Zavrieť

Porady

Dedenie neplnoletých detí - Náprava manipulácie

Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať, ako je to s dedičstvom neplnoletých detí po rodičoch. Predpokladajme stav, že po poručiteľovi zostala manželka a neplnoletý syn (v čase smrti poručiteľa >15/<18-ročný). Nejakým spôsobom (synovi neznámym) došlo k tomu, že majetok poručiteľa (napr. byt v spoločnom vlastníctve) bol celý prepísaný na manželku.

Aké malo byť správne rozdelenie dedičstva? Mal neplnoletý dedič taktiež dostať svoj podiel dedičstva (1/2)? Mohla druhá dedička - manželka (ako súčasný zákonný zástupca neplnoletého dediča - matka) - nejakým spôsobom zabezpečiť prepis podielu syna na seba?

Predpokladajme, že od dedičského konania uplynulo už >10 rokov.
Pre posúdenie predpokladajme (ak je to možné) právny stav z roku 1995.

Vopred ďakujem za rady!
Usporiadat
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
pre upresnenie zistenia okolností dedičského konania je treba navštíviť miestne príslušný súd / v trvalom bydlisku poručiteľa / a nahliadnúť do spisu
matka nemohla byť v dedičskom konaní ustanovená zákonným zástupcom / stret záujmov/ súd v takomto prípade poveruje kolízneho opatrovníka
dedil mal samozrejme aj neplnoletý syn
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

rastaman2000 Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať, ako je to s dedičstvom neplnoletých detí po rodičoch. Predpokladajme stav, že po poručiteľovi zostala manželka a neplnoletý syn (v čase smrti poručiteľa >15/<18-ročný). Nejakým spôsobom (synovi neznámym) došlo k tomu, že majetok poručiteľa (napr. byt v spoločnom vlastníctve) bol celý prepísaný na manželku.

Aké malo byť správne rozdelenie dedičstva? Mal neplnoletý dedič taktiež dostať svoj podiel dedičstva (1/2)? Mohla druhá dedička - manželka (ako súčasný zákonný zástupca neplnoletého dediča - matka) - nejakým spôsobom zabezpečiť prepis podielu syna na seba?

Predpokladajme, že od dedičského konania uplynulo už >10 rokov.
Pre posúdenie predpokladajme (ak je to možné) právny stav z roku 1995.

Vopred ďakujem za rady!
Treba zohnať osvedčenie o dedičstve, tam bude uvedené, či aj maloletý bol účastníkom konania.Je možné, že ho druhý dedič zamlčal a dedičské konanie prebehlo akoby s jediným dedičom. Alebo je tiež možné, že bol spísaný závet. Bez toho, aby sme vedeli, ako sa dedilo, sa nepohneme.
0 0
rastaman2000 rastaman2000

rastaman2000 je offline (nepripojený) rastaman2000

Ďakujem Vám predbežne za odpovede!

Pokúsim sa zistiť podrobnejšie okolnosti, ale na 99,9% som si istý, že závet spísaný nebol.

To osvedčenie o dedičskom konaní je možné zohnať na súde, ako píšete?
Ak by sa preukázali nejaké pochybenia, bude možné aj po povedzme 15 rokoch zjednať nápravu, alebo je to už premlčané?

Zatiaľ
R.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

rastaman2000 Pozri príspevok
Ďakujem Vám predbežne za odpovede!

Pokúsim sa zistiť podrobnejšie okolnosti, ale na 99,9% som si istý, že závet spísaný nebol.

To osvedčenie o dedičskom konaní je možné zohnať na súde, ako píšete?
Ak by sa preukázali nejaké pochybenia, bude možné aj po povedzme 15 rokoch zjednať nápravu, alebo je to už premlčané?

Zatiaľ
R.
Okolnosti dedenia neplnoletého dediča si síce môžeš zistiť, ale po toľkých rokoch rozhodnutie v konaní o dedičstve nedokážeš zmeniť . Treba sa s tým zmieriť. V zadaní témy si zabudol napísať, či neplnoleté dieťa bolo účastníkom konania a nededilo celkom nič, alebo jeho dedičský podiel bol vyrovnaný inými hodnotami z dedičstva.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
rastaman2000 Pozri príspevok
Ďakujem Vám predbežne za odpovede!

Pokúsim sa zistiť podrobnejšie okolnosti, ale na 99,9% som si istý, že závet spísaný nebol.

To osvedčenie o dedičskom konaní je možné zohnať na súde, ako píšete?
Ak by sa preukázali nejaké pochybenia, bude možné aj po povedzme 15 rokoch zjednať nápravu, alebo je to už premlčané?

Zatiaľ
R.
áno, ako bolo vyššie spomenuté, treba navštíviť súd v mieste trvalého bydliska poručiteľa,
0 0
rastaman2000 rastaman2000

rastaman2000 je offline (nepripojený) rastaman2000

Dieťa VEDOME účastníkom konania nebolo.
Takisto dedičský podiel nebol vyrovnaný inými hodnotami, keďže sa dá povedať, že žiadny ďalší majetok (v konaní) ani (pravdepodobne) nebol - podľa dostupných informácií.

Bližšie okolnosti a podrobnosti upresním po zisteniach na príslušnom súde.

Zatiaľ predbežne ďakujem!
0 0
rastaman2000 rastaman2000

rastaman2000 je offline (nepripojený) rastaman2000

Dobrý deň,

vraciam sa po dlhšej dobe k téme.

Ak dovolíte, doplnil by som informácie, ktoré sa mi podarilo medzičasom k téme zistiť:

1. Dedičské konanie neprebehlo (vôbec); otec dieťaťa zomrel mimo územia SR a tam bol aj pochovaný,

2. Otec (zosnulý) bol cudzí štátny občan, v SR však mal trvalý pobyt i zamestnanie (dlhodobo, ešte z čias ČSSR); mal podanú žiadosť o štátne občianstvo,

3. Byt bol v čase úmrtia ešte družstevný; členstvo v bytovom družstve bolo založené manželkou ešte za slobodna, byt však bol pridelený až v čase manželstva a až do smrti manžela (otca dieťaťa) ho užívali spoločne,

4. Matka sa pred niekoľkými rokmi opäť vydala.

Je možné aj po dlhšej dobe (od úmrtia uplynulo 16 rokov) podať návrh na začatie dedičského konania?

Ako sa vysporadúva (vysporadúvalo) dedičské právo k družstevným bytom?

Aká by mala byť deľba majetku, ak manželka zosnulého sa ešte pred začatím dedičského konania (napriek veľkému časovému odstupu) vydala?

Prípad sa trošku zamotáva. Verím, že riešenie nie je nedostupné.

Poradí niekto?

Predbežne vďaka!

S pozdravom
R.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Ak clenom druzstva bola iba matka, tak byt patril iba jej a nebol predmetom dedicstva po otcovi..
Bol byt v case otcovej smrti odpredany do vlastnictva ?
ale ak by aj bol, mohla ho odkupit iba matka, lebo len ona bola clenom druzstva.

Otazne je, ci otec mal nejaky iny majetok, ktory by bol patril do dedicstva.
ak vsak bol cudzi statny prislusnik, predpokladam, ze jeho majetok by spadal do dedicskeho konania v tej krajine, kde bol cudzi st.prislusnik a riadil by sa jej zakonmi.


Ak by manzelia vlastnili spolu nejaky majetok, ktory by bol predmetom dedenia, tak najskor sa vysporiada BSM a oddeli sa matkina polovica.
Ta druha je predmetom dedicstva, a dedia ju matka a dieta rovnakym podielom - na polovicu.

Vysledny podiel na majetku by teda bol 3/4 matka a 1/4 syn.
Neskorsi matkin sobas by s tym nemal nic spolocne.
3 0
rastaman2000 rastaman2000

rastaman2000 je offline (nepripojený) rastaman2000

Dobrý deň, Ivka,

ďakujem za odpovede!

Pokúsim sa zistiť okolnosti okolo členstva v družstve a aj splatenia základného vkladu, ktorý bol podmienkou pre získanie družstevného bytu (myslím, že v tom čase to bolo okolo 20.000 Kčs - 70' roky).

Je však isté, že nájomné (čiže aj anuitu družstevného bytu) platili spoločne.

Neuplatňuje sa v tomto prípade BSM (byt bol pridelený až po uzavretí manželstva!)?

Ešte raz úprimná vďaka!

S pozdravom
R.

Pozn.: Podľa dostupných informácií v čase úmrtia manžela (otca) ešte nebol prevod do osobného vlastníctva vysporiadaný. Avšak podľa mne známych faktov, právo na užívanie družstevného bytu spadalo do dedičstva (podľa vtedy platných zákonov). Alebo sa mýlim? Smutná udalosť sa stala v r. 1995.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Ak si spravne pamatam, tak pri druzstevnych bytoch bol vlastnikom podielu aj odkupovat byt mohol len ten, kto splatil zakladny vklad.
Mozno v pripade rozvodu by si otec mohol narokovat nejaky podiel na zaplatenej anuite pocas manzelstva, napriek tomu by byt nebol predmetom BSM.
Kedze teda otec nebol vlastnikom bytu ani clenskeho podielu v druzstve, nebolo co po nom dedit tu na SK.
Najomne otec platit musel splu s matkou, kedze v byte byval.
Byt vsak vzdy patril aj patri matke, najskor jej patril clensky podiel v druzstve a neskor, ked byt odkupila, tak aj byt.
Aj keby bol byt v case umrtia otca odkupeny, odkupit by ho mohla len matka ako vlastnik clenskeho podielu. cize zasa by byt nespadal do dedicstva.
0 0
opica22 opica22

opica22 je offline (nepripojený) opica22

Dobry den, chcem sa spytat takto ze u neplnoletych deti prebera dedicstvo zakonny zastupca to celkom chapem ale ako mam postupovat po tom ked mam 22 rokov a moje dedicstvo po otcovi mi mama zablokovala? dakujem za odpoved
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
čo máš na mysli tým , že ti zablokovala dedičstvo???

to akože s peniazmi nemôžeš disponovať, či??

si plnoletá a ona nemá právo kecať ti do tvojho dedičstva lebo to dedičstvo je tvoje a nie jej
0 0
opica22 opica22

opica22 je offline (nepripojený) opica22

ja som si tiez myslela ze nema nato pravo ale spravila to tak nejak ze ona si z toho peniaze moze brat a ja s nimi do 25 rokov nemozem disponovat..... nevies nahodou ci to mozem sama zrusit ak som o ziadnom odklade nic nepodpisovala?
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
opica22 Pozri príspevok
ja som si tiez myslela ze nema nato pravo ale spravila to tak nejak ze ona si z toho peniaze moze brat a ja s nimi do 25 rokov nemozem disponovat..... nevies nahodou ci to mozem sama zrusit ak som o ziadnom odklade nic nepodpisovala?
akože spravila to tak? ty si nebola na dedičskom konaní? musela si tam byť predsa, alebo si vtedy ešte bola neplnoletá?

ale aj tak keby to tak bolo, že do 25 rokov nemôžeš s nimi disponovať, ona predsa nemá právo z tých penazí vyberať.
keď o tom nie je žiadny úradný papier, tak ju môžeš dať na súd. Tu na Porade sú aj právnici, oni Ti určite fundovane poradia
1 0
opica22 opica22

opica22 je offline (nepripojený) opica22

ako sa mam s tym pravnikom spojit ?
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

opica22 Pozri príspevok
ako sa mam s tym pravnikom spojit ?
No nejakeho si najdes, spytas sa ho, ci ta bude zastupovat, nachystas peniazky (lebo zadarmo to nerobia) ....
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
opica22 Pozri príspevok
ako sa mam s tym pravnikom spojit ?

máš málo príspevkov, takže asi sa s ním takto cez Poradu nespojíš, ale napíšem mu, aby sa ti ozval oki? už aj mu píšem
0 0
rastaman2000 rastaman2000

rastaman2000 je offline (nepripojený) rastaman2000

opica22 Pozri príspevok
ja som si tiez myslela ze nema nato pravo ale spravila to tak nejak ze ona si z toho peniaze moze brat a ja s nimi do 25 rokov nemozem disponovat..... nevies nahodou ci to mozem sama zrusit ak som o ziadnom odklade nic nepodpisovala?
Niekto mi tu vyššie (pozri 1. stranu, začiatok diskusie) písal, že v dedičskom konaní nemôže neplnoleté dieťa zastupovať rodič (ktorý je tiež dedičom), pretože sa jedná o stret záujmov; údajne je dieťaťu pre tento účel pridelený náhradný opatrovník (súdom).

Keďže už si plnoletá, určite by si mala zájsť na súd, na ktorom prebiehalo dedičské konanie a nazrieť do spisu (o dedičskom konaní). Tam by malo byť všetko zaznačené.

S tým "odkladom" do 25 rokov by to nemohlo súvisieť napr. s tým, že ešte študuješ a bývaš u matky, teda si "plnoleté zaopatrené dieťa"? Tento pojem (spolu s vekom 25 r.) sa spomína napr. pri životnom minime (< klikni).

Tiež si myslím, že zákonný zástupca nemá právo nakladať s dedičstvom maloletého (napr. čerpať z neho) - výnimkou by snáď mohlo byť pokrývanie nákladov na vzdelávanie, ale to je len môj laický názor.

Chcelo by to podrobnejšie naštudovať legislatívu, ktorá tieto otázky rieši (žeby Občiansky zákonník?)
Naposledy upravil rastaman2000 : 22.07.11 at 11:19
0 0
opica22 opica22

opica22 je offline (nepripojený) opica22

ja uz nestudujem ...pracujem a sice u mamy byvam ale na vzdelanie ani na nic mi neprispieva ..... neviem si s tym poradit
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

opica22 Pozri príspevok
ja uz nestudujem ...pracujem a sice u mamy byvam ale na vzdelanie ani na nic mi neprispieva ..... neviem si s tym poradit
Ja stale nerozumiem tomu, co to znamena, ze mas zablokovane dedicstvo.

co je tvojim dedicstvom?
Nehnutelnost, peniaze, ....?
a ako to mas zablokovane?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať