Zavrieť

Porady

80% pohonných hmôt u platcu DPH

Ahojte,

chcem sa spýtať, že keď nemusím robiť knihu jázd, uplatním si len 80% z celkového skutočného množstva pohonných hmôt. Vieme, že u platcu DPH si on celú DPH odpočítava - uplatňuje.

Mňa však zaujíma, že do nákladov ide 80 % zo základu alebo z celej sumy???

Príklad: Kúpim pohonné hmoty za 119 eur, z toho je 100 eur základ a 19 eur DPH. Do nákladov si uplatním 80 % zo 100 eur a o 20% ponížim náklady. Alebo náklady ponížim o 20% zo 119 eur.

Teta vraví, že nemám nad čím rozmýšľať, že ponížim o 20% zo 100 eur. Lebo DPH je nepriama daň a náklady sú len vo výške 100 eur a tie ponižujem.

Utvrdzte ma prosím, či robím správne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Platca DPH si uplatňuje len DPH k 80 %.
    119,- : u neplatiteľa:
    119*80% - daňový výdavok/VOZD, náklad 95,20,
    20% 23,80 nedaňový výdavok/VNOZD, náklad,ktorý je pripoč. položkou ku základu dane.

    U platiteľa DPH :
    100*80% - daňový výdavok/VOZD, náklad 80,-, DPH 15,20 -evid. DPH alebo 343
    20 % - 20,- nedaňový výdavok / VNOZD
    DPH z 20 % 3,80 - nedaňový výdavok, /VNOZD, nedaňový náklad.
    V tomto prípade nie je u 20 % PHM preukázané využitie v súvislosti s podnikaním, preto nevzniká nárok na odpočet DPH. U 80 % sa má zato, že ide o výdavok, stanovený zákonom, a teda nárok na odpočet DPH vzniká. ( zdroj: metodický deň k DPH s pracovníkmi daňového riaditeľstva)

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    misolga, Tamila, Lubaba, Lotarka, Mária27, babi2
    6

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Nedalo mi. Kuk do priloženého súboru.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Aj sumu DPH znižuješ, ale pozor! zákon hovorí DO (nie vrátane), to znamená, že uplatniť môžeš zo sumy 100 € len 79,99 €.

    Zákon o DPH: § 49 ods. 5
    ak platiteľ uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu24b) a nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy pohonných látok do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu.24b)

    Osobitný predpis, čiže Zákon o DP
    § 19, ods. 2 l, bod 3.

    vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Rozalka Pozri príspevok
    Aj sumu DPH znižuješ, ale pozor! zákon hovorí DO (nie vrátane), to znamená, že uplatniť môžeš zo sumy 100 € len 79,99 €.
    ...
    Uplatňujem zo 100 rovných 80... (teda násobím x 0,8 a nie 0,799).
    Predsa keď sa povie do výšky 100%, tak sa nemyslí 99,99.

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    Rozalka Pozri príspevok
    Aj sumu DPH znižuješ, ale pozor! zákon hovorí DO (nie vrátane), to znamená, že uplatniť môžeš zo sumy 100 € len 79,99 €.

    [/I]
    Už sa to tu niekde preberalo, neviem to teraz nájsť. Môj názor je taký, že keď zákon hovorí do 80%, tak je to vrátane. Čiže "do 80%" znamená, môže byť aj menej, ale nie viac. Podľa mňa je toho dôkazom aj odpoveď na 18. otázku v dokumente z DRSR, ktorý si Ty Rozalka pridala v tejto téme
    http://www.porada.sk/t123402-vydavky...lad-dr-sr.html

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Ja som tiež toho názoru, že "do" znamená vrátane, tlmočila som len nedávno získané informácie zo školenia, kde sme sa všetci tvárili asi takto - celá sála.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Rozalka Pozri príspevok
    Ja som tiež toho názoru, že "do" znamená vrátane, tlmočila som len nedávno získané informácie zo školenia, kde sme sa všetci tvárili asi takto - celá sála.
    Aj ja mám informáciu od pracovníčky DÚ. Vraj na školení ich takto inštruovali.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    marjankaj Pozri príspevok
    Aj ja mám informáciu od pracovníčky DÚ. Vraj na školení ich takto inštruovali....
    zrovna dnes som našiel toto (o jazykovej znalosti vedenia):
    demotivator__snem_sns.jpg  

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Marína Pozri príspevok
    Nedalo mi. Kuk do priloženého súboru.
    No k tomuto iba toľko. Doteraz mali jazykovedci na všetko jasný názor. Teraz sa schovávajú za právnikov.
    Keď teraz "chcú" dávať pokuty za nespisovné vyjadrovanie, tak by mali aj "zákonodarcovia" používať spisovný jazyk.

    S vysvetlením samozrejme súhlasím.

    80% pohonných hmôt u platcu DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.