Zavrieť

Porady

Neodpočítaná DPH a jej účtovanie

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Chcem sa opýtať, ktoré je správne riešenie:

Ak účtujem o nákupe materiálu v hotovosti /mám k dispozícii blok, ktorý neobsahuje ZD, iba cenu s daňou a daň - čiže neobsahuje náležitosti, ktoré by podla zákona o DPH mala obsahovať a tým zaniká nárok na odpočet - opravte ma, ak sa mýlim./ účtujem to takto:
1. 501 xxx bez DPH, 548 xxx DPH (neodpočitatelná) alebo
2. 501 xxx - celkom??? Čiže nerozpíšem, len dám celkovú cenu na jeden účet. Ja momentálne používam druhú možnosť, ale neviem, či to robím správne.
Dík.
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Tiež by som radšej radila ako von z konopí ako do nich. Ale niekedy sa nedá.
0 0
Ľuba Ľuba

Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

Ja som na to upozornila všetkých zamestnancov, ktorí niečo nakupujú - ak tam nie je základ DPH - pýtať aj faktúru, resp. doklad, ktorý spĺňa náležitosti spomínaného § 71.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
No a prečo by to mal byť nedaňový výdavok? V ZDP (§ 19 ods. 3, písm. k ) bod 2.) sa píše, že daňovým výdavkom je aj daň z pridanej hodnoty, ak na jej odpočet platiteľ dane nemá nárok ...
0 0
Ľuba Ľuba

Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

Lebo v zákone sa presne hovorí o tom, v ktorých prípadoch nemá nárok (napr. pri kúpe os. automobilu ...).
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

Anonymka
No a prečo by to mal byť nedaňový výdavok? V ZDP (§ 19 ods. 3, písm. k ) bod 2.) sa píše, že daňovým výdavkom je aj daň z pridanej hodnoty, ak na jej odpočet platiteľ dane nemá nárok ...
narok mas (§49), len si ho nemozes uplatnit (§51)...
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
ešte sa stále nemôžem spamätať, ale ked predajca vystaví zle bloček z ERP jeho ako prvého by mali pokutovať. Ja ako nákupca teda nemám nárok na odpočet, ale v zákone sa píše , že nárok na odpočet mi vzniká dňom kedy bola z druhej strany vzniknutá daňová povinnosť. Tak potom predajca by tiež nemal odvádzať DPH, ked si ju ja nemôžem nárokovať. Tak potom ako sú tie zákony urobené.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Nie o to mi ide. To je mi jasné, že nenám nárok na odpočet, len to nie, že prečo je neodpočítaná DPH nedaňovým výdavkom????
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
No on zas dostane pokutu za to, že vystavený doklad neobsahuje náležitosti dané zákonom

Rúbalová Renáta
ešte sa stále nemôžem spamätať, ale ked predajca vystaví zle bloček z ERP jeho ako prvého by mali pokutovať. Ja ako nákupca teda nemám nárok na odpočet, ale v zákone sa píše , že nárok na odpočet mi vzniká dňom kedy bola z druhej strany vzniknutá daňová povinnosť. Tak potom predajca by tiež nemal odvádzať DPH, ked si ju ja nemôžem nárokovať. Tak potom ako sú tie zákony urobené.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Anonymka
Nie o to mi ide. To je mi jasné, že nenám nárok na odpočet, len to nie, že prečo je neodpočítaná DPH nedaňovým výdavkom????
§ 21 ods. 2 písm. i Zákona o daniach z príjmov.
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

Anonymka
Nie o to mi ide. To je mi jasné, že nenám nárok na odpočet, len to nie, že prečo je neodpočítaná DPH nedaňovým výdavkom????
no ved prave preto, ze to nie je DPH pri ktorej nemas narok na odpocet podla zakona o dani z prijmu (§19, ods. 3 pism. k/ bod. 2.) ale DPH kde mas narok (pravo) na odpocet, ale nemozes si ho uplatnit...
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Áno, to mám, to som tiež čítala, len ma mýli práve ten § 19 ods. 3
AVO
§ 21 ods. 2 písm. i Zákona o daniach z príjmov.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Anonymka
No on zas dostane pokutu za to, že vystavený doklad neobsahuje náležitosti dané zákonom
On dostane pokutu 2000 korún a ja si zbločku neuplatním 20 000. To mi je spravodlivosť.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
ó, bože, to je zložité ...
ucetni_fantozzi
no ved prave preto, ze to nie je DPH pri ktorej nemas narok na odpocet podla zakona o dani z prijmu (§19, ods. 3 pism. k/ bod. 2.) ale DPH kde mas narok (pravo) na odpocet, ale nemozes si ho uplatnit...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Anonymka
Áno, to mám, to som tiež čítala, len ma mýli práve ten § 19 ods. 3
No to sú prípady napr. § 49 ods. 7 ZDPH a pomerné odpočítanie dane, ak platiteľ uskutočňuje služby oslobodené od DPH a uplatňuje si DPH koeficientom.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Ľahko sa to povie, sú to jednoduchí robotníci z dielne, ktorý zabudnú na všetko, čo sa týka papierovačky. Oni jednoducho rozumejú tomu, čo robia ... čo ich ja budem na to upozorňovať.
Ľuba
Ja som na to upozornila všetkých zamestnancov, ktorí niečo nakupujú - ak tam nie je základ DPH - pýtať aj faktúru, resp. doklad, ktorý spĺňa náležitosti spomínaného § 71.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Anonymka
No on zas dostane pokutu za to, že vystavený doklad neobsahuje náležitosti dané zákonom
nech dostane pokutu a ked budem mať taký prípad, že mi nevystaví doklad alebo faktúru podľa náležítostí a nedostanem ju ani za "frasa" od neho, tak čo potom? Jedna strana odviedla daň , druhá si ju nenárokuje? Ja si tiež budem s takýchto blokov z ERP nárokovať budem pýtať opravný, aj to či budú ochotný kvôli mne zmeniť nastavenie v ERP, či budú ochotný mi vystaviť faktúru. Všetky regist.pokladne by sa mali kontrolovať už len pri nahlasovaní na DÚ potom by nevznikali takéto problémy. Dph si budem nadalej nárokovať a tiež sa budem Do krvi hádať z DÚ.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Jozef I
On dostane pokutu 2000 korún a ja si zbločku neuplatním 20 000. To mi je spravodlivosť.
Maximálna výška dane vychádza z maximálnej sumy 50000,00 Sk na doklad z ERP ... viď. § 71 ods. 5
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Takž teraz si to zhrniem:

nebudem si DPH uplatňovať, lebo nemám na to nárok, takto sa vyhnem zbytočným konfliktom s daňovákmi, a bude to nedaňový výdavok, ktorý zaúčtujem na 548 xxx. Bude ma bolieť srdce, že kvôli takýmto somárom si nemôžem odpočítať DPH, no ale keď nemôžem, tak nemôžem ...
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

Rúbalová Renáta
nech dostane pokutu a ked budem mať taký prípad, že mi nevystaví doklad alebo faktúru podľa náležítostí a nedostanem ju ani za "frasa" od neho, tak čo potom? Jedna strana odviedla daň , druhá si ju nenárokuje? Ja si tiež budem s takýchto blokov z ERP nárokovať budem pýtať opravný, aj to či budú ochotný kvôli mne zmeniť nastavenie v ERP, či budú ochotný mi vystaviť faktúru. Všetky regist.pokladne by sa mali kontrolovať už len pri nahlasovaní na DÚ potom by nevznikali takéto problémy. Dph si budem nadalej nárokovať a tiež sa budem Do krvi hádať z DÚ.
tie pokladne boli myslim poschvalovane uz predtym, nez prisla tato norma do platnosti, myslim ze dnes uz aj predajcovia pokladni vedia, ze musia dodat takuto pokladnu...
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
somári budú len tý ktorý odviedli dph štátu a aj tý ktorý si ju nemôhli uplatniť. Čiže zasa všetko schabre štát.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať