Zavrieť

Porady

Inventarizácia závazkov

Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Dobrý deň. Poprosila by som radu v nasledovnom: prevzala som účtovníctvo, kde v závazkoch sú drobné položky voči SP a DÚ. Ak robím inventarizáciu závazkov, musím po predošlom účtovníkovi vyhľadať, či naozaj tieto závazky ešte existujú alebo ich mám evidovať aj ja ďalej a vykázať v inventúre? Prípadne vyžiadať zo SP a DÚ, či evidujú voči klientovi pohľadávku a keď nie, a dajú potvrdenie, tak interným dokladom odpíšem tieto závazky?
Ďakujem pekne za rady.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ejo Pozri príspevok
Dobrý deň. Poprosila by som radu v nasledovnom: prevzala som účtovníctvo, kde v závazkoch sú drobné položky voči SP a DÚ. Ak robím inventarizáciu závazkov, musím po predošlom účtovníkovi vyhľadať, či naozaj tieto závazky ešte existujú áno alebo ich mám evidovať aj ja ďalej a vykázať v inventúre? Prípadne vyžiadať zo SP a DÚ, či evidujú voči klientovi pohľadávku a keď nie, a dajú potvrdenie, tak interným dokladom odpíšem tieto závazky?áno
Ďakujem pekne za rady.
Odpovede v texte.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Ja som prevzala účt. r. 2009,k 31.12.2009 nakoľko som nemala /ani do dnes ich nemám/ všetky doklady, len vykázané závazky k 31.12.2008, ktoré som si preniesla, a vykázala som ich aj ja ku koncu roku 2009 v inventarizácii. Nemám kde hľadať, a hlavne v tom neporiadku po predošlom účtovníkovi ani nebudem. Takže tento rok by som asi tieto závazky mala riešiť s vyžiadaním potvrdenia, či naozaj existujú /SP a DÚ/.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ejo Pozri príspevok
Ja som prevzala účt. r. 2009,k 31.12.2009 nakoľko som nemala /ani do dnes ich nemám/ všetky doklady, len vykázané závazky k 31.12.2008, ktoré som si preniesla, a vykázala som ich aj ja ku koncu roku 2009 v inventarizácii. Nemám kde hľadať, a hlavne v tom neporiadku po predošlom účtovníkovi ani nebudem. Takže tento rok by som asi tieto závazky mala riešiť s vyžiadaním potvrdenia, či naozaj existujú /SP a DÚ/.
AK nemáš ako to zistiť z účta, tak ostáva táto možnosť ako jediná.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Tweety Pozri príspevok
AK nemáš ako to zistiť z účta, tak ostáva táto možnosť ako jediná.
A ak náhodou ani táto možnosť, tak mám evidovať ďalej?
Ešte taká otázka: tento predošlý účtovník vykázal, že mu je klient dlžný /klient má voči nemu závazok/ za vedenie účtovníctva za 12/2008. Klient mu to nevyplatí, lebo tam boli pokuty, ktoré boli zavinené chybou účtovníka /neposiel výkazy/. Čo s týmto závazkom?
Tweety, ďakujem za odpovede!!!!
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ejo Pozri príspevok
A ak náhodou ani táto možnosť, tak mám evidovať ďalej?
Ešte taká otázka: tento predošlý účtovník vykázal, že mu je klient dlžný /klient má voči nemu závazok/ za vedenie účtovníctva za 12/2008. Klient mu to nevyplatí, lebo tam boli pokuty, ktoré boli zavinené chybou účtovníka /neposiel výkazy/. Čo s týmto závazkom?
Tweety, ďakujem za odpovede!!!!
A boli tie pokuty uhradené?
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Áno klient tieto pokuty DÚ vyplatil. Len tento účtovník vykázal vo výkaze závazkov, že klient má závazok voči nemu /neuhradená faktúra za účt. práce/. Ale klient túto faktúru nebude ochotný zaplatit. Zatiaľ to mám v závazkoch aj ja. Ale problém je aj v tom, že ja nemám žiadne doklady z predošlých rokov, takže som túto faktúru ani nevidela. Len čo mi poslal predošlý účtovník - zoznam závazkov k 31.12.2008 a tam figurujú tieto závazky.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ejo Pozri príspevok
Áno klient tieto pokuty DÚ vyplatil. Len tento účtovník vykázal vo výkaze závazkov, že klient má závazok voči nemu /neuhradená faktúra za účt. práce/. Ale klient túto faktúru nebude ochotný zaplatit. Zatiaľ to mám v závazkoch aj ja. Ale problém je aj v tom, že ja nemám žiadne doklady z predošlých rokov, takže som túto faktúru ani nevidela. Len čo mi poslal predošlý účtovník - zoznam závazkov k 31.12.2008 a tam figurujú tieto závazky.
Ale ja som mala na mysli pokutu, ktorú mal zaplatiť účtovník, a či vôbec bol na ňu nejaký doklad.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Tweety Pozri príspevok
Ale ja som mala na mysli pokutu, ktorú mal zaplatiť účtovník, a či vôbec bol na ňu nejaký doklad.
Túto pokutu nezaplatil účtovník, ale klient. Preto klient neuhradí účtovníkovi jeho faktúru.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ejo Pozri príspevok
Túto pokutu nezaplatil účtovník, ale klient. Preto klient neuhradí účtovníkovi jeho faktúru.
A to, že má platiť pokuty, je nejako zmluvne ošetrené?
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Tweety Pozri príspevok
A to, že má platiť pokuty, je nejako zmluvne ošetrené?
Tak toto naozaj neviem. Ale asi to nebude tak, lebo klient by sa určite odvolával na dajakú zmluvu, čo nebolo. Len toľko, že zaplatil pokutu a jemu nezaplatí faktúru. Takže neviem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ejo Pozri príspevok
Tak toto naozaj neviem. Ale asi to nebude tak, lebo klient by sa určite odvolával na dajakú zmluvu, čo nebolo. Len toľko, že zaplatil pokutu a jemu nezaplatí faktúru. Takže neviem.
Takto sa to nerieši, nech si dohodnú nejaký dobropis, ako kompenzáciu za pokuty.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Môžeš viesť záväzok aj v operatívnej evidencii tak, aby ti do výkazu o Ma Z nevstupoval. Napr. niekde na papieri - Záväzky.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ejo Pozri príspevok
Áno klient tieto pokuty DÚ vyplatil. Len tento účtovník vykázal vo výkaze závazkov, že klient má závazok voči nemu /neuhradená faktúra za účt. práce/. Ale klient túto faktúru nebude ochotný zaplatit. Zatiaľ to mám v závazkoch aj ja. Ale problém je aj v tom, že ja nemám žiadne doklady z predošlých rokov, takže som túto faktúru ani nevidela. Len čo mi poslal predošlý účtovník - zoznam závazkov k 31.12.2008 a tam figurujú tieto závazky.
Klient mal účtovníkovi vyplatiť faktúru za účtovnícke práce bez ohľadu na pokuty a potom vymáhať od účtovníka sumu za spôsobenú škodu , ak teda preukáže, že škodu spôsobil účtovník .Ja ten záväzok považujem za oprávnene zaúčtovaný v Knihe záväzkov .Nemôžete ho jednoducho na základe Vášho rozhodnutia vymazať.Účtovník má možnosť svoju pohľadávku voči Vášmu klientovi vymáhať .
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Čo je záväzok? Existujúca povinnosť účtovnej jednotky, ktorá vznikla z minulých udalostí, je pravdepodobné, že v budúcnosti zníži ekonomické úžitky účtovnej jednotky a vykazuje sa vo VoMaZ.
VoMaZ je súčasťou účtovnej závierky a jej nesprávne zostavenie, či nevykázanie správnej výšky záväzkov v nej je porušením zákona účtovníctve.

