Zavrieť

Porady

Vyska materskej a rozhodujuce obdobie

Dobry den,
od roku 2005 do 9/2009 som bola nepretrzite zamestnana (v roku 2009 bola moja priemerna hruba mesacna mzda 1590,- Eur).
Od 10/2009 do 3/2010 som bola evidovana na urade prace ako nezamestnana.
Od 28.5.2010 som sa prihlasila na socialku ako dobrovolny platca nemocenskeho, pricom platim maximum (okolo 47,- Eur mesacne). Prihlasila som sa pre istotu, aby som v case odchodu na matersku mala zaplatene min 26 tyzdnov ako dobrovolny platca (26 tyzdnov platenia uplynie 28.11.2010).
Na matersku dovolenku sa chystam nastupit 12.12.2010.
Prosim Vas teda o radu:
1. Z coho sa mne bude vyratavat vyska materskej? Je pre mna rozhodujuce obdobie rok 2009? Alebo sa mi bude vyratavat z tohto co si platim dobrovolne?
Aka bude vyska materskej?
dakujem moc za odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Bude sa počítať z vymeriavacích základov, ktoré si platila ako dobrovoľný platiteľ. Spočíta sa VZ od 28.5. do 30.11. deleno počet dní v tom období, z toho 55% dostaneš na deň. Zrejme si platila z 1084,55, čo bolo maximum do 30.6., potom si si VZ asi nezvyšovala, takže cca 19,55 na deň.

    armor1 je offline (nepripojený) armor1

    armor1
    Jana Motyčková Pozri príspevok
    Bude sa počítať z vymeriavacích základov, ktoré si platila ako dobrovoľný platiteľ. Spočíta sa VZ od 28.5. do 30.11. deleno počet dní v tom období, z toho 55% dostaneš na deň. Zrejme si platila z 1084,55, čo bolo maximum do 30.6., potom si si VZ asi nezvyšovala, takže cca 19,55 na deň.
    Nie je potrebné, aby bola osoba DNP aspoň 270 dní za posledné 2 roky?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    armor1 Pozri príspevok
    Nie je potrebné, aby bola osoba DNP aspoň 270 dní za posledné 2 roky?
    Ano je to potrebné,
    ak nemá daná osoba ukončené iné poistenie v posledných dvoch rokoch. A zadávateľka skončila prac. pomer 10/2009 takže tie ostatné dni čo potrebuje k DNP sa prirátajú práve z toho ukončeného pracovného pomeru.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    armor1 Pozri príspevok
    Ako by to bolo, ak by matka pracovala až do odchodu na materskú (zarába 500 Eur), zároveň si posledných 200 dní platí aj DNP? Ovplyvní to niečo?
    Ano, ovplyvni.
    V takomto pripade je narok na matersku z DNP nevznikne.
    Ak ma poisteni zo zamestnania stale beziace, ziadne dni sa jej k DNP nepripocitavaju.

    Podmienku poistenia 270 dni z poslednych 2 rokov musi mat splnenu z oboch poistenie (zamestnaie aj DNP). Tu druhu vsak nesplna, lebo z DNP bude mat len 200 dni poistenia.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    armor1 Pozri príspevok
    Ako by to bolo, ak by matka pracovala až do odchodu na materskú (zarába 500 Eur), zároveň si posledných 200 dní platí aj DNP z rozdielu? Ovplyvní teda ta DNP v tomto prípade niečo?
    Nie DNP by nemalo už vplyv na nič. Lebo ak je dlhotrvajúce zamestnanie tak nemá sa čo k DNP prirátať a je zbytočné ho platiť. Vtedy naozaj treba 270 dní plateného DNP.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Asi som to nepochopila - teraz si aj zamestnaná?
    Ak si zamestnaná a pôjdeš na materskú zo zamestnania, tak ti je pre túto materskú to DNP zbytočné. Ak nie si zamestnaná, tak budeš mať nárok na materskú z DNP ako som uviedla vyšŠie.

    Vyska materskej a rozhodujuce obdobie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.