Zavrieť

Porady

paušálne výdavky na auto

duchom veľmi mladá
Ahojte,
každý mesiac si dokladám bločky za nákup benzínu a mesačne spočítam z bločkou litráž a cenu. Z tohoto vypočítam 80 %, ktoré dávam do nákladov. Knihu jázd nerobím.
Kamarátka mi teraz povedala, že daňovníčka jej povedala, že sa to takto nemôže robiť. Vraj to nie je podľa zákona.
Tak čo je správne? Ďakujem Iveta
Naposledy upravil Dav : 15.12.10 at 14:36
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ikovacikova Pozri príspevok
Ahojte,
každý mesiac si dokladám bločky za nákup benzínu a mesačne spočítam z bločkou litráž a cenu. Z tohoto vypočítam 80 %, ktoré dávam do nákladov. Knihu jázd nerobím.
Kamarátka mi teraz povedala, že daňovníčka jej povedala, že sa to takto nemôže robiť. Vraj to nie je podľa zákona.
Tak čo je správne? Ďakujem Iveta
Ak tvoja otázka súvisí s názvom témy, pravdu má pracovníčka DU (daňovníčka si ty).
80 % ceny PHM (bez vedenia knihy jázd) si môžeš uplatniť v prípade, ak máš auto zahrnuté v obchodnom majetku a uplatňuješ si skutočné výdavky, nie paušálne náhrady za používanie súkr. mot. vozidla.
0 0
ikovacikova ikovacikova

ikovacikova je offline (nepripojený) ikovacikova

duchom veľmi mladá
Auto mám prihlásené a platím zaň cestnú daň. A prejazdené kilometre počítam iba z nakúpené benzínu.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ikovacikova Pozri príspevok
Auto mám prihlásené a platím zaň cestnú daň. A prejazdené kilometre počítam iba z nakúpené benzínu.
Daň z mot. vozidiel platíš ak auto využívaš na podnikanie.
Máš ho zaradené v obchodnom majetku ? (obchodný majetok nerovná sa prihlásenie na DU, ale zaradenie do odpisovej skupiny a odpisovanie)
0 0
ikovacikova ikovacikova

ikovacikova je offline (nepripojený) ikovacikova

duchom veľmi mladá
nie nemám
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ikovacikova Pozri príspevok
nie nemám
v tom prípade musíš viesť knihu jázd, nemôžeš si uplatňovať 80 % ceny PHM.
0 0
ikovacikova ikovacikova

ikovacikova je offline (nepripojený) ikovacikova

duchom veľmi mladá
Ďakujem
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ahojte, musim sa priznať, ze uz mam v tom gulas. Živnostník, ktorý si neuplatnuje paušálne výdavky má v min.roku zalozene v šanone paušálne výdavky na auto. A vidim to prvykrat takze si viete predstavit ako na to pozeram. Ide mi o to, ze ma tu tabulku kde ma uvedene jazdy , dalej su tu stlpce ubehnute km, €/1l, paušál náhrada za PHM, nahrada za km paušál, uplatniteľná náhrada. Ide mi o toto: ze živnostník ma 4doklady za tankovanie, kt.suma je 177 €, ale VPD ma vystaveny takto: paušálne výdavky, 332€. Nechapem tomu. Poradite mi prosim?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

nikulik Pozri príspevok
Ahojte, musim sa priznať, ze uz mam v tom gulas. Živnostník, ktorý si neuplatnuje paušálne výdavky má v min.roku zalozene v šanone paušálne výdavky na auto. A vidim to prvykrat takze si viete predstavit ako na to pozeram. Ide mi o to, ze ma tu tabulku kde ma uvedene jazdy , dalej su tu stlpce ubehnute km, €/1l, paušál náhrada za PHM, nahrada za km paušál, uplatniteľná náhrada. Ide mi o toto: ze živnostník ma 4doklady za tankovanie, kt.suma je 177 €, ale VPD ma vystaveny takto: paušálne výdavky, 332€. Nechapem tomu. Poradite mi prosim?
najskôr si ujasni pojmy :
paušálne výdavky a paušálne náhrady pri používaní súkromného motorového vozidla sú dva úplne rozdielne pojmy.

Zadaj si obidve spojenia do vyhladávania na porade. Nájdeš množstvo tém. Ak ti niečo nebude jasné - pýtaj sa ...
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

ano ospravedlnujem sa, reagovala som unahlene. vcera vecer som 3hodiny sedela za pc a hladala na porade a čitala...atd..
Našla som napr. temu 80% paušál spotreby PHM, a tam som sa dočítala:
ak FO nevloží auto do podnikania, uplatní si okrem spotreby PHL aj paušál, ale nemoze si uplatniť výdavky na udržbu a opravu vozidla.
Je to správne?
Toto si uplatnuje aj moj živnostník, k tomu si vedie aj knihu jazd, ktoru ma u seba v aute. problem je ale ten ze kazdy mesiac ma vypocitavane jazdy paušálne od učtovnicky, ale sam na to pozeral ako puk ked som mu to ukazala. Mal by vediet ze si uplatnuje paušálne výdavky nie?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

nikulik Pozri príspevok
ano ospravedlnujem sa, reagovala som unahlene. vcera vecer som 3hodiny sedela za pc a hladala na porade a čitala...atd..
Našla som napr. temu 80% paušál spotreby PHM, a tam som sa dočítala:
ak FO nevloží auto do podnikania, uplatní si okrem spotreby PHL aj paušál, ale nemoze si uplatniť výdavky na udržbu a opravu vozidla.
Je to správne?
Toto si uplatnuje aj moj živnostník, k tomu si vedie aj knihu jazd, ktoru ma u seba v aute. problem je ale ten ze kazdy mesiac ma vypocitavane jazdy paušálne od učtovnicky, ale sam na to pozeral ako puk ked som mu to ukazala. Mal by vediet ze si uplatnuje paušálne výdavky nie?
Ak nemá auto vložené do podnikania, inú možnosť ako paušálne náhrady (nie výdavky!) nemá, nemôže si uplatniť výdavky na údržbu a prev. vozidla.

Paušálne výdavky sa uplatňujú pri výpočte dane z príjmu (keď živnostník nevedie účtovníctvo) - nesúvisia s motorovým vozidlom.
1 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

veronikasad Pozri príspevok
Ak nemá auto vložené do podnikania, inú možnosť ako paušálne náhrady (nie výdavky!) nemá, nemôže si uplatniť výdavky na údržbu a prev. vozidla.

Paušálne výdavky sa uplatňujú pri výpočte dane z príjmu (keď živnostník nevedie účtovníctvo) - nesúvisia s motorovým vozidlom.
ano ano, paušálne náhrady....dakujem za trpezlivosť so mnou, este sa toho mam vela učiť. No ale teraz mi ide o to, ze ako vyrátat tie paušálne výdavky? Pozeram na tu tabulku co tu ma zalozenu v minuloročnom sanone kazdy mesiac a nechapem tomu, je na to nejaky vzorec?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

nikulik Pozri príspevok
ano ano, paušálne náhrady....dakujem za trpezlivosť so mnou, este sa toho mam vela učiť. No ale teraz mi ide o to, ze ako vyrátat tie paušálne výdavky? Pozeram na tu tabulku co tu ma zalozenu v minuloročnom sanone kazdy mesiac a nechapem tomu, je na to nejaky vzorec?
náhrada sa skladá z 2 častí

1. spotreba PHM - vypočítaš
- počet najazdených km / 100 x priemerná spotreba z TP x cena PHM

2. náhrada za používanie súkr,mot. vozidla - vypočítaš
- počet najazdených km x 0,183

obidve sumy spočítaš a zaúčtuješ na konci každého mesiaca cez interný doklad.

Je to možné použiť iba pri osobnom aute, ktoré je v osobnom vlastníctve daňovníka alebo BSM manželov (nie inej osoby).
2 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

veronikasad Pozri príspevok
náhrada sa skladá z 2 častí

1. spotreba PHM - vypočítaš
- počet najazdených km / 100 x priemerná spotreba z TP x cena PHM

2. náhrada za používanie súkr,mot. vozidla - vypočítaš
- počet najazdených km x 0,183

obidve sumy spočítaš a zaúčtuješ na konci každého mesiaca cez interný doklad.

Je to možné použiť iba pri osobnom aute, ktoré je v osobnom vlastníctve daňovníka alebo BSM manželov (nie inej osoby).
juuuuj super, dakujem pekne, idem sa do toho pustit som zvedava ci to budem vediet.
a to koľko % si uplatnuje paušálne náhrady zistím z toho výpočtu? lebo mam aj program na vypisovanie ciest kde ale musim zadať koľko % si uplatnuje aby mi dobre počitalo jazdy. či to je len jedna suma tých 80%?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

nikulik Pozri príspevok
juuuuj super, dakujem pekne, idem sa do toho pustit som zvedava ci to budem vediet.
a to koľko % si uplatnuje paušálne náhrady zistím z toho výpočtu? lebo mam aj program na vypisovanie ciest kde ale musim zadať koľko % si uplatnuje aby mi dobre počitalo jazdy. či to je len jedna suma tých 80%?
80 % paušál PHM je zase niečo úplne iné. Použiješ ho vtedy keď nevedieš knihu jázd a uplatňuješ ho len zo spotreby PHM.
0 0
ivana184 ivana184

ivana184 je offline (nepripojený) ivana184

Buď počítaš náhradu, ktorá sa skladá z nákladov PHM + náhrady za 1 km (ako uvádzala veronikasad), alebo počítaš paušál, ktorý môže byť max. 80% z PHM bez knihy jázd.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

aha, no nejdem do toho rýpať....lebo sa zamotam,skusim to vyratat podla toho vzorca. dakujem veronikasad.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

ivana184 dakujem za objasnenie.

veronikasad, tak som to vcera preratala s tym vzorcom co si mi dala a super, presne takto to sedi, takze touto cestou uprimné DAKUJEM.
ale mala by som este otazočku. tie cesty ktoré tam písem musia presne sediet s knihou jazd?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

nikulik Pozri príspevok
ivana184 dakujem za objasnenie.

veronikasad, tak som to vcera preratala s tym vzorcom co si mi dala a super, presne takto to sedi, takze touto cestou uprimné DAKUJEM.
ale mala by som este otazočku. tie cesty ktoré tam písem musia presne sediet s knihou jazd?
ano - podkladom je kniha jázd
1 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

a ešte sa tam počita strava, to uz su podmienky podľa toho ako dlho bol na ceste? alebo ma narok na kazdy den?
či to uz je asi ina tema, ze?
0 0
Mirka.V Mirka.V

Mirka.V je offline (nepripojený) Mirka.V

mám auto na leasing. z čoho mám prosím vás rátať odpisy? z akej ceny? z obstarávacej? Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať