Zavrieť

Porady

Ako vykazat dan vyberanu zrazkou?

Prosim Vas pekne, chcem sa utvrdit v tom, ako vyplnit zrazkovu dan vo vykaze za 3.kvartal?

Uvadzam v nom sumy za mesiace: jul, ahust, september? alebo april, maj, jun ?

Vopred Vam velmi pekne dakujem.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

brunetka777 Pozri príspevok
Prosim Vas pekne, chcem sa utvrdit v tom, ako vyplnit zrazkovu dan vo vykaze za 3.kvartal?

Uvadzam v nom sumy za mesiace: jul, ahust, september? alebo april, maj, jun ?

Vopred Vam velmi pekne dakujem.
zrážková daň je v Prehlade "posunutá" o jeden mesiac. Napr. výplatu za júl uvádzaš v stlpci za august.
0 0
brunetka777 brunetka777

brunetka777 je offline (nepripojený) brunetka777

Dakujem pekne. Cize to znamena, ze napr. ak za mesiac jul bola vybrana zrazkova dan 15,24 € a bola vyplatena z firemneho uctu na ucet DU dna 30.8., tak v stplci za august uvediem tuto sumu a tento datum ?
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

veronikasad Pozri príspevok
zrážková daň je v Prehlade "posunutá" o jeden mesiac. Napr. výplatu za júl uvádzaš v stlpci za august.
Ale nemusí to byť vždy pravidlo. Ak sa mzdy vyplácajú v rôznych dňoch, napr. niekedy hneď po vykonaní práce, a tento deň je v júli, tak táto zrážková daň by mala byť uvedená v stĺpci "júl" a odvedená do 15.8. Či nie?
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Do akej sumy sa platí zrážková daň a od akej preddavková daň?
Vyplácame mzdy na základe dohôd. Je chyba ak z malej mzdy zrazím a zaplatím daň ako preddavok? Nie je to jedno? Veď je to rovnaká suma.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

psps Pozri príspevok
Do akej sumy sa platí zrážková daň a od akej preddavková daň?
Vyplácame mzdy na základe dohôd. Je chyba ak z malej mzdy zrazím a zaplatím daň ako preddavok? Nie je to jedno? Veď je to rovnaká suma.
čo rozumieš pod pojmom zaplatím ? Zrážková aj preddavková daň sa odvádza na rovnaký účet DU. Rozlišuje sa iba konšt.symbolom.
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Máme dohodárov dôchodcov a jedného dohodára nezamestnaného. Mám teraz taký pocit, že ak mali nízku mzdu, mal som im vo výplate vypočítať zrážkovú daň a nie preddavkovú. Ako je to?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

psps Pozri príspevok
Máme dohodárov dôchodcov a jedného dohodára nezamestnaného. Mám teraz taký pocit, že ak mali nízku mzdu, mal som im vo výplate vypočítať zrážkovú daň a nie preddavkovú. Ako je to?
Ak sú poberateľmi už od 1.1., alebo už skôr, nemajú nárok na NČ, ich daň mala byť teda zrážková.
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Tá daň je vždy zrážková alebo len do určitej sumy?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

psps Pozri príspevok
Tá daň je vždy zrážková alebo len do určitej sumy?
Áno, je tam limit, predtým bolo 5000,- sk, teraz je to 165,97€.
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Takže ak v jednom mesiaci zarobí napr. 165,- má mať zrážkovú daň a ak v ďalšom mesiaci to bude zas 165,- už to bude preddavková daň alebo stále zrážková?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
psps Pozri príspevok
Takže ak v jednom mesiaci zarobí napr. 165,- má mať zrážkovú daň a ak v ďalšom mesiaci to bude zas 165,- už to bude preddavková daň alebo stále zrážková?
Ak v každom mesiaci zarobí tých 165 Eur, tak vždy pôjde o zrážkovú daň.
1 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

A čo s tým našim nezamestnaným, ktorý pracuje na dohodu? Akú má mať on daň? Nie je to dôchodca, tak môže podpísať vyhlásenie? Má mať potom preddavkovú daň aj pri príjme do 165,97 E ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

