Zavrieť

Porady

paušálne výdavky na auto

duchom veľmi mladá
Ahojte,
každý mesiac si dokladám bločky za nákup benzínu a mesačne spočítam z bločkou litráž a cenu. Z tohoto vypočítam 80 %, ktoré dávam do nákladov. Knihu jázd nerobím.
Kamarátka mi teraz povedala, že daňovníčka jej povedala, že sa to takto nemôže robiť. Vraj to nie je podľa zákona.
Tak čo je správne? Ďakujem Iveta
Naposledy upravil Dav : 15.12.10 at 14:36
Usporiadat
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

ivana184 Pozri príspevok
Buď počítaš náhradu, ktorá sa skladá z nákladov PHM + náhrady za 1 km (ako uvádzala veronikasad), alebo počítaš paušál, ktorý môže byť max. 80% z PHM bez knihy jázd.
Super poradacky,ale teraz uz naozaj nechapem. Pozerala som to v starom roku u byvalej uctovnicky a vôbec to takto nesedi. Pretoze: Výpočet v tabulke vypocitanej a zalozenej v sanonene kazdy mesiac sedi so vzorcom ktory ste mi tu napisali, čiže: počíta sa nahrada, ktorá sa skladá z nákladov PHM+nahrada za 1km. K tomu sa priklada kniha jazd.
Ale mne vôbec nesedi kniha jazd s tym čo ma učtovnicka zalozene v sanone kazdy mesiac vypočet náhrad. Uplne ine cesty su tam ako v knihe jazd.
Mala by som otazočku: to či bude vo vyššie skopirovanej citacii nahrada pocitana z nakladov PHM +nahrada za 1km, alebo bude 80% z PHM určuje kto? to si živnostnik vyberie?
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Mala by som prosim jednu otazočku. Trošku som včera nurala po nete a nasla som,ze pri paušálnych náhradách sa pocita kolko si môze max. uplatnit vydavky podla vzorca. To si vyratam ale mam otazočku:
1. cesty do urcitych výdavkov vypisem len na dni na ktoré mám blok z tankovania?
2. vypočítam si vydavky a cesty mozem si vymysliet? kedze netreba knihu jazd dokladovat,ale treba mat vypisane jazdy kde szčo bol tak teoreticky do určitej sumy ktorá mi vyjde si mozem cesty vymysliet nie?
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

neviete mi niekto poradiť prosím?
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

nikulik Pozri príspevok
Mala by som prosim jednu otazočku. Trošku som včera nurala po nete a nasla som,ze pri paušálnych náhradách sa pocita kolko si môze max. uplatnit vydavky podla vzorca. To si vyratam ale mam otazočku:
1. cesty do urcitych výdavkov vypisem len na dni na ktoré mám blok z tankovania?
2. vypočítam si vydavky a cesty mozem si vymysliet? kedze netreba knihu jazd dokladovat,ale treba mat vypisane jazdy kde szčo bol tak teoreticky do určitej sumy ktorá mi vyjde si mozem cesty vymysliet nie?
prosim poradite mi?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

nikulik Pozri príspevok
Mala by som prosim jednu otazočku. Trošku som včera nurala po nete a nasla som,ze pri paušálnych náhradách sa pocita kolko si môze max. uplatnit vydavky podla vzorca. To si vyratam ale mam otazočku:
1. cesty do urcitych výdavkov vypisem len na dni na ktoré mám blok z tankovania?
2. vypočítam si vydavky a cesty mozem si vymysliet? kedze netreba knihu jazd dokladovat,ale treba mat vypisane jazdy kde szčo bol tak teoreticky do určitej sumy ktorá mi vyjde si mozem cesty vymysliet nie?
Ak si chceš uplatniť paušálne náhrady (auto nie je vložené v majetku daňovníka), musíš viesť knihu jázd. Nemôžeš si súčasne uplatniť paušálnu spotrebu PHM. Mesačnú spotrebu PHM musíš preukazatelne doložiť dokladom o nákupe PHM.

Na druhú otázku neodpovedám (porušenie zákona).
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Dakujem veronika, ale uz mam v tom gulas.
Takze ak nemam auto v majetku, uplatnujem si paušálne nahrady ktoré vypocitam podla vzorca a dokladujem knihu jazd. Ano?
A s tymi PHM?
Predosla uctovnicka to ma tak, ze kazdy mesiac ma vypocitane jeden kanc.papier jazdy, kt.ma ratane podla vzorca a druhy stravne, ku kazdemu ma vypisany VPD. A treti kanc.papier ma nalepene blocky z tankovania PHM.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

nikulik Pozri príspevok
Dakujem veronika, ale uz mam v tom gulas.
Takze ak nemam auto v majetku, uplatnujem si paušálne nahrady ktoré vypocitam podla vzorca a dokladujem knihu jazd. Ano?
A s tymi PHM?
Predosla uctovnicka to ma tak, ze kazdy mesiac ma vypocitane jeden kanc.papier jazdy, kt.ma ratane podla vzorca a druhy stravne, ku kazdemu ma vypisany VPD. A treti kanc.papier ma nalepene blocky z tankovania PHM.
bločky z tankovania musíš mať priložené k tomu prvému dokladu.

Paušálna náhrada za používanie súkr. mot. vozidla sa skladá z dvoch častí :

1. spotreba PHM (počet najadzdených km x normovaná spotreba x priemerná cena PHM v mesiaci)

2. sadzba základnej náhrady
2.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

veronikasad Pozri príspevok
bločky z tankovania musíš mať priložené k tomu prvému dokladu.

Paušálna náhrada za používanie súkr. mot. vozidla sa skladá z dvoch častí :

1. spotreba PHM (počet najadzdených km x normovaná spotreba x priemerná cena PHM v mesiaci)

2. sadzba základnej náhrady
2.
Ten vypocet paus.nahrady viem,dakujem. K tomu kniha jazd musi byt vypisana. Tomu tiez chapem,ale nechapem tie blocky z tankovania. Nechapem ten suvis tohovypoctu s tymi bločkami z tankovania. Ten vypocet mi udava kolko max. si mozem uplatnit nahradu?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

nikulik Pozri príspevok
Ten vypocet paus.nahrady viem,dakujem. K tomu kniha jazd musi byt vypisana. Tomu tiez chapem,ale nechapem tie blocky z tankovania. Nechapem ten suvis tohovypoctu s tymi bločkami z tankovania. Ten vypocet mi udava kolko max. si mozem uplatnit nahradu?
súvis je celkom jednoduchý. Ak mesačne najazdíš na účely podnikania napr. 1000 km, priemerná spotreba je 7,2 lt/100 km, tak musíš mať nákup PHM min. 72 lt. A priemernú cenu z týchto blokov použiješ pri výpočte spotreby PHM.
0 0
Marcelka V Marcelka V

Marcelka V je offline (nepripojený) Marcelka V

Ak chce vložiť auto zo súkr.vlastníctva do podnikania,ako to má urobiť?Auto vlastní 4 roky. Čo má dať do OC.?Aké doklady potrebuje? Chce uplatňovať 80%PHM. ĎAKUJEM.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Marcelka V Pozri príspevok
Ak chce vložiť auto zo súkr.vlastníctva do podnikania,ako to má urobiť?Auto vlastní 4 roky. Čo má dať do OC.?Aké doklady potrebuje? Chce uplatňovať 80%PHM. ĎAKUJEM.
OC je cena, za ktorú auto kúpil. Ale auto je staršie ako 4 roky, nemá nárok už na žiadny odpis.

Nebude preňho výhodnejšie uplatňovať paušálne náhrady za používanie súkr.,mot.vozidla ? Vtedy ale musí viesť knihu jázd.
0 0
Marcelka V Marcelka V

Marcelka V je offline (nepripojený) Marcelka V

Chcel sa vyhnúť viesť knihu jázd. A keď nemôže odpisovať to auto,tak tých 80%PHM môže uplatňovať?
0 0
Marcelka V Marcelka V

Marcelka V je offline (nepripojený) Marcelka V

Ak si bude uplatňovať paušalné nahrady,bude viesť knihu jázd,je potrebné sledovať aj začiatočný a konečný stav tachometra v danom mesiaci?
Naposledy upravil Marcelka V : 19.12.10 at 09:24
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Marcelka V Pozri príspevok
Ak si bude uplatňovať paušalné nahrady,bude viesť knihu jázd,je potrebné sledovať aj začiatočný a konečný stav ťahometra v danom mesiaci?
Ťahometra? snáď tachometra, nie? Ako si chce viesť knihu, keď nebude mať P a KS?
0 0
Marcelka V Marcelka V

Marcelka V je offline (nepripojený) Marcelka V

V knihe jázd ano. Len ako to je so skutočným stavom tachometra,keď ho používa aj na súkromné účely. Či do knihy sa píšu aj súkromné cesty? som už dopletená
0 0
Marcelka V Marcelka V

Marcelka V je offline (nepripojený) Marcelka V

Prosím kto má trpezlivosť, vysvetlite mi to.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Marcelka V Pozri príspevok
Prosím kto má trpezlivosť, vysvetlite mi to.
Zaradí to auto do podnikania, alebo nie ?
0 0
Marcelka V Marcelka V

Marcelka V je offline (nepripojený) Marcelka V

Nie bude ho mať súkromné.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Marcelka V Pozri príspevok
Nie bude ho mať súkromné.
V knihe jázd bude evidovať len najazdené km súvisiace s podnikaním
0 0
Marcelka V Marcelka V

Marcelka V je offline (nepripojený) Marcelka V

Už rozumiem. ĎAKUJEM .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať