Zavrieť

Porady

menové obchody

Ahojte poraďáci. Ozve sa mi niekto, kto má skúsenosti s termínovanými menovými obchodmi ako swapy a forwardy? Z hľadiska dane z príjmov som sa dozvedela, že strata z týchto obchodov je daňovo neuznaná. Daňovo uznané sú vraj iba straty poisťovní , zaisťovní a u daňovníkov , ktorí sú obchodníkmi s cennými papiermi s výnimkou zabezpečovacích derivátov, kde náklady na opčnú prémiu sú uznaným daňovým výdavkom. Keďže je to u mňa ešte neprebádaná oblasť, potrebujem bližšie vysvetliť, čo sú zabezpečovacie deriváty, ktoré sú daňovo uznané, aby som vedela zaradiť svoje menové obchody a teda či straty, ktoré mám z týchto obchodov pri vysporiadaní obchodu bez fyzickej dodávky sú daňovo uznané, alebo nie.
Prosím, ozvite sa niekto, ide mi o nie zanedbateľnú hodnotu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Pre mňa je to novinka čo píšeš. Prečo daň. neuznané náklady? Kde si to vyčítala?

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Zabezpečovacie sú také, ktoré sú vypodložené nejakou napr. "Zmluvou o dielo" a iné.

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Ahoj Lila, to mi poslala naša daňová poradkyňa výňatok z príručky Praktický sprievodca daňami z Verlag Dashoferu. Tak sa pýtam, či niekto takéto praktické znalosti nemá a neviem, či to má naozaj oporu v zákone. Ale myslím si, že iba tak by niekto také niečo nenapísal.

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Vieš, mňa akosi mýli to, že každý obchod s bankou je podložený nejakou zmluvou. Tak podľa toho, čo píšeš by všetky spadali pod zabezpečovacie.

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Sú zabezpečovacie a špekulatívne obchody-pri zabezpečovacích dochádza k priamej výmene aktív lebo ho máš /rafinéria a ropa/ a pri špekulatívnom sa vysporiada v peniazoch / bežný investor a ropa/

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Špekulatívne- firmy robiť nemusia, aby prežili.
    Ale zabezpečovacie- sú zmluvy s Vašim odberateľom, ktorý Vám v určitý čas má podľa zmluvy uhradiť CM, ktorú si týmto zabezpečovacím FWD-om "zabezpečíte kurz", aby ste na tomto obchode neprerobili a prežili.

    Týmto by som zrejme súhlasila, že firmy, ktoré nemajú vo svojej činnosti obchodovanie s devíz. hodnotami, tak špekulatívne obchody by mohli byť daň. neuznané.

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Píše sa tam iba presne to, čo som uviedla vo svojej otázke na začiatku. O bankách, tam priamo nie je nič písané. Snáď, iba v tej časti, kde sa spomínajú obchodníci s cennými papiermi a banky nimi sú. Ináč tieto informácie sú z novembrovej aktualizácie Praktického sprievodcu daňami. Zapracovali tam novelu ZDP.

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Kalkulka, to čo si písala, je zatiaľ len návrh, dúfam, že bude pozmenený.
    A ak nie, tak, by to platilo až od 1.1.2006, t.z. v daň. priznaní za rok 2005 sa to nijako neprejaví. Takéto deriváty budú daňovým nákladom roka 2005.

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Áno pri stratách alebo výnosoch z forwardov používam účty 567 a 667.

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Ak sú menové FWD : fin.vysporiadanie 221x/373x Skk bank.účet
    373x/221x CM bank.účet
    zaúčtovanie zisku alebo straty 221x/667, 567/221x
    /samozrejme toto platí len ak ide o FWD uzavreté aj splatné v tomto roku/

    Ak si FWD mala otvorené k 31.12.2004, musela si ich oceniť kurzom NBS a v tomto roku zaúčtovať do deriv. výnosov len rozdiel výnosu alebo straty.

    katka je offline (nepripojený) katka

    katka
    Ďakujem za rýchle odpovede.
    Ja to robím potom asi úplne zle !!!!!!!!!!!!
    Ja účtujem FWD napr. z EUR na USD :
    261xxx/ 221 EUR
    221 USD / 261xxx
    podľa dopadu :
    261xxx/ 667
    567 / 261xxx

    A keď mám FWD z CM na SK, alebo opačne vôbec nepoužívam 567 a 667,lebo som myslela, že sa môžem držať § 24 zákona o účtovníctve a pri kúpe a predaji CM za slovenskú použijem kurz, za ktorý boli tieto hodnoty kúpené , alebo predané.
    Keď mám deň obchodu aj deň valuty zhodný musím účtovať cez 373? Myslela som,že ten účet sa používa len konci roka, keď nebudem mať FWD vysporiadané.
    FWD mám už od začiatku roka,ale mám v nich veľké medzery...

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Keď máš deň uzatvorenia obchodu a deň valuty zhodný, nie je to derivát! Je to spotový obchod, ktorý účtuješ len cez 261. Ak predávaš CM, tak si musíš zaúčtovať aj tvoj finančný výnos alebo náklad na 668 alebo 568, ktorý si zistíš tak, že v PÚ si na aú 221 /CM/ zistíš, aký máš účtovný kurz a rozdiel je fin. výnos alebo fin. náklad.

    A samozrejme, že pri spot. a FWD-ových obchodoch používaš dohodnuté kurzy, nie kurzy NBS!!!
    Účtovanie na 667, 567 sa týka len FWD.
    Naposledy upravil Lila : 08.12.05 at 09:07

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.