Zavrieť

Porady

DPH pri rezervacnom poplatku, resp. zalohe u realitnej kancelarie

Zdravím poraďáci, prosím o radu pri nasledovnej problematike: Vedieme účto realitnej kancelárii, ktorá uzatvára s budúcim predávajúcim a budúcim kupujúcim rezervacnu zmluvu, na zaklade ktorej budúci kupujúci uhradí rezervačný poplatok prevodom alebo v hotovosti, na základe čoho mu rezervujú predmetnú nehnuteľnosť. V rezervačnej zmluve je uvedené:"...ak dojde k uzavretiu kupnej zmluvy rezervacny poplatok sa zapocita na uhradu prvej casti kupnej ceny nehnutelnosti. Ak nedojde k uzavretiu kupnej zmluvy rezervacny poplatok si rozdelia buduci predavajuci a realitna kancelaria ako svoju proviziu". V kúpnej zmluve je kupna cena nehnutelnosti uz uvedena ako navysena o proviziu realit. kancelarie.
Otazka: Na zaklade uvedeneho nie je potrebne z rezervacneho poplatku odvádzat DPH? alebo je nutne ho povazovat za zalohu na uhradu prve casti kupnej ceny nehnutelnosti a odvadzat z neho DPH? Dakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    pri takejto formulácii by som to považovala za províziu a odvádzala DPH z prijatej platby.
    Formuláciu o započítaní treba nahradiť "vrátením" a vysporiadanie pri neuzavretí KZ odporúčam pomenovať zmluvnou pokutou.
    Tiež účtujem RK

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    že si to zmluvne nebudete riešiť započítaním, jednoducho to vynechajte.
    Ak to má byť kaucia-zábezpeka, z ktorej nechce odvádzať firma DPH, nemusí, ved je to vzťah s kupujúcim a nie s predávajúcim, tak tieto dva vzťahy treba oddeliť.
    Zadanie vyznieva tak, že uzatvárate nejakú trojdohodu......
    pozor, ja netvrdím, že je to zle.

    negotiant je offline (nepripojený) negotiant

    negotiant
    4Uadvisory Pozri príspevok
    Zdravím poraďáci, prosím o radu pri nasledovnej problematike: Vedieme účto realitnej kancelárii, ktorá uzatvára s budúcim predávajúcim a budúcim kupujúcim rezervacnu zmluvu, na zaklade ktorej budúci kupujúci uhradí rezervačný poplatok prevodom alebo v hotovosti, na základe čoho mu rezervujú predmetnú nehnuteľnosť. V rezervačnej zmluve je uvedené:"...ak dojde k uzavretiu kupnej zmluvy rezervacny poplatok sa zapocita na uhradu prvej casti kupnej ceny nehnutelnosti. Ak nedojde k uzavretiu kupnej zmluvy rezervacny poplatok si rozdelia buduci predavajuci a realitna kancelaria ako svoju proviziu". V kúpnej zmluve je kupna cena nehnutelnosti uz uvedena ako navysena o proviziu realit. kancelarie.
    Otazka: Na zaklade uvedeneho nie je potrebne z rezervacneho poplatku odvádzat DPH? alebo je nutne ho povazovat za zalohu na uhradu prve casti kupnej ceny nehnutelnosti a odvadzat z neho DPH? Dakujem za odpovede.
    Nie som odbornik na uctovnictvo, ale viem, ze som sa s touto otazkou obratil na danovy urad v BA. Stretol som kontrolorov na DPHcku a mi oznamili: az prideme na kontrolu, rozhodneme sa ci ste mali zapocitat DPH na zaciatku alebo az po dorieseni pripadu. Skvele.

    Tak sme ako RK zacali uctovat provizie od kupujuceho mimo kupnej ceny a priznavame DPH ihned po obdrzani zalohy.

    Ak by to malo byt vratane Zmluvy o buducej kupe, tak kvazi vlastnik prebera zalohu vo vyske provizie, RK by mala vystavit zalohovu fakturu vlastnikovi ak si zalohu ponechava a DPH by som pre istotu radsej priznal na zaciatku.

    Ak sa pripad nedokonci, alebo skonci so zmluvnou pokutou, tak sa vystavi riadna faktura bez DPH.

    DPH pri rezervacnom poplatku, resp. zalohe u realitnej kancelarie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.