zdroj: Seminár Fyzické osoby od A po Z, Lektor Ing. Jana Acsová, audítor SKA.
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ja to upresním

Zákon o účtovníctve
§ 2
Všeobecné ustanovenia
Na začiatok
(4) Na účely tohto zákona sa rozumie

b) záväzkom existujúca povinnosť účtovnej jednotky, ktorá vznikla z minulých udalostí, je pravdepodobné, že v budúcnosti zníži ekonomické úžitky účtovnej jednotky a dá sa spoľahlivo oceniť podľa § 24 až 28; vykazuje sa v účtovnej závierke v súvahe alebo vo výkaze o majetku a záväzkoch,
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Takže tento závazok, neuhradenú faktúru budem ďalej evidovať a vykazovať. Prípadne nech sa klient dohodne s týmto účtovníkom nech mu napíše na túto faktúru dobropis alebo storno faktúry.
Ďakujem všetkým za rady.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Ejo Pozri príspevok
Takže tento závazok, neuhradenú faktúru budem ďalej evidovať a vykazovať. Prípadne nech sa klient dohodne s týmto účtovníkom nech mu napíše na túto faktúru dobropis alebo storno faktúry.
Ďakujem všetkým za rady.
ja by som evidovala, ale nevykazovala koniec koncov o akej sume sa bavíme? Aj to by bolo dosť podstatné pre moje rozhodnutie...
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Monika Kováčová Pozri príspevok
ja by som evidovala, ale nevykazovala koniec koncov o akej sume sa bavíme? Aj to by bolo dosť podstatné pre moje rozhodnutie...
A možem v účtovníctve evidovať závazok a nevykazovať ho vo výkazoch? Jedná sa o sumu 600,- EUR.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Ejo Pozri príspevok
A možem v účtovníctve evidovať závazok a nevykazovať ho vo výkazoch? Jedná sa o sumu 600,- EUR.
Opravujem 60 EUR.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Dobrý deň. Chcem sa spýtať ak budem inventarizovať závazky a zistím, že závazok už bol uhradený v r. 2008 /v inventúre r. 2009 som vykázala, lebo som prevzala po niekom účto. a bol v tom strašný bordel, predošlé účt. doklady som nedostala, tak som si všetko preveriť nevedela/ alebo ani závazok nezvnikol, len ho predošlý vykázal, tak moj postup by mal byť taký, že ak mám podklad, napr. list od SP, že tieto závazky už neexistujú, tak ich interným dokladom vyberiem z evidencii závazkov a v inventarizácii ich už nevykazujem a ani vo výkaze?
ĎAkujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať