Zavrieť

Porady

Čierna práca ale nie?

Dobrý den, chcem sa spýtať ked kamarát doma opravuje auta a je vedený na úrade práce dá sa to považovať za čiernu prácu? a aká sankcia mu za to hrozí
Ešte by aj chcel dokúpiť vyzuvačku a vyvažovačku na pneuservis, ale na to by si už mal vybaviť živnosť nie? a čo by na to potreboval? počula som že aj kolaudaciu budovy v ktorej by robil pneuservis?
Dakujem za odpovede
Dia
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena terezamaria
maron13 Pozri príspevok
Ale on už z úradu práce nič nedostáva, len je tam evidovaný, a doma občas robí neake fušky, kým si nenájde prácu. Ja som len chcela vedieť či mu hrozi neaka sankcia a ked si chce vybaviť živnosť na pneuservis či potrebuje skolaudovanu garaž alebo to može robiť doma u seba v garaži?
Dakujem
Z úradu práce nič nedostáva, ale ÚPSV a R zaňho platí zdravotné poistenie, ktoré by si ako dobrovoľne nezamestnaný musel platiť sám / keby ho vyradili z evidencie/.
Tá sankcia môže byť to vyradenie z evidencie, pokiaľ to niekto oznámi na ÚPSV a R.

Hlasovalo 12 pouzivatelov

Užitočné (12)
danushka, vieraaaa, Mária27, Lubaba, Lubo44, mzdarka renca, Zvalik, akina, arizona, Zitulda, Zita5, zdenka131
12

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
Ide o nelegálne prevádzkovanie živnosti, bez oprávnenia. Zneužívanie sociálneho systému štátu (registrácia na ÚP - následne sa stáva poistencom štátu v ZP). Vedomé krátenie daní......

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man marjankaj
maron13 Pozri príspevok
Dobrý den, chcem sa spýtať ked kamarát doma opravuje auta a je vedený na úrade práce dá sa to považovať za čiernu prácu? a aká sankcia mu za to hrozí
Ešte by aj chcel dokúpiť vyzuvačku a vyvažovačku na pneuservis, ale na to by si už mal vybaviť živnosť nie? a čo by na to potreboval? počula som že aj kolaudaciu budovy v ktorej by robil pneuservis?
Dakujem za odpovede
Dia
Živnostenský zákon
HLAVA II
NEOPRÁVNENÉ PODNIKANIE

§ 63

Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom voľnej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do (50 000 Sk) 1659 eur.

§ 64

Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom remeselnej živnosti alebo viazanej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do (100 000 Sk) 3319 eur.

§ 65

Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom koncesovanej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do (200 000 Sk) 6638 eur.
Naposledy upravil marjankaj : 22.11.10 at 22:12

maron13 je offline (nepripojený) maron13

maron13
Ale on už z úradu práce nič nedostáva, len je tam evidovaný, a doma občas robí neake fušky, kým si nenájde prácu. Ja som len chcela vedieť či mu hrozi neaka sankcia a ked si chce vybaviť živnosť na pneuservis či potrebuje skolaudovanu garaž alebo to može robiť doma u seba v garaži?
Dakujem

MatoB je offline (nepripojený) MatoB

Dodnes nevyriešená záhada... ...viac MatoB
Sankcia za neopravnene podnikanie je do 50 000 korun (rok 2009) este na stare od vtedy co su eura neviem ale ratam ze do 3 333,33 € lebo je zvykom vsetko trojkovat tak to bude zrejme 3 333,33 €

MatoB je offline (nepripojený) MatoB

Dodnes nevyriešená záhada... ...viac MatoB
Zoltán Kovács Pozri príspevok
Ide o nelegálne prevádzkovanie živnosti, bez oprávnenia. Zneužívanie sociálneho systému štátu (registrácia na ÚP - následne sa stáva poistencom štátu v ZP). Vedomé krátenie daní......
Nerozumiem vete ktoru si napisal: Ide o nelegálne prevádzkovanie živnosti, bez oprávnenia.
prevadzkovanie zivnosti bez opravnenia pocujem prvy krat , nejedna sa o nelegalne prevadzkovanie zivnosti ale o neopravnene podnikanie.
Nejedna sa o vedome kratenie dani (jedna sa len pri vyrobe liehovin doma a podobnych latok na ktoru sa vstahuje spotrebna dan) samozrejme v pripade vyssie spominaneho podnikania

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
MatoB Pozri príspevok
Nerozumiem vete ktoru si napisal: Ide o nelegálne prevádzkovanie živnosti, bez oprávnenia.
prevadzkovanie zivnosti bez opravnenia pocujem prvy krat , nejedna sa o nelegalne prevadzkovanie zivnosti ale o neopravnene podnikanie. Jasné máš pravdu, blbá formulácia
Nejedna sa o vedome kratenie dani (jedna sa len pri vyrobe liehovin doma a podobnych latok na ktoru sa vstahuje spotrebna dan) samozrejme v pripade vyssie spominaneho podnikania

Podľa teba neplatenie dane z príjmov (vedome) je čo? Krátenie dane predsa.

maron13 je offline (nepripojený) maron13

maron13
Dobre dakujem všetkým za odpovede, to som potrebovala vedieť aka je možná pokuta, trošku ho postrašiť a zabralo, niekedy budúci týžden si ide vybaviť živnosť, len ešte by som potrebovala vedieť že ked chce v garaži spraviť pneuservis (bude tam robiť sam) či potrebuje neaku kolaudaciu alebo niečo podobné, má to len takú normálnu garaž
Dakujem

Čierna práca ale nie?

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.