Zavrieť

Porady

Som platca DPH?

Dobrý deň,
ako živnostník som sa musel zaregistrovať na Daňovom úrade. Znamená to automaticky, že som už aj platcom DPH? Teda či musím podať aj daňové priznanie, keď moje zisky sú minimálne. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Luba je offline (nepripojený) Luba

    Luba
    Ak máš iba DIČ, to znamená, že si daňovník - podnikateľ. Po skončení r.2010 podáš daňové priznanie k dani z príjmov FO. Ak nemáš iné nič, tak nie si platiteľom DPH. T.j. nemusíš platiť žiadnu. K DPH vydáva DÚ samostatnú kartičku, kde by si mal uvedené IČ DPH, čo by bolo SK10xxxxxxx = tvoje DIČ s prefixom SK. Keď budeš niekomu vystavovať faktúru, nebudeš tam účtovať nijakú DPH, ale bude vhodné, ak uvedieš poznámku, že nie si platiteľ DPH. Na DPH sa môžeš zaregistrovať dobrovoľne, alebo ak ti vyplynie povinnosť z výšky obratu alebo pri zahraničnom nákupe, viď § ako ti napísala betka.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Platiteľ DPH podla par. 4 z o DPH?

    Pretože poznáme i par. 7 z o DPH.

    Nie je registrácia ako registrácia.
    Ja som sa registroval na živnostenskom úrade a oni ma automaticky zaregistrovali na Daňovom úrade, neviem podľa akého paragrafu.

    Luba je offline (nepripojený) Luba

    Luba
    No teda neviem, ako dnes fungujú živnostenské úrady, ale aby niekoho zaregistrovali zo živnost.úradu rovno pre DPH, to mi príde dosť divné! Je to istotne registrácia aj pre DPH? Nie je to iba nejaké nahlásenie daňovému úradu, že im vznikol nový daňovník, najskôr asi zatiaľ pre daň z príjmov? Daňový úrad by ti mal v prvom rade prideliť DIČ. Máš k tej registrácii cez živnoúrad nejaké doklady, podklady, dostal si od DÚ kartičku s prideleným DIČ, resp. s prideleným IČ DPH (to nie je to isté!)? Na akú ešte daň ťa nechal živnoúrad zaregistrovať?
    Mám DIČ, to je asi povinná registrácia dane z príjmov podľa zákona 511/1992. Teda DPH nemusím platiť?

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    Luba Pozri príspevok
    Ak máš iba DIČ, to znamená, že si daňovník - podnikateľ. Po skončení r.2010 podáš daňové priznanie k dani z príjmov FO. Ak nemáš iné nič, tak nie si platiteľom DPH. T.j. nemusíš platiť žiadnu. K DPH vydáva DÚ samostatnú kartičku, kde by si mal uvedené IČ DPH, čo by bolo SK10xxxxxxx = tvoje DIČ s prefixom SK. Keď budeš niekomu vystavovať faktúru, nebudeš tam účtovať nijakú DPH, ale bude vhodné, ak uvedieš poznámku, že nie si platiteľ DPH. Na DPH sa môžeš zaregistrovať dobrovoľne, alebo ak ti vyplynie povinnosť z výšky obratu alebo pri zahraničnom nákupe, viď § ako ti napísala betka.
    Dobrovoľne - áno ale musíš preukázať správcovi dane, že si zdaniteľnou osobou - hneď ťa nezaregistrujú. Musíš ich presvedčiť, že firma "žije" :-)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.