Zavrieť

Porady

Zálohová faktúra

Mám jeden problém a potrebujem radu od všetkích,ktorí sa tomu rozumejú.
Platba tovaru je uskutočnená prevodom na účet pred dodaním tovaru.Treba vystavovať zálohovú faktúru, aj ked je suma na zálohovej faktúre rovnaká ako na ostrej faktúre?Suma je vždy uhrádzaná v plnej výške.Bude číslovanie tíchto faktúr rozdielne alebo rovnaké? Ďakujem za pomoc
Usporiadat
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

Dobrý deň,
aj ja by som chcela poprosiť o radu, prechádzam si zostatky na účtoch a zaúčtovanie zalohových faktúr sa mi nepozdáva. Tahalo to akoby z predvolby v programe a niesom si istá či správne:

Sme neplatcovia DPH - takže som neriešila DZF.
Mám dve ZF, obe zaplatené, ale len jedna vyučtovaná, druhá služba sa zatiaľ nekonala.
A,
1, vydaná ZF 311/324
2, uhrada zálohy 221/311
3, ostrá faktura - kde odrátanu zálohu zauctovalo 324/311
a následne zvyšok 311/602
B,
1, vydaná ZF 311/324
2, uhrada zálohy 221/311
a na 324 mi ostava ku koncu roka zostatok vo výške zálohy, je to správny postup?? Nakoľko niesme platcovia, chápem to tak že Daňovú fakturu sme po prijatí zálohy nemuseli robiť, a zostatok na účte 324 je v poriadku.
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

..ide mi o to že pri uhrade zálohy ma laka zaúčtovať
211/324 a 221/324
ale program taha uhradu zaloh.faktury 211/311 a 221/311...
0 0
nika224 nika224

nika224 je offline (nepripojený) nika224

Mám asi pre niekoho úplne triviálnu otázku, no priznám sa, mám už z toho hlavu v smútku, lebo sa stále len zamotávam.
Prosím Vás, som podľa nejakého zákona povinná vyhotoviť ZÁLOHOVÚ FAKTÚRU=požiadavku na platbu? Nemôžem sa s obchodným partnerom len ústne dohodnúť, že mi pošle zálohu v určitej výške a ja mu okamžite vydodám tovar? Na faktúre za dodaný tovar potom píšem, čo fakturujem a odpočítavam prijatú zálohu (aj keď bez rozpisu DPH, keďže dodanie zbieha v tom istom mesiaci ako je platba prijatá), aby bolo zrejmé, koľko mi má ten obchodný partner doplatiť.
V zásade ma teraz trápi len tá Zálohová faktúra=prvotná požiadavka na platbu...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

nika224 Pozri príspevok
Mám asi pre niekoho úplne triviálnu otázku, no priznám sa, mám už z toho hlavu v smútku, lebo sa stále len zamotávam.
Prosím Vás, som podľa nejakého zákona povinná vyhotoviť ZÁLOHOVÚ FAKTÚRU=požiadavku na platbu? Nemôžem sa s obchodným partnerom len ústne dohodnúť, že mi pošle zálohu v určitej výške a ja mu okamžite vydodám tovar? Na faktúre za dodaný tovar potom píšem, čo fakturujem a odpočítavam prijatú zálohu (aj keď bez rozpisu DPH, keďže dodanie zbieha v tom istom mesiaci ako je platba prijatá), aby bolo zrejmé, koľko mi má ten obchodný partner doplatiť.
V zásade ma teraz trápi len tá Zálohová faktúra=prvotná požiadavka na platbu...
Vystaviť ZF nie je povinnosťou. Stačí ak sa s partnerom dohodnete na platbe pred dodaním tovaru, alebo služby.
0 0
nika224 nika224

nika224 je offline (nepripojený) nika224

Už dvaja obchodní partneri ma strašne začínajú tlačiť do tých zálohových faktúr a pripadám si pomaly ako účtovník=začiatočník, že mi dávajú takéto lekcie, vraj nerobím tak, ako mi ukladá zákon. Tiež som tvrdila, že mi nikde nijaký paragraf žiadneho zákona neukladá povinnosť vyhotoviť zálohovú faktúru. A to, že mi ju k prijatej platbe s rozpisom DPH vyhotovím len v prípade, ak by som tovar v rámci jedného mesiaca nevydodala, to mi je jasné, aj to tak robím. Pripadá mi to úplne desné robiť zálohovú faktúru s jedným číslom, potom to následne písať do faktúry - ešte aj s uvedením čísla zálohovej faktúry a tiež dátumu, kedy tá platba bola prijatá, ak som na to nerobila doklad k prijatej platbe, lebo nebolo treba. Myslím, že si mýlia presne tie dve veci - Zálohovú faktúru=požiadavku na platbu a zálohovú faktúru=doklad k prijatej platbe.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

nika224 Pozri príspevok
Už dvaja obchodní partneri ma strašne začínajú tlačiť do tých zálohových faktúr a pripadám si pomaly ako účtovník=začiatočník, že mi dávajú takéto lekcie, vraj nerobím tak, ako mi ukladá zákon. Tiež som tvrdila, že mi nikde nijaký paragraf žiadneho zákona neukladá povinnosť vyhotoviť zálohovú faktúru. A to, že mi ju k prijatej platbe s rozpisom DPH vyhotovím len v prípade, ak by som tovar v rámci jedného mesiaca nevydodala, to mi je jasné, aj to tak robím. Pripadá mi to úplne desné robiť zálohovú faktúru s jedným číslom, potom to následne písať do faktúry - ešte aj s uvedením čísla zálohovej faktúry a tiež dátumu, kedy tá platba bola prijatá, ak som na to nerobila doklad k prijatej platbe, lebo nebolo treba. Myslím, že si mýlia presne tie dve veci - Zálohovú faktúru=požiadavku na platbu a zálohovú faktúru=doklad k prijatej platbe.
Je pravdepodobné, že si jej vystavenie mýlia s faktúrou k prijatej platbe.
0 0
nellika nellika

nellika je offline (nepripojený) nellika

Mam otazku vystavila som pred par tyzdnami zalohovu fakturu a cislovala som ju ako ostatne faktury v tom ciselnom rade, len som pridala pred cislo Z - viem, mnohi to tak nerobite, ale ja mam zalohovu fakturu len jednu za rok, tak som to tak zvolila....teraz ked vystavujem ostru fakturu, ake mam dat na nu cislo? Zalohovu som dala Z31/2011 a teraz mam dat poradove cislo, ktore normalne nasledujem alebo mam dat 31/2001 bez pismena Z? Dakujem za radu. Som zivnostnikom druhy rok a tieto papierovacky ma matu stale.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
pár týždňov je koľko? Sú to dohromady mesiace?
Zálohová bola kvôli prijatej platbe? Alebo iba ako forma vyžiadania platby?
Si vôbec platiteľ DPH?
Málo informácií.
V zásade ak máš málo faktúr, tak to ani týmto spôsobom nestratí prehľad.
Zálohová sa obvykle ani neúčtuje, ale v JU to je kniha záväzkov a pohľqadávok, tak tam sa to eventuálne napíše aj s tým Z-kom.
Škoda, že tieto problémy neriešiš s účtovníčkou, najčastejšie sa správna odpoveď odvíja od možností SW.
Na tvoju otázku - ostrú faktúru vystav s najbližším voľným poradovým číslom bez Z-ka, ale niekde v texte uveď, že bola vystavená zálohová faktúra, aj ked to nebude povinné z pohľadu Z_DPH.
0 0
emula1 emula1

emula1 je offline (nepripojený) emula1

mam podobne faktury u advokata neplatitela DPH, inac ma jednoduche ucto.
Prijme uhradu od klienta na zaklade zalohovej faktury a spor trva aj 5 rokov, staci ked ostru fakturu vystavi az potom po ukonceni?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

emula1 Pozri príspevok
mam podobne faktury u advokata neplatitela DPH, inac ma jednoduche ucto.
Prijme uhradu od klienta na zaklade zalohovej faktury a spor trva aj 5 rokov, staci ked ostru fakturu vystavi az potom po ukonceni?
Pre neplatiteľa DPH je to tak postačujúce....
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať