Zavrieť

Porady

Architekt, ktorý má málo skúseností.

Milí poraďáci.
Chcel by som vás požiadať o radu, či máme začať spolupracovať s architektom, ktorý má málo pracovných skúseností v navrhovaní projektov RD? Zatiaľ pod svojím menom podniká tri roky a stoja mu iba dva domčeky, ktoré navrhol. Viac sa venuje kresleniu územných plánov obcí, ako projektom RD.
Môže projekt vypracovaný architektom s takou krátkou praxou nejako ohroziť realizovanú stavbu? Napr. zlá statika, nedostatočné riešenie detailov a vznik tep. mostov, iné technické problémy...? Ešte dodám, že uvedený domček si budeme stavať svojpomocne, maximum prác budeme vykonávať sami.
Veľmi pekne ďakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jano1993 je offline (nepripojený) jano1993

    jano1993
    architekt ti nieco navrhne, nakresli vymysli logicku dispoziciu, vztahy,...nezalezi na veku a skusenosti. Dobry architekt ma okolo seba tim profesistov statika, ZTI, kurenie, ... Ti ho vratia spat na zem, pripadne mu to schvalia vzhladom na ich zameranie a normy.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    ... a ešte doplním - architekt spolupracuje aj so statikom, elektrikárom, kúrenárom, atď.

    Samozrejme, že počet realizovaných zákaziek môže svedčiť o profesionálnej kvalite (a tým i cene) architekta - ale práve menšia prax môže mať za následok, že bude venovať problematike, požiadavkam klienta viacej pozornosti.... Koniec koncom o "kvalite" sa môžete presvedčiť aj obhliadkou tých dvoch domov - ak sa budú páčiť, prečo nespolupracovať.

    janopo je offline (nepripojený) janopo

    janopo
    Áno spolupracuje aj s profesistami, ale on je manažér toho projektu, tak sa radšej chceme aj takto ubezpečiť, že nemôžu vzniknúť nejaké problémy.
    Radšej sme opatrný, nemáme zatiaľ skúsenosti a predsa je to celoživotná investícia...

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    janopo Pozri príspevok
    ...Radšej sme opatrný, nemáme zatiaľ skúsenosti a predsa je to celoživotná investícia...
    aj treba byť; ovšem na nedostatky som prišiel až po rokoch užívania stavby; dnes by som dosť vecí urobil inak (najmä čomu som za mlada neprikladal význam) - koniec koncom je tu na Porade téma : http://www.porada.sk/t77335-chyby-kt...vyvaroval.html

    janopo je offline (nepripojený) janopo

    janopo
    Stefan2005 Pozri príspevok
    aj treba byť; ovšem na nedostatky som prišiel až po rokoch užívania stavby; dnes by som dosť vecí urobil inak (najmä čomu som za mlada neprikladal význam) - koniec koncom je tu na Porade téma :
    túto tému a jej podobné už mám zmáknuté, len táto pre nás neštudovaných vážna problematika tam nebola riešená...

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Obyčajný rodinný dom je v podstate pre projektanta malina,prkotina,drobnosť.Teda mala by byť.Pokiaľ si s ním rozumiete nevidím v tom problem.

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    Architekti su umelci, tam je jedno kolko ma rokov. Vsetko im riesia profesie, sami sa ani vykakat nedokazu

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    a preco ti ma architekt co maluje uzemne plany robit projekt domu, to su uplne ine veci. najdi si stavebneho projektanta a mas pokoj.

    janopo je offline (nepripojený) janopo

    janopo
    chandler Pozri príspevok
    a preco ti ma architekt co maluje uzemne plany robit projekt domu, to su uplne ine veci. najdi si stavebneho projektanta a mas pokoj.
    Poznáš nejakého dobrého projektanta, ktorý by to spravil v nízkoenergetickom štandarde približujúceho sa k pasívnemu?
    Dík

    day je offline (nepripojený) day

    day
    v pripade, ze sa jedna o jednoduchu stavbu tam by som vela nespekuloval, navrhnite si dispoziciu a arch ju dokonci.
    z mojho pohladu, mal som predstavu, je dolezitejsi statik a stavby veduci.

    skusenosti mozu byt niekedy na pritaz, myslim zabehnutu rutinu, t.z. iba tak je to "spravne"

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    janopo Pozri príspevok
    Poznáš nejakého dobrého projektanta, ktorý by to spravil v nízkoenergetickom štandarde približujúceho sa k pasívnemu?
    Dík
    Poznám.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.