Zavrieť

Porady

Zálohová faktúra

Mám jeden problém a potrebujem radu od všetkích,ktorí sa tomu rozumejú.
Platba tovaru je uskutočnená prevodom na účet pred dodaním tovaru.Treba vystavovať zálohovú faktúru, aj ked je suma na zálohovej faktúre rovnaká ako na ostrej faktúre?Suma je vždy uhrádzaná v plnej výške.Bude číslovanie tíchto faktúr rozdielne alebo rovnaké? Ďakujem za pomoc
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

DAJANKA81 Pozri príspevok
Mám jeden problém a potrebujem radu od všetkích,ktorí sa tomu rozumejú.
Platba tovaru je uskutočnená prevodom na účet pred dodaním tovaru.Treba vystavovať zálohovú faktúru, aj ked je suma na zálohovej faktúre rovnaká ako na ostrej faktúre?Suma je vždy uhrádzaná v plnej výške.Bude číslovanie tíchto faktúr rozdielne alebo rovnaké? Ďakujem za pomoc
Ak do 15 dní od prijatia zálohy nedôjde k dodaniu tovaru, tak áno. ZF číslujeme zvlášť.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
DAJANKA81 Pozri príspevok
Mám jeden problém a potrebujem radu od všetkích,ktorí sa tomu rozumejú.
Platba tovaru je uskutočnená prevodom na účet pred dodaním tovaru.Treba vystavovať zálohovú faktúru, aj ked je suma na zálohovej faktúre rovnaká ako na ostrej faktúre?Suma je vždy uhrádzaná v plnej výške.Bude číslovanie tíchto faktúr rozdielne alebo rovnaké? Ďakujem za pomoc
Nepíšeš, či ide o platiteľa DPH alebo neplatiteľa. Pri zaplatení tovaru pred jeho dodaním je dodávateľ povinný do 15 dní od prijatia platby vystaviť faktúru. Tu je potom rozdiel pri platiteľovi DPH, ktorý musí vo faktúre k prijatej platbe vyčísliť zvlášť základ dane a zvlášť sumu DPH. Neplatiteľ DPH vystavuje faktúru bez rozpisu na základ dane a DPH.
Pri platiteľovi DPH je dátum zdaniteľného plnenia dátum, kedy mu boli peniaze poukázané na účet. Neplatiteľ DPH dátum zdaniteľného plnenia neuvádza.
Ak peniaze boli na účet poukázané bez vystavenia zálohovej faktúry, vystavuje sa len "ostrá" faktúra.
3 0
DAJANKA81 DAJANKA81

DAJANKA81 je offline (nepripojený) DAJANKA81

jedná sa o neplatiteľa
0 0
DAJANKA81 DAJANKA81

DAJANKA81 je offline (nepripojený) DAJANKA81

Mám vystaviť do 15 dní hneď ostrú faktúru,aj keď dodanie tovaru sa ešte neuskutočnilo? Ako mám na faktúre formulovať dátumy? Je tam dátum vyhotovenia,dátum dodania a dátum splatnosti.
Treba uviesť aj dátum platby?Keďže je tovar už zaplatený,do kolónky "zostáva uhradiť" sa píše mínusová alebo plusová hodnota /-165,00€/?
Naposledy upravil DAJANKA81 : 02.11.10 at 08:05 Dôvod: neúplné zadanie
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

DAJANKA81 Pozri príspevok
jedná sa o neplatiteľa
Potom nemáš povinnosť vystaviť faktúru k prijatej platbe.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
DAJANKA81 Pozri príspevok
Mám vystaviť do 15 dní hneď ostrú faktúru,aj keď dodanie tovaru sa ešte neuskutočnilo? Ako mám na faktúre formulovať dátumy? Je tam dátum vyhotovenia,dátum dodania a dátum splatnosti.
Treba uviesť aj dátum platby?Keďže je tovar už zaplatený,do kolónky "zostáva uhradiť" sa píše mínusová alebo plusová hodnota /-165,00€/?
si neplatiteľ, tak platbu vopred neriešiš. Eviduješ ju na prijatých zálohách.
Počkaj na dodanie tovaru a potom vystavíš riadnu=ostrú faktúru.
Ak ju vystaviš v deň odovzdania tovaru odberateľovi /faktúru si zoberie so sebou spolu s tovarom/, tak dátum vystavenia = dátum dodania = dátum splatnosti.
pod celkovú sumu faktúry /hodnota tovaru/ uveď
"záloha zaplatená dňa xx.xx.2010" a sumu mínusom
potom " K úhrade".........................0,- EUR"
2 0
DAJANKA81 DAJANKA81

DAJANKA81 je offline (nepripojený) DAJANKA81

Takže,ak som správne pochopila,faktúru nemusím vystaviť do 15 dní??? Často sa jedná o dodanie nábytku,čo trvá aj 5 týždňov.Mám faktúru vystaviť až potom,aj keĎ to je taká dlhá doba?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
15 dní platí lehota pre platiteľa DPH na vystavenie ostrej faktúry inému platiteľovi /aby si on mohol odpočítať DPH/.
Ty nie si platiteľ, teda vystavíš faktúru, až naozaj dodáš tovar-vykonáš službu.
Ja ako odberateľ by som sa veľmi čudovala, keby som dostala faktúru a nábytok nie........ to by som bola tvoj zákazník prvý a posledný raz. V dnešnej dobe zvažujem vždy, či vôbec niekomu dám nejaké peniaze vopred.
0 0
DAJANKA81 DAJANKA81

DAJANKA81 je offline (nepripojený) DAJANKA81

ďakujem za odpoveď,veľmi ste mi pomohli
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

Zaplatili sme v hotovosti zálohu 1000 EUR v 09/2010 za osobný automobil.
Predajca automobilu mi vystavil zálohovú faktúru, kde je len uvedená výška zálohy 1 000,00 EUR. Záloha tu nie je rozúčtovaná na základ a DPH. Žiadna iná faktúra mi neprišla.
V mesiaci 09/2010 som si neodpočítala DPH so zaplatenej zálohy.

V mes. 11/2010 pri dodaní auta mi vystavili ostrú faktúru. V tejto faktúre je odpočítaná záloha 1000,00 EUR aj rozpisom bez DPH a vyčílená DPH.

Chcem sa opýtať, či aj pri zálohových faktúrach postupujem podľa §51 ods.2 ?
Platiteľ vykoná odpočítanie dane najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na opdočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovoacom období kalendárneho roka ......
Ide mi o to, či si môžem odpočítať DPH zo zálohovej fa až v 11/2010, keď mi došla ostrá fa, alebo musím podať dodatočné DPH az 09/2010 (samozrejme musím si pýtať druhú zálohovú fa)?

Ďakujem.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
píšeš
Záloha tu nie je rozúčtovaná na základ a DPH. Žiadna iná faktúra mi neprišla.
takže faktúru k platbe=zálohe nemáš, alebo máš?
podľa zadania nemáš, ale súčasne vieš preukázať podľa súpisu dokladov za 09/2009, prípadne 10/2009, že si si zo zaplatenej zálohy DPH neodpočítala. preto ignoruj rozpis zálohy na ostrej faktúre a odpočítaj si všetku DPH. prilož k faktúre kopiu potvrdenky o zaplatení zálohy, doplň poznámku, že DPH zo zálohy nebola odpočítaná, lebo nebol k dispozícii doklad.
tým by bol tento účtovný prípad uzavretý.
3 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

Ďakujem pekne Kejuška.
Potešila si ma.

