Zavrieť

Porady

SZČO - opravca áut a ERP?

Dobrý deň, už som prečítala snáď všetko ohľadom ERP, čo som na porade našla. a za príspevky veľmi pekne ďakujem. Teraz som prebrala nové účtovníctvo a potrebujem poradiť, nakoľko som si nie celkom istá, či rozmýšlam správne.
SZČO zaoberajúci sa opravami áut vystavuje iba faktúry, pričom časť z faktúry preplatí poisťovňa ako poistnú udalosť a zvyšok dopláca klient. Doteraz mal niektoré faktúry od klientov preplácané cez účet a niektoré v hotovosti. Registračnú pokladnicu vôbec nemá.

Mne to vychádza tak, že od nového roku a teda vstúpenia do platnosti zákona o ERP, ak bude prijímať platby za faktúry v hotovosti musí mať ERP. ale tiež si myslím, že tú pokladnicu mal používať aj doteraz. Tak prosím niekoho skúseného o radu, či rozmýšlam v obidvoch prípadoch správne.

A ešte by som sa chcela informovať ohľadom manžela, ktorí je tiež SZČO. Na každú zákazku vystavuje faktúru, pričom niektoré sú uhradené v hotovosti (zákazníkovi to tak lepšie vyhovuje). Odobrí mi niekto, či je potrebné používať pri danej faktúrácii a hotovostnej úhrade ERP?:
1. pomocné búracie, montážne práce - v tomto prípade ERP nepotrebuje,
2. vyrába rôzne kované výrobky, ktoré dodáva aj s montážou - nepotrebuje ERP,
3. ale ak iba vyrobí kovaný výrobok bez montáže - bude musieť mať od nového roku ERP?

za skorú odpoveď vopred ďakujem

Anduška
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    povinnosť viesť tržby cez ERP u služieb: opravy mot.voz. bola a aj bude
    v linku sú info pre rok 2008
    http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=7190

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Anduška, za súčasného znenia zákona o ERP, ak živnostník, ktorý má v predmete podnikania opravy osobných motorových vozidiel vystavuje faktúru, ktorá je hradená sčasti alebo úplne v hotovosti, nemá povinnosť evidovať túto tržbu cez ERP - ide o úhradu pohladávky.

    Ak prejde od nového roku novela zákona o ERP - už to platiť nebude ...

    Anduška je offline (nepripojený) Anduška

    Anduška
    To Veronikasad. ďakujem za odpoveď, len nerozumiem, v porade o zákone o ERP je písané, že úhrada faktúry v hotovosti bude musieť byť hradená cez ERP od 1.1.2011. Stav ako hovoríš ty, platí iba do 31.12.2010. Ja moc správy nesledujem /mám malé detičky, takže to je akurát náš čas na spinkanie/ ten zákon teda ešte nie je platný? Ja už som to brala ako hotovú vec.

    SZČO - opravca áut a ERP?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.