Zavrieť

Porady

dan z prevodu/prechodu nehnuteľností

ahojte, viete mi niekto prosim poradit, ktora dan sa uz od januara 2005 neplati? je to dan z prevodu/prechodu nehnutelnosti alebo dan z darovania? robim s tym pomenej, a zabudla som to. dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    tisia
    ahojte, viete mi niekto prosim poradit, ktora dan sa uz od januara 2005 neplati? je to dan z prevodu/prechodu nehnutelnosti alebo dan z darovania? robim s tym pomenej, a zabudla som to. dakujem
    Napriek tomu, že daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti je zrušená, zákon je účinný aj po skončení roka 2004 pre prípady, kedy daňová povinnosť vznikla do konca roka 2004, t.j. ak zápis do katastra bol vykonaný pred 1.1.2005.
    Naposledy upravil liba2 : 20.11.05 at 06:28 Dôvod: doplnenie textu

    MirkaV je offline (nepripojený) MirkaV

    MirkaV
    ahojte, mám taký problém..... u SZČO sa skončil leasing v 11/05 a chce ho previesť na sestru. Potrebujeme to urobiť tak, aby bolo čo najmenšie daňové zaťaženie .... nemáte s tým niekto skúsenosti ako by bolo najlepšie to urobiť? - darovaním? - "nejakým" prevodom? predajom v "xy" cene? ???? Samozrejme aby to bolo v poriadku čisté. Ďakujem

    MirkaV je offline (nepripojený) MirkaV

    MirkaV
    MirkaV
    ahojte, mám taký problém..... u SZČO sa skončil leasing v 11/05 a chce ho previesť na sestru. Potrebujeme to urobiť tak, aby bolo čo najmenšie daňové zaťaženie .... nemáte s tým niekto skúsenosti ako by bolo najlepšie to urobiť? - darovaním? - "nejakým" prevodom? predajom v "xy" cene? ???? Samozrejme aby to bolo v poriadku čisté. Ďakujem
    prosím potrebujem Vašu pomoc :-) Ďakujem

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    liba2
    Napriek tomu, že daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti je zrušená, zákon je účinný aj po skončení roka 2004 pre prípady, kedy daňová povinnosť vznikla do konca roka 2004, t.j. ak zápis do katastra bol vykonaný pred 1.1.2005.

    Ahojte Poraďáci,
    v zákone čítam čo sa týka " daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti" že citujem" Vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov nepodlieha dani" § 8
    To znamená, že keď v roku 2002 sme predali byt, nakoľko sme potrebovali vyporiadať bsm, nemali sme platiť daň z prevodu????? to malo byť uvedené v kúpno-predajnej zmluve? tam bolo uvedené len to , že rozvedená- rozvedený.

    dobre to chápem prosím Vás, alebo len to chcem chápať v môj prospech, aby som dostala naspäť kojunky.
    určite si to zle vysvetlujem

    vďaka za odpoveď
    Pekný deň
    Prosím poradiť : V r. 1998 kúpená nehnuteľnosť,kde som sa stala 1/2 vlastníkom.V roku 2004 som odkúpila druhú polovicu,zrekonštruovala a celú nehnuteľnosť predala v roku 2005.Nikdy som tam nemala trvalý pobyt.Čiže 1/2 nehnuteľnosti som vlastnila viac ako 5 rokov.Daň budem platiť len z tej 1/2?Odrátajú sa mi náklady na rekonštrukciu?Z predajne ceny odrátam sumu za ktorú som tú druhú polovicu kúpila?

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    certica111
    Pekný deň
    Prosím poradiť : V r. 1998 kúpená nehnuteľnosť,kde som sa stala 1/2 vlastníkom.V roku 2004 som odkúpila druhú polovicu,zrekonštruovala a celú nehnuteľnosť predala v roku 2005.Nikdy som tam nemala trvalý pobyt.Čiže 1/2 nehnuteľnosti som vlastnila viac ako 5 rokov.z tej Daň budem platiť len 1/2?Odrátajú sa mi náklady na rekonštrukciu?Z predajnej ceny odrátam sumu za ktorú som tú druhú polovicu kúpila?
    Áno - môže to tak byť .

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Čertica asi si "netrafila" tému, podľa zadania si myslím, že sa pýtaš na daň z príjmov. Riešenie je dobré, len pripomeniem, že ak si chceš uplatniť výdavky na rekonštrukciu musí ísť o výdavky preukázateľné .

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Barbara
    Ahojte Poraďáci,
    v zákone čítam čo sa týka " daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti" že citujem" Vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov nepodlieha dani" § 8
    To znamená, že keď v roku 2002 sme predali byt, nakoľko sme potrebovali vyporiadať bsm, nemali sme platiť daň z prevodu????? to malo byť uvedené v kúpno-predajnej zmluve? tam bolo uvedené len to , že rozvedená- rozvedený.

    dobre to chápem prosím Vás, alebo len to chcem chápať v môj prospech, aby som dostala naspäť kojunky.
    určite si to zle vysvetlujem

    vďaka za odpoveď
    Daň z vysporiadania BSM sa neplatí, keĎ si vysporiadávate BSM písomnou dohodou, ktorá podlieha vkladu na katastri nehnuteľnosí a výsledkom je, že vlastníkom bude len jeden z bývalých manželov.
    Predaj nehnuteľnosti z dôvodu, že si potom rozdelíte peniaze z predaja v roku 2002 podliehal dani z prevodu.

    dan z prevodu/prechodu nehnuteľností

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.