Zálohovú fa mám, ale len na sumu 1000,00 EUR, v ktorej nie je rozúčtovaný základ a ani DPH.
Iba je napísané, že prijali zálohu vo výške 1000,00 EUR.
0 0
Gabriella Gabriella

Gabriella je offline (nepripojený) Gabriella

Zdravím, ja mám trošku iný problém so zálohou. Zaplatili sme zálohu za tovar do Číny, ktorý bude dodaný až budúci rok. Môžem
túto zálohu zaúčtovať ako náklad roku 2010 alebo sa to časovo
rozlišuje ?(niečo sa mi marí, že sa to tak robí, len sa neviem dopátrať, kde som to čítala). Sme JÚ platci DPH.
Múdrejšie hlávky pomôžte..ďakujem.
0 0
uctokrajan uctokrajan

uctokrajan je offline (nepripojený) uctokrajan

Maš faktúru na základe čoho si to zaplatila? Časovo sa rozlišuje v podvojnom účtovníctve.
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Ahojte, môže ma prosím niekto uistiť, či postupujem správne? Ide o účtovanie nájomného, neviem to spraviť v programe tak, aby mi to previazalo, takže:
Zálohová nedaňová faktúra - neúčtujem, len na jej základe zaplatím.
Daňový doklad k prijatej platbe - účtujem na /314
Úhrada v banke - účtované na 321/
Vyúčtovacia faktúra - účtované 314/321?
Ďakujem za radu.
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Eva99 Pozri príspevok
Ahojte, môže ma prosím niekto uistiť, či postupujem správne? Ide o účtovanie nájomného, neviem to spraviť v programe tak, aby mi to previazalo, takže:
Zálohová nedaňová faktúra - neúčtujem, len na jej základe zaplatím.
Daňový doklad k prijatej platbe - účtujem na /314
Úhrada v banke - účtované na 321/
Vyúčtovacia faktúra - účtované 314/321?
Ďakujem za radu.
Posúvam.
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Eva99 Pozri príspevok
Ahojte, môže ma prosím niekto uistiť, či postupujem správne? Ide o účtovanie nájomného, neviem to spraviť v programe tak, aby mi to previazalo, takže:
Zálohová nedaňová faktúra - neúčtujem, len na jej základe zaplatím.
Daňový doklad k prijatej platbe - účtujem na /314
Úhrada v banke - účtované na 321/
Vyúčtovacia faktúra - účtované 314/321?
Ďakujem za radu.
Posúvam.
0 0
vilob vilob

vilob je offline (nepripojený) vilob

Dobrý deň prajem,
môžem poprosiť o radu?
30.12.2010 sro uhrádzala cez účet zálohu za pripojenie elektriny. 12.1.2011 došla sro faktúra k danej zálohe od elektrární: dátum vyhotovenie - 10.1.2011, dátum odoslania - 10.1.2011, dátum dodania - 3.1.2011, dátum splatnosti - 3.1.2011. Viete mi poradiť, ako tento prípad zaúčtovať v r. 2010 a ako v r.2011?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
vilob Pozri príspevok
Dobrý deň prajem,
môžem poprosiť o radu?
30.12.2010 sro uhrádzala cez účet zálohu za pripojenie elektriny. 12.1.2011 došla sro faktúra k danej zálohe od elektrární: dátum vyhotovenie - 10.1.2011, dátum odoslania - 10.1.2011, dátum dodania - 3.1.2011, dátum splatnosti - 3.1.2011. Viete mi poradiť, ako tento prípad zaúčtovať v r. 2010 a ako v r.2011?
podľa toho dostali peniaze na účet až toho 3.1.2011.
Vám peniaze odišli z účtu 30.12.-účtuješ na 314 ale DPH uplatníš až z dokladu v januári 2011.....musíš tam mať 20%DPH, nie?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Eva99 Pozri príspevok
Ahojte, môže ma prosím niekto uistiť, či postupujem správne? Ide o účtovanie nájomného, neviem to spraviť v programe tak, aby mi to previazalo, takže:
Zálohová nedaňová faktúra - neúčtujem, len na jej základe zaplatím.
Daňový doklad k prijatej platbe - účtujem na /314
Úhrada v banke - účtované na 321/
Vyúčtovacia faktúra - účtované 314/321?
Ďakujem za radu.
a kde máš náklad?
Vyúčtovacia faktúra - účtované 314/321?...určite nie
518/321
321/314
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať