ale odpočítať DPH vo výške 3.800 EUR (19% z 20.000 EUR)? Ak áno o aký paragraf v zákone sa môžem opierať a ako zúčtujem rozdiel, ktorý mi vznikne pri uplatnení DPH zo základu dane pred zľavou?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    katka1605 Pozri príspevok
    Ak áno o aký paragraf v zákone sa môžem opierať a ako zúčtujem rozdiel, ktorý mi vznikne pri uplatnení DPH zo základu dane pred zľavou?
    Rozdiel, ktorý uvádzate nemôže vzniknúť. Jedná sa pravdepodobne o tlačovú, resp. formálnu chybu výpočtu. A samozrejme, pozor na šrotovné, t.j. dotáciu k cene, ktorá bola aktuálna v roku 2009.

    V prípade štandardnej zľavy je základom dane práve suma vrátane zľavy, tak ako uvádzate.
    katka1605 Pozri príspevok
    ,,Zľava v zmysle zákona od DPH je súčasťou základu dane....“

    Predmetné vyplýva z § 22:
    (4) Ak je v čase dodania tovaru alebo služby poskytnutá zľava z ceny alebo ak je poskytnutá zľava za skoršiu úhradu ceny, základ dane sa zníži o sumu zľavy.

    Príklad, ktorý uvádzate nie je z praxe a ani sa s ním nestretnete. A ak áno, tak sa jedná o chybu. Mám na mysli prípad, keby nesedel základ dane po zľave na vyčíslenú daň.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Zľava z ceny je súčasťou základu dane - treba rozumieť, že aj zľavu zohľadníš (t.j.ponížiš pôvodný základ o zľavu )
    20 000,- minus 2.000,- je 18.000,- a to je základ dane.

    Základ 18.000,- .....zaradiš auto
    Dph 3.420,-......odpočítaš (ved aj takú daň máš uvedenú na faktúre)

    Kačena I. je offline (nepripojený) Kačena I.

    Kačena I.
    Nárok na DPH máš vo výške 3 420 EUR. Pozri §22, ods. 4 Zákona o DPH. Žiaden rozdiel nevzniká

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Jana Acsová Pozri príspevok
    Rozdiel, ktorý uvádzate nemôže vzniknúť. Jedná sa pravdepodobne o tlačovú, resp. formálnu chybu výpočtu.
    Tu som mala na mysli prípad, keby nesedela daň na základ dane po zľave.

    katka1605 je offline (nepripojený) katka1605

    katka1605
    OK. Len som sa chcela uistiť, že to robím správne. Zmiatla má tá veta o tom, že zľava je súčasťou základu dane.
    Neviete ako priložím prílohu (chcela by som vložiť tú otázku 562)

    joiner je offline (nepripojený) joiner

    joiner
    Dobry den, velmi mi to pomohlo, ale mam este otazky ( mozno trapne :-) ale som zaciatocnik )

    Auto taky cas zaradim do majetku a budem odpisovat nie? Teda ako nedanovy vydavok, resp mam doklad len na zalohu 30% kde je tiez DPH vycislena. Teda prijmem FA, nedanovy vydavok, DPH odpisem ?

    A co potom so splatkami, tie budu danovy vydavok, alebo splatka uveru, alebo co ?

    A tohoto roku mozem odpisat prvu cast aj ked auto bolo kupene 25.10 ?

    Dakujem za kazdu odpoved....

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    prečo to nezveríš účtovníčke?
    Auto zaradíš v hodnote faktúry do majetku.
    Splátka je nedaňový výdavok
    Uplatníš ročné odpisy ako daňový výdavok na konci roka pri uzávierke - celý ročný odpis podľa ZDP.

    joiner je offline (nepripojený) joiner

    joiner
    Vidim, ze budem musiet asi poradit, nemam v zivnosti vela dokladov, ziadne specialitky a kedze ma drvili v skole jednoduche ucto tak som si vsetko robil doteraz sam, a aj mi to slo, pokial neprislo na taketo veci, kde moje znalosti skoncili, ale aj tak dakujm za radu.....

    Ved mam cas do januara to vyriesit kedze som quartalny platca.... :-)

    Este raz dik za upresnenie....

    Zaradenie auta na autoúver a odpočet DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.