Zavrieť

Porady

je potrebná zmluva?

zdravím, chcem sa opýtať - ak szčo má živnosť na stavebné práce a ak niekomu vytopia byt a szčo im ho dá do poriadku a vystaví fyzickej osobe faktúru za vykonanú prácu: musí mať s ňou zmluvu?
vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    Zmluvu musí mať v každom prípade, pretože to "datie bytu do poriadku" sa musí uskutočniť len ako výsledok zhodného prejavu vôle obidvoch strán, teda toho, čo práce objedná a zaplatí a toho, čo ich urobí a zinkasuje. A ten zhodný prejav vôle neznamená nič iné, len že sa obaja dohodnú minimálne na tom, čo obidvaja rozumejú dať byt do poriadku a za čo. Ale obvykle by sa mali dohodnúť na ďalších veciach, ako napr. dokedy zhotoviteľ tie práce vykoná, akú záruku za ich kvalitu poskytne, či zhotoviteľ dodá celý materiál, ktorý je zahrnutý do ceny prác alebo materiál dodá objednávateľ prác a tieto si zaplatí zo svojho, či zhotoviteľovi bude poskytnutý preddavok, v akej výške, atď. Teda zmluva, ako dvojstranný právny úkon musí byť vždy, ide o to, či v ústnej podobe alebo písomnej. Obidve formy sú platné. Viď § 631 až § 656 Obč.zákonníka.
    Keby som ja bola na mieste majiteľa bytu, tak by som trvala na uzavretí písomnej zmluvy o dielo, z ktorej je jasné, aké povinnosti a práva pre obidve strany zo zmluvy vyplývajú. Seriózny podnikateľ-živnostník by sa nemal brániť uzavretiu písomnej zmluvy.
    Naposledy upravil Petra Nová : 17.11.10 at 14:04

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (4)
    Lianka, Paula, VieraPopluharova, ondrejvla
    Neužitočné (1)
    3

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    slavka124 Pozri príspevok
    jasné súhlasím s tebou ale aj ústna dohoda je dohoda a ak szčo má len vystavenú faktúru a podpísanú fyz. osobou- tvrdí, že on ani ten dotyčný zmluvu nepotrebuje.
    zaúčtujem vystavenú faktúru ako pozd a hotovo
    pekný večer a ďakujem za odpoveď


    Tak sa dohodli, tak urobili, je to ich vzájomné rozhodnutie a nikto im ho neberie. Ak však časom vyskočí nejaká "zrada", bude to len slovo proti slovu a nič na papieri. Detailná objednávka + deatilný dodací list (ak faktúra neobsahuje podrobnosti a nemôže slúžiť zároveň ako DL) , podpísané obojstranne to istia. Príkladov márnych reklamácií je v médiach neúrekom .

    slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

    začiatočníčka v jú slavka124
    jasné súhlasím s tebou ale aj ústna dohoda je dohoda a ak szčo má len vystavenú faktúru a podpísanú fyz. osobou- tvrdí, že on ani ten dotyčný zmluvu nepotrebuje.
    zaúčtujem vystavenú faktúru ako pozd a hotovo
    pekný večer a ďakujem za odpoveď

    slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

    začiatočníčka v jú slavka124
    skúsim ho presvedčiť, ja som tiež za to aby som mu takúto zmluvu vypracovala a potom už len stačí meniť niektoré položky a iniciály.pekný deň všetkým, aj keď upršaný

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.