Zavrieť

Porady

PPP a SZČO

Dobry den,

prosim Vas o informacie.

Ak som na polovicnom pracovnom uvazku a zaroven SZCO, budem musiet platit odvody zo zivnosti (soc.poist., zdravotne, atd.)?

Z polovicneho prac. uvazku mam rocny prijem 2880€ a zo zivnosti rocny prijem predpokladany urcite do 3800 €.

Dakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mio001 Pozri príspevok
    Dobry den,

    prosim Vas o informacie.

    Ak som na polovicnom pracovnom uvazku a zaroven SZCO, budem musiet platit odvody zo zivnosti (soc.poist., zdravotne, atd.)?

    Z polovicneho prac. uvazku mam rocny prijem 2880€ a zo zivnosti rocny prijem predpokladany urcite do 3800 €.

    Dakujem za pomoc.
    už si živnostník v súbehu s prac. pomerom, alebo ešte len uvažuješ o živnosti ?

    mio001 je offline (nepripojený) mio001

    mio001
    Mam plny pracovny uvazok a existujucu zivnost. Na zivnost nestiham a chcem plny uvazok zmenit na polovicny, len neviem co to spravi s odvodmi.

    Dakujem.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mio001 Pozri príspevok
    Mam plny pracovny uvazok a existujucu zivnost. Na zivnost nestiham a chcem plny uvazok zmenit na polovicny, len neviem co to spravi s odvodmi.

    Dakujem.
    záleží od tvojho príjmu zo živnosti za predch. kal. rok, či budeš platiť súbežne odvody ako zamestnanec aj živnostník.

    Len skrátenie pracovného úväzku výšku odvodov neovplyvní.

    mio001 je offline (nepripojený) mio001

    mio001
    Cize cisto len hypoteticky. Ked mam z plneho prac.uvazku mesacne napr. 1000€ a siel by som na polovicny prac.uvazok kde by som mal 500 € ale zo zivnosti by som mal mesacne dalsich 500 €.

    Znamena to, ze je jedno odkial zarobim peniaze ci zo SZCO alebo z plneho prac.uvazku?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mio001 Pozri príspevok
    Cize cisto len hypoteticky. Ked mam z plneho prac.uvazku mesacne napr. 1000€ a siel by som na polovicny prac.uvazok kde by som mal 500 € ale zo zivnosti by som mal mesacne dalsich 500 €.

    Znamena to, ze je jedno odkial zarobim peniaze ci zo SZCO alebo z plneho prac.uvazku?
    Nefunguje to tak ako píšeš.

    Z pracovného pomeru zaplatíš odvody bez ohlasu na to, aký je tvoj úväzok - nezáleží či je 4 hod. denne, alebo 8 hod.

    Ak si súčasne živnostník a podnikal si predch. kal. rok :

    - zdr. poisťovňa - neplatíš odvody SZČO z minima, ale zo skutočného vymer. základu SZČO, ktorý ti vyššiel za predch. kal. rok v ročnom zúčtovaní zdr. poistenia.

    - soc. poisťovňa - povinným platitelom odvodov si len v prípade, ak tvoj príjem=tržby za predch.kal. rok presiahli 12-násobok min.vymer.základu SZČO.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.