Zavrieť

Porady

Zasklený bálkon - bez suhlasu SVB a stavebneho uradu

workoholik
Co moze urobiť SVB ked sused dal zasklit balkon, a to bez suhlasu stavebneho uradu (ohlasenie resp. stavebne povolenie), a bez toho aby to dal na vedomie SVB. A to nehovorim o tom ze balkony su predsadene pred fasadu budovy, farba fasady je žlta, farba zaskleneho balkona suseda je bielej farby. A to nehovorim o susedoch ktory ziadaju po naprave. Ake máme moznosti?? Dakujem za odpovede.
Usporiadat
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Oznamit skutocnost stavebnemu uradu s poziadavkou o odstranenie zasklenia, poziadat zo strany SVB o odstranenie zasklenia balkona, pripadne podat navrh k sudu o odstranenie zasklenia. V pripade stavebneho uradu je to problem, zasklenia sa mnozia,firmy mnozia svoje zisky a stavebne urady sa tvaria ako "mrtvi chrobaci".....
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

Prepáčte ak budem , ale iba podotknem (alebo zabonzujem...je lepšie slovo )že na našom sídlisku si každý robí zasklenie aké chce a viem, že málokto o to požiadal stavebný úrad, či nebodaj správcu a súhlas. A práve tak sa robia aj stavebné úpravy v bytoch...čo nový vlastník, to nové stavebné úpravy s hlukom a vŕtaním, bez súhlasusprávcu a ani vlastníci či ich zástupca niekedy nevedia, že kto a kde, v ktorom byte sa " zase vŕta". Mne sa dokonca stalo to, že od správcu chodili bytové referentky spisovať (pokukávaním po fasádach ), kde aký druh zasklenia majú. Rozčulovali sa nad otrasnosťou, ako to vyzerá a keď som im povedala, že za to môžu oni ako "správca bytov" tak sa ohradili.
5 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

karetkar Pozri príspevok
Co moze urobiť SVB ked sused dal zasklit balkon, a to bez suhlasu stavebneho uradu (ohlasenie resp. stavebne povolenie), a bez toho aby to dal na vedomie SVB. A to nehovorim o tom ze balkony su predsadene pred fasadu budovy, farba fasady je žlta, farba zaskleneho balkona suseda je bielej farby. A to nehovorim o susedoch ktory ziadaju po naprave. Ake máme moznosti?? Dakujem za odpovede.
Na to treba aj súhlas? Ja som si dal zaskliť oba balkony a žiadny súhlas som nikde nežiadal...
0 1
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

karetkar Pozri príspevok
Co moze urobiť SVB ked sused dal zasklit balkon, a to bez suhlasu stavebneho uradu (ohlasenie resp. stavebne povolenie), a bez toho aby to dal na vedomie SVB. A to nehovorim o tom ze balkony su predsadene pred fasadu budovy, farba fasady je žlta, farba zaskleneho balkona suseda je bielej farby. A to nehovorim o susedoch ktory ziadaju po naprave. Ake máme moznosti?? Dakujem za odpovede.
Neviem,ale nieje tam zásah do statiky domu-podla mňa žiadny súhlas netreba-ak sa mýlim,opravte ma, ale podla mna nič netreba...
0 1
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Neviem,ale nieje tam zásah do statiky domu-podla mňa žiadny súhlas netreba-ak sa mýlim,opravte ma, ale podla mna nič netreba...
Stanko vtom, že nie je zásah do statiky máš úplnú pravdu, iba vzhľadovo to nevyzerá najlepšie, čo dom to 6 až 8 rôznych druhov zasklení. Hoci teraz, keď si môžeš vybrať lacnejší či drahší...to asi hrá úlohu...alebo žeby sa páčilo že blok vyzerá ako zaplátané nohavice? Nie, nie som za uniformitu, ale z architektonického pohľadu by sa malo (aspoň podľa mňa niečo zjednotiť. Alebo sa mýlim?
Naposledy upravil Zitulda : 15.11.10 at 17:19
3 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Na to treba aj súhlas? Ja som si dal zaskliť oba balkony a žiadny súhlas som nikde nežiadal...
Zasklenie balkónu je minimálne zásah do vzhľadu a funkčnosti pôvodného balkónu alebo lodžie. Toto je preto nutné minimálne ohlásiť na príslušný stavebný úrad a znemu nahlásiť aj správcovi. Pri ohlasovaní sa pridáva žiadosť na zmenu a prikladajú sa prílohy:
- LV (list vlastníctva alebo spoluvlastnícke vzťahy k nehnuteľnosti)
- projekt zmeny ( v prípade, že nejde o veľké zásahy náčrt pred a po úpravách)
- súhlas všetkých vlastníkov alebo spoluvlastníkov a susedov, že nemajú výhrady k požadovaným úpravám, nakoľko balkóny a lodžie sa spájajú a sú spoločné časti domu. (Platí sa aj do fondu opráv)

Takže nieje to vôbec bez nutnosti ohlasovania ... aj keď sa to toleruje ... no je to proti zákonné. Zákonné náležitosti je si potrebné splniť aj dodatočne aj keď stavebný úrad takéto úpravy odobrí s väščou pravdepodobnosťou (nemali by sa tieto úpravy začať robiť ešte pred tým, ako dostanete daný súhlas)
3 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
karetkar Pozri príspevok
Co moze urobiť SVB ked sused dal zasklit balkon, a to bez suhlasu stavebneho uradu (ohlasenie resp. stavebne povolenie), a bez toho aby to dal na vedomie SVB. A to nehovorim o tom ze balkony su predsadene pred fasadu budovy, farba fasady je žlta, farba zaskleneho balkona suseda je bielej farby. A to nehovorim o susedoch ktory ziadaju po naprave. Ake máme moznosti?? Dakujem za odpovede.
Mne to pripadá ako keby ste mu všetci závideli
Za chvílu v tejto EU bude treba podávať žiadosť o povolenie sa vy...ť
To sme dopadli.
0 1
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

pivko Pozri príspevok
Mne to pripadá ako keby ste mu všetci závideli
Za chvílu v tejto EU bude treba podávať žiadosť o povolenie sa vy...ť
To sme dopadli.
Bohužial chceli ste demokraciu tak tu je ... ... to neznamená, že demokracia je to že si každý robí čo chce ... väčšina (alebo silný-í jedinec-i) rozhoduje a určuje pravidlá (o tom ako tu nebudem písať). Toto slovo bolo vždy zle zdôvodňované aspoň u nás ... takže tak ...
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Matias.S Pozri príspevok
Zasklenie balkónu je minimálne zásah do vzhľadu a funkčnosti pôvodného balkónu alebo lodžie. Toto je preto nutné minimálne ohlásiť na príslušný stavebný úrad a znemu nahlásiť aj správcovi. Pri ohlasovaní sa pridáva žiadosť na zmenu a prikladajú sa prílohy:
- LV (list vlastníctva alebo spoluvlastnícke vzťahy k nehnuteľnosti)
- projekt zmeny ( v prípade, že nejde o veľké zásahy náčrt pred a po úpravách)
- súhlas všetkých vlastníkov alebo spoluvlastníkov a susedov, že nemajú výhrady k požadovaným úpravám, nakoľko balkóny a lodžie sa spájajú a sú spoločné časti domu. (Platí sa aj do fondu opráv)

Takže nieje to vôbec bez nutnosti ohlasovania ... aj keď sa to toleruje ... no je to proti zákonné. Zákonné náležitosti je si potrebné splniť aj dodatočne aj keď stavebný úrad takéto úpravy odobrí s väščou pravdepodobnosťou (nemali by sa tieto úpravy začať robiť ešte pred tým, ako dostanete daný súhlas)
Balkóny a lodžie väčšinou NIE SÚ spoločnými časťami domu, ale patria k jednotlivým bytom. (Práve preto, že patria k bytom, si majitelia myslia, že si môžu robiť, čo chcú . U nás si tiež dva byty zasklili balkón, ako chceli - bez súhlasu, nikoho sa na nič nepýtali, zrazu sa to len na ich balkónoch "objavilo". Tiež by sme chceli zaskliť balkón, ale nie tým hnusom, čo majú susedia.)

Zasklenie balkóna je zásah do vzhľadu domu.
Zákon o vlastníctve bytov:
§ 11 Práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome
(4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté. 13)
Naposledy upravil Llívia : 15.11.10 at 06:48
2 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

pivko Pozri príspevok
Mne to pripadá ako keby ste mu všetci závideli
Za chvílu v tejto EU bude treba podávať žiadosť o povolenie sa vy...ť
To sme dopadli.
Pivko, Zitulda má v tomto pravdu
Zitulda Pozri príspevok
Stanko vtom, že nie je zásah do statiky máš úplnú pravdu, iba vzhľadovo to nevyzerá najlepšie, čo dom to 6 až 8 rôznych druhov zasklení. Hoci teraz, keď si môžeš vybrať lacnejší či drahší...to asi hrá úlohu...alebo žeby sa páčilo že blok vyzerá ako zaplatané nohavice? Nie, nie som za uniformitu, ale z architektonického pohľadu by sa malo (aspoň podľa mňa niečo zjednotiť. Alebo sa mýlim?
To, že si niekto zasklí balkón; alebo si zasklia viacerí, ale každý po svojom; alebo si natrie stenu každý inou farbou; alebo si vymení dvojkrídlové okno za trojkrídlové;, alebo si namiesto bielych okien dá hnedé; alebo si zamuruje/zmenší okno; alebo...; alebo...;alebo...
je ako päsť na oko a je to riadne vidieť aj na paneláku, ktorý má 100 bytov. A na menších domoch je to ešte nápadnejšie.
Každý vlastník má určite čo kecať do celkového vzhľadu domu, v ktorom býva, pretože je to aj jeho dom.
3 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Zitulda Pozri príspevok
Prepáčte ak budem , ale iba podotknem (alebo zabonzujem...je lepšie slovo )že na našom sídlisku si každý robí zasklenie aké chce a viem, že málokto o to požiadal stavebný úrad, či nebodaj správcu a súhlas. A práve tak sa robia aj stavebné úpravy v bytoch...čo nový vlastník, to nové stavebné úpravy s hlukom a vŕtaním, bez súhlasusprávcu a ani vlastníci či ich zástupca niekedy nevedia, že kto a kde, v ktorom byte sa " zase vŕta". Mne sa dokonca stalo to, že od správcu chodili bytové referentky spisovať (pokukávaním po fasádach ), kde aký druh zasklenia majú. Rozčulovali sa nad otrasnosťou, ako to vyzerá a keď som im povedala, že za to môžu oni ako "správca bytov" tak sa ohradili.
A ako za to môžu oni ako správca bytov? A nemôžete za to vy, ako vlastníci, že ste ich neupozornil, keď sa niečo takéto dialo, aby to dali na poriadok? Či to ste ochotní platiť správcovi viac, aby mohol mať pri každom dome nepretržitú hliadku dávajúcu pozor a brániacu vykonávaniu neodsúhlasených zásahov do vzhľadu domu? A možno správca do toho ani kecať nemôže. Pri SVB dáva súhlas na takéto zmeny samotné spoločenstvo, t.j. predseda SVB ako štatutár. Pri domoch spravovaných správcom dávajú súhlas na zmenu samotní vlastníci, správcu sa nikto na nič pýtať nemusí.
Môžu za to oni - vlasntíci, ktorí takéto niečo urobia. Buď nepoznajú zákon, alebo ho poznajú, ale majú ho na háku.
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Bohužiaľ je to tak, že keď sú naše byty, tak si myslíme, že môžeme už robiť či chceme. Aj architekt mesta prípadne z oddelenia výstavby by sa mali prejsť občas po sídliskách, aby videli, čo vo svojom meste majú.
Mne sa páči aj ten systém v niektorých okolitých štátoch, že obytné domy majú pekné jednotne presklenené balkóny.
3 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

verkaz Pozri príspevok
Bohužiaľ je to tak, že keď sú naše byty, tak si myslíme, že môžeme už robiť či chceme. Aj architekt mesta prípadne z oddelenia výstavby by sa mali prejsť občas po sídliskách, aby videli, čo vo svojom meste majú.
Mne sa páči aj ten systém v niektorých okolitých štátoch, že obytné domy majú pekné jednotne presklenené balkóny.
No to je síce pravda a je to pekné že sa ludia v zahraničí dohodnú na jednotnom zasklení ale u nás to je nemožné- chodím po domových schodzach kvoli mojmu zamestnaniu ale u nás sa ľudia nevedia dohodnúť pomaly na ničom, nieto ešte na jednotnom zasklení...
0 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

Llívia Pozri príspevok
A ako za to môžu oni ako správca bytov? A nemôžete za to vy, ako vlastníci, že ste ich neupozornil, keď sa niečo takéto dialo, aby to dali na poriadok? Či to ste ochotní platiť správcovi viac, aby mohol mať pri každom dome nepretržitú hliadku dávajúcu pozor a brániacu vykonávaniu neodsúhlasených zásahov do vzhľadu domu? A možno správca do toho ani kecať nemôže. Pri SVB dáva súhlas na takéto zmeny samotné spoločenstvo, t.j. predseda SVB ako štatutár. Pri domoch spravovaných správcom dávajú súhlas na zmenu samotní vlastníci, správcu sa nikto na nič pýtať nemusí.
Môžu za to oni - vlasntíci, ktorí takéto niečo urobia. Buď nepoznajú zákon, alebo ho poznajú, ale majú ho na háku.
Súhlasím:

TOTO je potom na čo?
§ 13
(1) S vlastnítvom bytu a nebytovéo priestoru v dome je nerozluče spojené spoluvlastnítvo spoločnýh častí domu, spoločnýh zariadení domu, príslušenstva a spoluvlastnítvo alebo iné spoločé práva k pozemku.
(2) Spoluvlastníci spoločných častí domu, spoločých zariadení domu, príslušenstva a pozemku sa nemôže dožadovať zrušnia spoluvlastnítva podľa Občanskeho záonnía.

§ 14
(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu, rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, príslušenstve a pozemku, najmä o spôsobe ich prevádzky, úržby a opráv.

Ja mam tiež zasklený balkón , no mám to riešené bez zásahov na celkovom vzhľade balkóna. (Z vonkajšej strany je to ponechané ako to bolo a z vnútornej strany mám lexan hnedej farby a na povodnom zábradlí mám doložené demontovateľné trojdielne posúvacie okná) ... na toto bola podaná žiadosť ešte bývalým majiteľom.

Bol by som však úplne spokojný ak by prebehla rekonštrukcia balkónov na celom dome aj so zasklením .... ale ako vidím situáciu na Slovensku ... tak toto by bolo ako sci-fi ....
Naposledy upravil Matias.S : 15.11.10 at 10:13
0 0
angels88 angels88

angels88 je offline (nepripojený) angels88

Jednotné zasklenie sa dá riešiť buď pri novom bytovom dome, prípadne ak bytový dom prechádza komplexnou rekonštrukciou. Mne sa podarilo pri zatepľovaní presvedčiť cez 30 vlastníkov rôzdnych zasklení, mreží a roliet na jednotný systém . Samozrejme troch sa mi nepodarilo presvedčiť, ale aj tak zo 72 bytov máme 36 jednotných zasklení a 3 lógie majú žalúzie. Výhodou bolo, že pri 30 ks sme mali výraznú zľavu od dodávateľa zasklenia a to tomu pomohlo aby sa ľudia rozhodli pre nové a jednotnejšie.
1 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

angels88 Pozri príspevok
Jednotné zasklenie sa dá riešiť buď pri novom bytovom dome, prípadne ak bytový dom prechádza komplexnou rekonštrukciou. Mne sa podarilo pri zatepľovaní presvedčiť cez 30 vlastníkov rôzdnych zasklení, mreží a roliet na jednotný systém . Samozrejme troch sa mi nepodarilo presvedčiť, ale aj tak zo 72 bytov máme 36 jednotných zasklení a 3 lógie majú žalúzie. Výhodou bolo, že pri 30 ks sme mali výraznú zľavu od dodávateľa zasklenia a to tomu pomohlo aby sa ľudia rozhodli pre nové a jednotnejšie.
Ale ako píšeš tak " zo 76 máte 36 " to sa mi nezdá byť jednotné ....
76=76 toto je jednotné ... ak by si toto dokázal klobúk dolu
0 0
ErinErin ErinErin

ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

Čosi podobné - zamurovanie terasy už dal jeden stavebný úrad na Slovensku odstrániť. Nechcelo sa mi veriť, že je niečo také vôbec možné!
http://www.bratislavskenoviny.sk/naj...?page_id=98324
2 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Jemu to dali odstrániť skôr preto, že potreboval STAVEBNÉ POVOLENIE, nielen OHLÁSENIE.
0 0
ruzenka57 ruzenka57

ruzenka57 je offline (nepripojený) ruzenka57

P red tyzdnom sme mali schôdzu bytovho spolocenstva ,kde nam oznamili ,ze od 1.11.2010 si môzeme zas klievat lodzie uz len podla projektu ,ktory dava byt. spolocenstvo za tymto ucelom vypracovat. Llvia ma pravdu.Inak aj u nas to vyzera -ako sa ludovo hovori -kazda ves iny pes.
0 0
angels88 angels88

angels88 je offline (nepripojený) angels88

Matias.S Pozri príspevok
Ale ako píšeš tak " zo 76 máte 36 " to sa mi nezdá byť jednotné ....
76=76 toto je jednotné ... ak by si toto dokázal klobúk dolu
Ja som myslel tie lógie jednotné , ktorí to chceli zaskliť. Nemožem niekoho nútiť aby si dal zasklenie keď ho nechce a ešte si ho má aj zaplatiť.
Jednotné 72 ks sme si dali spraviť striešky nad lógie , aby sa tiež staré hrdzavé dali preč ale to sa platilo z FO.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať