Zavrieť

Porady

účtovanie stravných lístkov

Som živnostník,zamestnávam jedného zamestnanca a účtujem v jednoduchom účtovníctve.Zamestnancovi kupujem stravné lístky v hodnote 2,80 a sebe v hodnote 3,60.Môžem si celú faktúru za stravné lístky zaúčtovať ako prevádzkovú réžiu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    slvk Pozri príspevok
    Som živnostník,zamestnávam jedného zamestnanca a účtujem v jednoduchom účtovníctve.Zamestnancovi kupujem stravné lístky v hodnote 2,80 a sebe v hodnote 3,60.Môžem si celú faktúru za stravné lístky zaúčtovať ako prevádzkovú réžiu?
    Nemôžeš si zaúčtovať všetko ako prevádzkovú réžiu, z ceny stravnej poukážky pre zamestnanca si môžeš dať do nákladov 55% z jeho ceny, prípadne zo sumy stravného od 0-6 hodín 55% , čo činí sumu 1,98 €, keďže más zamestnanca, tak vytváraš aj sociálny fond, tam tiež môžeš dať čerpanie zo SF a rozdiel by ti mal uhradiť zamestnanec, čo je pre teba VNZD.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Ejo Pozri príspevok
    Ja to budem robiť nasledovne /podĺa rady z porady/: ja mám lístky v hodnote 2,7. Keď príde faktúra 55% do VOZD - réžia, ostatné VNZD. A ostatné uhrádza zamestnanec, čo mu aj strhnem z výplaty a to bude pre mňa PNZD. Sociálny fond mu využijem na niečo iné, nie na obedy.
    Sociálny fond je potrebné využívať v súlade so Zákonom o sociálnom fonde:
    § 7
    Použitie fondu

    (1) Zamestnávateľ v rámci realizácie svojej sociálnej politiky poskytuje zamestnancom z fondu príspevok na

    a) stravovanie zamestnancov nad rozsah ustanovený osobitnými predpismi,
    b) dopravu do zamestnania a späť,
    c) účasť na kultúrnych a športových podujatiach,
    d) rekreácie a služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily,
    e) zdravotnú starostlivosť,
    f) sociálnu výpomoc a peňažné pôžičky,
    g) doplnkové dôchodkové sporenie okrem príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, ktorý je zamestnávateľ povinný platiť podľa osobitného predpisu, 7)
    h) ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov.(2) Príspevok z fondu možno poskytnúť aj rodinnému príslušníkovi zamestnanca a poberateľovi starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku, ktorého zamestnávateľ zamestnával v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu ku dňu odchodu do starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku; za rodinného príslušníka sa na účely tohto zákona považuje manžel (manželka) zamestnanca a nezaopatrené deti 8) zamestnanca.

    (3) V kolektívnej zmluve možno dohodnúť príspevok z fondu na úhradu nákladov odborovej organizácie vynaložených na spracovanie analýz a expertíz alebo iných služieb nevyhnutných na realizáciu kolektívneho vyjednávania medzi príslušným odborovým orgánom a zamestnávateľom; celková suma prostriedkov fondu použitých na tieto účely nesmie prekročiť 0, 05 % zo základu ustanoveného v § 4 ods. 1. Ak sa prostriedky fondu dohodnuté v kolektívnej zmluve na účely podľa prvej vety v bežnom roku nevyčerpajú v dohodnutej sume, nevyčerpaná časť týchto prostriedkov môže byť použitá v nasledujúcom kalendárnom roku.(4) Tvorbu fondu, výšku fondu, použitie fondu, podmienky poskytovania príspevkov z fondu zamestnancom a spôsob preukazovania výdavkov zamestnancom dohodne zamestnávateľ s odborovým orgánom v kolektívnej zmluve, a ak u zamestnávateľa nepôsobí odborová organizácia, upraví ich vo vnútornom predpise. Použitie príspevku z fondu a výšku príspevku z fondu podľa odseku 3 možno dohodnúť len v kolektívnej zmluve.

    (5) Ak v kolektívnej zmluve nie je dohodnutý ďalší prídel podľa § 3 ods. 1 písm. b) prvého bodu, zamestnávateľ je povinný poskytnúť príspevok z ďalšieho prídelu do fondu tvoreného najviac vo výške podľa § 3 ods. 1 písm. b) druhého bodu na kompenzáciu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť zamestnancovi, ktorý dochádza do zamestnania verejnou dopravou a ktorého priemerný mesačný zárobok9) nepresahuje 50 % priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok predchádzajúci dva roky kalendárnemu roku, za ktorý sa tvorí fond. U zamestnanca s pracovným pomerom na kratší pracovný čas sa pri výpočte priemerného mesačného zárobku vychádza z ustanoveného týždenného pracovného času na pracovisku zamestnanca. Poskytovanie príspevku podľa prvej vety nevylučuje poskytovanie príspevku na dopravu do zamestnania a späť aj z povinného prídelu do fondu.

    (6) Zamestnávateľ je povinný poskytovať príspevok podľa odseku 5 najneskôr v termíne určenom na výplatu mzdy alebo platu po preukázaní nároku zamestnanca na príspevok a viesť evidenciu o poskytovaných príspevkoch podľa odseku 5.

    (7) Zamestnávateľ poskytuje príspevok z fondu v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania ustanovenou osobitným predpisom10) pre oblasť pracovnoprávnych vzťahov alebo obdobných pracovných vzťahov.

    (8) Zamestnávateľ nesmie poskytovať príspevok z fondu na účely odmeňovania za prácu.

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    Ja to budem robiť nasledovne /podĺa rady z porady/: ja mám lístky v hodnote 2,7. Keď príde faktúra 55% do VOZD - réžia, ostatné VNZD. A ostatné uhrádza zamestnanec, čo mu aj strhnem z výplaty a to bude pre mňa PNZD. Sociálny fond mu využijem na niečo iné, nie na obedy.

    monikago je offline (nepripojený) monikago

    monikago
    neviete mi niekto poradit, ako mam v JU zauctovat stravovanie zamestnancov vo vlastnej rezii?

    cenu stravneho na osobu mame 1,2 Eur a z toho 0,95 Eur ide od zamestnavatela a 0,25 Eur zo SF. zamestnanec neplati nic.

    dakujem vopred

    účtovanie stravných lístkov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.