psps Pozri príspevok
A čo s tým našim nezamestnaným, ktorý pracuje na dohodu? Akú má mať on daň? Nie je to dôchodca, tak môže podpísať vyhlásenie? Má mať potom preddavkovú daň aj pri príjme do 165,97 E ?
AK podpíše vyhlásenie k zdaneniu, jeho daň(ak mu nejaká výjde) bude preddavková. Lenže tam zas treba dať pozor na príjem, ktorý môže za mesiac zarobiť, ak je evidovaný ako uchádzač o zamestnanie na ÚPSVaR.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
psps Pozri príspevok
A čo s tým našim nezamestnaným, ktorý pracuje na dohodu? Akú má mať on daň? Nie je to dôchodca, tak môže podpísať vyhlásenie? Má mať potom preddavkovú daň aj pri príjme do 165,97 E ?
Ak je nezamestnaný a je evidovaný na úrade práce a poberá podporu v nezamestnanosti, môže na dohodu zarobiť maximálne 136,52 Eur, ináč príde o podporu. Ak má podpísané vyhlásenie, tak by išlo o preddavkovú daň, avšak pri takto nízkej odmene bude preddavková daň 0.
2 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Neviem prečo, ale myslel som, že zrážková daň je zrušená, kedysi som platil zrážkovú daň, ale to bolo ešte všetko v Sk. Tam sa mi zafixovala čiastka 5000,- a potom keď zrušili oznámenie a bol len prehľad, už sme mali len normálnych zamestnancov s podpísaným vyhlásením. Teraz sme začali znovu zamestnávať dôchodcov a hľadal som to aj v zákone ale nenašiel, tak som dával stále preddavkovú daň. Je to veľká chyba? Treba to opraviť? Musia si teraz robiť DP ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

psps Pozri príspevok
Neviem prečo, ale myslel som, že zrážková daň je zrušená, kedysi som platil zrážkovú daň, ale to bolo ešte všetko v Sk. Tam sa mi zafixovala čiastka 5000,- a potom keď zrušili oznámenie a bol len prehľad, už sme mali len normálnych zamestnancov s podpísaným vyhlásením. Teraz sme začali znovu zamestnávať dôchodcov a hľadal som to aj v zákone ale nenašiel, tak som dával stále preddavkovú daň. Je to veľká chyba? Treba to opraviť? Musia si teraz robiť DP ?
Je to porušenie § 43 Zákona o dani z príjmov.
(3) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a neobmedzenou daňovou povinnosťou sa vyberá zrážkou, ak ide o

j) príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ktorého úhrnná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 165, 97 eura a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 a daňový bonus podľa § 33,
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
psps Pozri príspevok
Neviem prečo, ale myslel som, že zrážková daň je zrušená, kedysi som platil zrážkovú daň, ale to bolo ešte všetko v Sk. Tam sa mi zafixovala čiastka 5000,- a potom keď zrušili oznámenie a bol len prehľad, už sme mali len normálnych zamestnancov s podpísaným vyhlásením. Teraz sme začali znovu zamestnávať dôchodcov a hľadal som to aj v zákone ale nenašiel, tak som dával stále preddavkovú daň. Je to veľká chyba? Treba to opraviť? Musia si teraz robiť DP ?
Zákon o dani z príjmu
§ 43

(3) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a neobmedzenou daňovou povinnosťou sa vyberá zrážkou, ak ide o


j) príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ktorého úhrnná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 165, 97 eura a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 a daňový bonus podľa § 33,


Teraz, to je kedy?
1 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Teraz, myslel som pred dvomi mesiacmi.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

psps Pozri príspevok
Teraz, myslel som pred dvomi mesiacmi.
Ak ich príjem bol zrazený PD, budú si musieť podať DP, alebo im urobíš ročné zúčtovanie dane, ak oň požiadajú v stanovenom termíne.
2 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

psps Pozri príspevok
Neviem prečo, ale myslel som, že zrážková daň je zrušená, kedysi som platil zrážkovú daň, ale to bolo ešte všetko v Sk. Tam sa mi zafixovala čiastka 5000,- a potom keď zrušili oznámenie a bol len prehľad, už sme mali len normálnych zamestnancov s podpísaným vyhlásením. Teraz sme začali znovu zamestnávať dôchodcov a hľadal som to aj v zákone ale nenašiel, tak som dával stále preddavkovú daň. Je to veľká chyba? Treba to opraviť? Musia si teraz robiť DP ?
V odvodoch dane sa nič nezmenilo - len vo vykazovaní. Zrážková daň sa neuvádza mesačne v Oznámení ..., ale štvrťročne v prehladoch.

U dôchodcov je to rovnako ako u ostatných dohodárov. Len starobný dôchodca, ak bol poberatelom k 1.1. kal. roku nemôže podpísať vyhlásenie.

Ak je príjem do 165,97€, ide o zrážkovú daň, ak je príjem vyšší - zdaňuje sa preddavkovo.
Dohodár, ktorý nemá podpísané vyhlásenie u iného zamestnávatela, môže podpísať u vás vyhlásenie a vtedy vždy ide o preddavkovú daň - bez ohladu na výšku príjmu.

Podaj opravné prehlady a ak si zaslal zrazenú daň so zlým KS, žiadaj DU o preúčtovanie, aby si mal v ročnom Hlásení správne údaje.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať