Zavrieť

Porady

Vyradenie auta z majetku a prepis na manželku

Pozdravujem Poraďaci.
Potreboval by som pomocť s nasledovným problémom.

Asi pred šiestimi rokmi som prepísal OA auto z manželky na seba na IČO a zaradil do majetku. Pre info, učtujem v JU a som platca DPH.
Uvedené auto som neodpisoval, ani som si neuplatnil žiadny odpočet DPH. Učtoval som len PHM a náklady na opravy. Platil som cestnú daň.
Teraz som sa rozhodol auto vyradiť z majetku a previesť - prepísať aj na dopravnom inšpektoráte na manželku, pochopiteľne bezodplatne.
Môžem to urobiť? Aké kroky mam vykonať v evidencii a účtoníctve?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Ako SZČO Ti stačí vyradiť vozidlo z obchodného majetku, teda z účtovnej evidencie DHM.

    Ibaka je offline (nepripojený) Ibaka

    pán v najlepších rokoch Ibaka
    A ešte doplnkovú otázku: je potrebné písomne nahlásiť vyradenie na Daňovom úrade?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Vznik a zánik daňovej povinnosti na daň z motorových vozidiel sa v prípade automobilu SZČO oznamuje na DÚ (§ 89 zákona o miestnych daniach). Prepis automobilu na DI môže ale nemusí znamenať zánik povinnosti. Vznik a zánik daňovej povinnosti sa viaže aj k používaniu vozidla na podnikanie, či už po zahrnutí do obchodného majetku, alebo bez tohto zahrnutia. Nenahlasuje sa vyradenie automobilu z obchodného majetku, ale zánik daňovej povinnosti ak k nemu došlo. Pri uvedení dôvodov však môžete uviesť ako doplňujúcu informáciu napríklad aj vyradenie z obchodného majetku (ak daňová povinnosť zanikla z tohto dôvodu).

    Na okraj:
    Prepisy na manželku alebo manžela nič nemenia na tom, že auto spadá do BSM pokiaľ nie je zrušené.

    Ibaka je offline (nepripojený) Ibaka

    pán v najlepších rokoch Ibaka
    Už mi svitlo. Auto som prepísal u policajtov z IČO na RČ. Urobil som vyradenie z majetku firmy, ale naďalej ho používam na podnikatelské účely a platím za auto daň. Naďalej ho budem používať aj ďalej a učtovať cestovné náhrady, platiť daň z motor. vozidla a preto som ho na daňovom úrade neodlásil z platenia dane. Asi som postupoval správne, že?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Ibaka Pozri príspevok
    Už mi svitlo. Auto som prepísal u policajtov z IČO na RČ. Urobil som vyradenie z majetku firmy, ale naďalej ho používam na podnikatelské účely a platím za auto daň. Naďalej ho budem používať aj ďalej a učtovať cestovné náhrady, platiť daň z motor. vozidla a preto som ho na daňovom úrade neodlásil z platenia dane. Asi som postupoval správne, že?
    Asi určite áno

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    vadus Pozri príspevok
    Pozdravujem Poraďaci.
    Potreboval by som pomocť s nasledovným problémom.

    Asi pred šiestimi rokmi som prepísal OA auto z manželky na seba na IČO a zaradil do majetku. Pre info, učtujem v JU a som platca DPH.
    Uvedené auto som neodpisoval, ani som si neuplatnil žiadny odpočet DPH. Učtoval som len PHM a náklady na opravy. Platil som cestnú daň.
    Teraz som sa rozhodol auto vyradiť z majetku a previesť - prepísať aj na dopravnom inšpektoráte na manželku, pochopiteľne bezodplatne.
    Môžem to urobiť? Aké kroky mam vykonať v evidencii a účtoníctve?

    Ďakujem
    Len mi nie je jasné načo si to všetko robil.
    Zdali sa ti na DI málo zaneprázdnení? Alebo to boli také nákladné opravy?
    Nemal si si to dávať do OM a účtovať iba paušálne náhrady 0,183 €/km (predtým 5,5 Sk/km). Ale ak ťa to baví chodiť stále prepisovať, tak nič proti tomu.

    Takmerstarec je offline (nepripojený) Takmerstarec

    Takmerstarec
    Nuz teda neviem ci je po vyradeni z majetku SZCO povinnostou ho ist preevidovat na DI alebo je. to zbytocne.
    Informator na DI tvrdi, ze je to povinnost a stat chce podla neho za to inkasovat 33 € . Ide vraj o odhlasenie MV z povodneho drzitela (vlastnika) na noveho drzitela (vlastnika). Poistovna to tiez takto pozaduje, vraj uz auto nie je na ICO ale na rodne cislo. Azda by sa s tym aj clovek zmieril, ze tam strati minimalne hodinu cakanim a podstupenim obhliadky, ale 33 € nie je mala suma najma pre dochodcu. Pritom v cenniku niektorych spravnych poplatkov sa daju najst aj nizsie poplatky, ktore by podla mojho nazoru mali byt uplatnene v tomto pripade (vid http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...tID=39&aid=158 ). Vsak ide iba o zapis zmeny v dokladoch a ten je tam uvadzany za 6 € . Vsetky nasledujuce udaje sa nemenia, zostavaju rovnake:
    - Ev.cislo,
    - kategoria voz.,
    - tov.znacka,
    - farba vozidla,
    - VIN
    - identifikacne c.motora
    - doklad totoznosti,
    - trvaly pobyt,
    - PSC.
    Meno a datum narodenia "noveho drzitela" a Technicke data vozidla sa nemenia.
    Zmenia sa iba udaje napriklad takto:
    - Drzitel vozidla Jozef Sukromnik - Zivnostnik na Jozef Sukromnik
    - rod.cislo (ICO) : 0014564131 na 580313/634
    Kedze sa tato zmena v Osvedceni o evidencii robi cez vypoctovu techniku, udaje su ulozene, treba iba vymazat slovicko Sukromnik a zamenit ICO rodnym cislom.
    Premyslam, k comu je potrebna obhliadka vozidla. VIN sa nemeni, co sa tam jedine kontroluje pri evidencii noveho vozidla.
    Ako presvedcit ludi na Dopravnom inspektorate, aby to robili za tych 6 € ( alebo najviac za 12 € ako je to na tom vladnom portali uvadzane -zmena vlastníka vozdidla (napr. zrušenie leasingu) - 12 EUR, zmena údajov o držiteľovi alebo vlastníkovi vozidla - 12 EUR ) ?

    Vyradenie auta z majetku a prepis na manželku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.