Zavrieť

Porady

Neodpočítaná DPH a jej účtovanie

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Chcem sa opýtať, ktoré je správne riešenie:

Ak účtujem o nákupe materiálu v hotovosti /mám k dispozícii blok, ktorý neobsahuje ZD, iba cenu s daňou a daň - čiže neobsahuje náležitosti, ktoré by podla zákona o DPH mala obsahovať a tým zaniká nárok na odpočet - opravte ma, ak sa mýlim./ účtujem to takto:
1. 501 xxx bez DPH, 548 xxx DPH (neodpočitatelná) alebo
2. 501 xxx - celkom??? Čiže nerozpíšem, len dám celkovú cenu na jeden účet. Ja momentálne používam druhú možnosť, ale neviem, či to robím správne.
Dík.
Usporiadat
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
ja mám tiež veľa bločkov z ERP, kde neobs.základ dane a nárokujem si odpočet na DPH. Toto som ešte nepočula, že pokiaľ na bločku nie je uvedená suma bez DPH sa nemôže nárokovať na odpočet. Ja si nárokujem.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Rúbalová Renáta
ja mám tiež veľa bločkov z ERP, kde neobs.základ dane a nárokujem si odpočet na DPH. Toto som ešte nepočula, že pokiaľ na bločku nie je uvedená suma bez DPH sa nemôže nárokovať na odpočet. Ja si nárokujem.
Problémy reálne nastávajú, aj keď je to proti princípom uplatňovania dane z pridanej hodnoty. Nie je však dodržaná formálna správnosť dokladu. Bohužiaľ.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Anonymka
1. 501 xxx bez DPH, 548 xxx DPH (neodpočitatelná) alebo
2. 501 xxx - celkom??? Čiže nerozpíšem, len dám celkovú cenu na jeden
Daň doporučujem na účet 548 s analytikou, že sa jedná o pripočítateľnú položku k základu dane. Nejedná sa o daňový výdavok.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
AVO
Problémy reálne nastávajú, aj keď je to proti princípom uplatňovania dane z pridanej hodnoty. Nie je však dodržaná formálna správnosť dokladu. Bohužiaľ.
Ja som mala aj daňovú kontrolu na to a nič mi na to nepovedali. Dúfam, že som to pochopila dobre lebo zíram , že ak nie je na bločku z ERP vyčíslený daň.základ , tak nie je teda nárok na DPH? Dobre to chápem?
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
AVO
Daň doporučujem na účet 548 s analytikou, že sa jedná o pripočítateľnú položku k základu dane. Nejedná sa o daňový výdavok.
To potom nebude daňový výdavok? Ups, tak som asi spravila chybu ...
Ale teraz neviem, či mám nárok na odpočet, alebo nemám...
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
a ešte dodám ak sa jedná o bločky z ERP, to je potom chyba predajcov. Nie moja, tak prečo by som si nemala nárokovať?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Rúbalová Renáta
a ešte dodám ak sa jedná o bločky z ERP, to je potom chyba predajcov. Nie moja, tak prečo by som si nemala nárokovať?
Správne, za správnosť dokladu zodpovedá ten kto ho vystavuje. Sú veľmi vyhúkaní a s "radosťou" vystavujú paragóny zo všetkými náležitosťami na požiadanie zákazníka.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Máš pravdu. Dík.Takže smelo do toho, odpočítavať ...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ak ste si všimli, tak spravidla už v tejto oblasti došlo k pozitívnym zmenám a je naozaj málo bločkov z ERP, ktoré by nespĺňali náležitosti predpísané zo zákona. Ale ak ich naozaj nemajú, je potrebné vyžiadať si od predajcu správny doklad. Spravidla to robia vystavením paragónu, tak ako uvádzam vyššie, je však potrebné, aby bolo zrejmé, prečo je vystavovaný "duplikát", ktorý dópĺňa náležitosti pôvodne vystaveného dokladu.
Je zverejnené aj usmernenie DR SR (jedno zo starších), ktoré doporučuje akceptovať pri kontrole iba doklady s chýbajúcim DIČ (do konca roka 2004 to bola povinná náležitosť dokladu popri IČ DPH). Z uvedeného nepriamo vyplýva, že ostatné náležitosti na doklade sa vyžadujú a majú byť pri daňovej kontrole aj kontrolované.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Predpokladám, že predajca daň odvedie na daňový úrad, aj keď má chybný bloček z registračky. Tak prečo by som si ja nemohol uplatniť odpočet? Základ sa dá predsa vypočítať a tak sa dá chápať, že vyčíslený je. Mali sme tiež daňovú kontrolu, ale takéto bločky nik nespochybnil. Ja mám trpieť za technickú vadu pokladne? To nemyslíte vážne?!
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Anonymka
Máš pravdu. Dík.Takže smelo do toho, odpočítavať ...
Pozor ... odpočítať, iba ak má doklad všetky náležitosti. T.j. ak sa obrátite na predajcu so žiadosťou o doplnenie údajov, až vtedy môžete DPH odpočítať.
0 0
Ľuba Ľuba

Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

Ja by som až taká smelá nebola, lebo s určitosťou viem, že naše kontrolórky také bločky z hľadiska nároku na odpočet neuznávajú.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Jozef I
Predpokladám, že predajca daň odvedie na daňový úrad, aj keď má chybný bloček z registračky. Tak prečo by som si ja nemohol uplatniť odpočet?
AVO
Problémy reálne nastávajú, aj keď je to proti princípom uplatňovania dane z pridanej hodnoty. Nie je však dodržaná formálna správnosť dokladu. Bohužiaľ.
Bohužiaľ máme § 71 ... keď sa nič iné nenájde, toto je veľmi dobrá zámienka a aj sa pri kontrolách využíva. Odpočítanie dane neuznávajú.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Tak ja proste neviem. Nestáva sa mi to často, že odovzdajú také bloky, no v minulom mesiaci tu mám aspoň 6 takých blokov - nemôžem proste požiadať každého, kto vyhotoví nesprávny doklad, aby mi opravil. Tu predsa neide o faktúru. Na blok kupujú zamestnanci, ktorý chodia pracovať aj do Košíc. Mám tam ísť ja vlakom, a pohľadať tú predajnu??? V podstate ten, kto vystavuje doklad, je zodpovedný za jeho obsah a správnosť. No ale ak to beriem z môjho hladiska, keď neobsahuje všetky náležitosti, nemôžem odpočítať. Teraz si neviem rady.
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

v zmysle §51 ods. 1 pism. a/ si platitel moze uplatnit pravo na odpocitanie dane, ak ma fakturu od platitela vyhotovenu podla §71

§71, ods. 2 pism. g/ hovori, ze faktura ma obsahovat oi. aj zaklad dane...

it´s simply - ziaden odpocet...
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Jozef I
Predpokladám, že predajca daň odvedie na daňový úrad, aj keď má chybný bloček z registračky. Tak prečo by som si ja nemohol uplatniť odpočet? Základ sa dá predsa vypočítať a tak sa dá chápať, že vyčíslený je. Mali sme tiež daňovú kontrolu, ale takéto bločky nik nespochybnil. Ja mám trpieť za technickú vadu pokladne? To nemyslíte vážne?!
Bohužial je to tak. Skúste to otočiť, keby Vám spochybnili aký argument by ste mali na obhajobu? To, že Vám nespochybnili nepotvrdzuje, že je to dobre.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Anonymka
Tak ja proste neviem. Nestáva sa mi to často, že odovzdajú také bloky, no v minulom mesiaci tu mám aspoň 6 takých blokov - nemôžem proste požiadať každého, kto vyhotoví nesprávny doklad, aby mi opravil. Tu predsa neide o faktúru. Na blok kupujú zamestnanci, ktorý chodia pracovať aj do Košíc. Mám tam ísť ja vlakom, a pohľadať tú predajnu??? V podstate ten, kto vystavuje doklad, je zodpovedný za jeho obsah a správnosť. No ale ak to beriem z môjho hladiska, keď neobsahuje všetky náležitosti, nemôžem odpočítať. Teraz si neviem rady.
Ja Vám vysvetľujem riziká. Riešenie je na Vás. Nebojujem s Vami ani Vás o ničom nepresviedčam. Zodpovednosť je na účtovnej jednotke a daňovom subjekte. Ale ak to kontrola vytkne ... nebudete sa mať čím brániť. Čo myslíte, prečo Tesco zmenilo vzhľad dokladov z ERP? Lebo nespĺňali náležitosti dokladu pre účely DPH.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ucetni_fantozzi
v zmysle §51 ods. 1 pism. a/ si platitel moze uplatnit pravo na odpocitanie dane, ak ma fakturu od platitela vyhotovenu podla §71

§71, ods. 2 pism. g/ hovori, ze faktura ma obsahovat oi. aj zaklad dane...

it´s simply - ziaden odpocet...
Pre upresnenie náležitosti dokladu z ERP rieši § 71 ods. 5 s odvolávkou na náležitosti faktúry podľa ods. 2. Doklad z ERP musí obsahovať všetko, čo klasická faktúra s výnimkou identifikačných údajov osoby kupujúceho a jednotkovej ceny.
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

AVO
Ja Vám vysvetľujem riziká. Riešenie je na Vás. Nebojujem s Vami ani Vás o ničom nepresviedčam. Zodpovednosť je na účtovnej jednotke a daňovom subjekte. Ale ak to kontrola vytkne ... nebudete sa mať čím brániť. Čo myslíte, prečo Tesco zmenilo vzhľad dokladov z ERP? Lebo nespĺňali náležitosti dokladu pre účely DPH.
jo, jo... len im to trvalo tusim rok... ale bolo celkom zabavne posielat im listy so ziadostou o dodatocne vyhotovenie danovych dokladov k tym ich blockom...

ja osobne si ale myslim, ze informacia o zaklade dane moze byt na doklade doplnena aj rucne - splni to literu zakona, doklad ju bude obsahovat...

AVO
Pre upresnenie náležitosti dokladu z ERP rieši § 71 ods. 5 s odvolávkou na náležitosti faktúry podľa ods. 2. Doklad z ERP musí obsahovať všetko, čo klasická faktúra s výnimkou identifikačných údajov osoby kupujúceho a jednotkovej ceny.
dakujem, pravda...
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Denda
Bohužial je to tak. Skúste to otočiť, keby Vám spochybnili aký argument by ste mali na obhajobu? To, že Vám nespochybnili nepotvrdzuje, že je to dobre.
Súhlasím, že to nemusí byť dokonale správne, ale ked sa zamyslíte, že vám niekto vyhodí bločky pri poctivom podnikaní len preto, že registračka niekoho je zle nadstavená, tak ma ide čert zobrať. A v podstate je ten bloček v poriadku a myslím si že dávať si to zo svojho zisku ako nedaňový náklad, je trochu moc. Aj ked máte pravdu, že náležitosti nie sú splnené. Ja by som si odpočet uplatnoval vždy a rád by som sa pohádal aj s daňovou kontrolou.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať