Zavrieť

Porady

zdanovanie cestovných náhrad r. 2011

ahojte neviete mi povedať v akom štádiu je novela zákona o dani z príjmov pre rok 2011...viem že 15.10.2010 išla na schvalovanie, ale dalej som sa nedopátrala ako to s nou pokracuje...jedna sa mi hlavne o zdanovanie cestovných náhrad...či sa to bude realizovať alebo nie?? dakujem...za info
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

tinkas Pozri príspevok
ahojte neviete mi povedať v akom štádiu je novela zákona o dani z príjmov pre rok 2011...viem že 15.10.2010 išla na schvalovanie, ale dalej som sa nedopátrala ako to s nou pokracuje...jedna sa mi hlavne o zdanovanie cestovných náhrad...či sa to bude realizovať alebo nie?? dakujem...za info
V návrhu to bolo. NEboj sa, až to bude schválené, bude toho plná tlač, takže budeš vedieť, od kedy je novela platná. A stačí potom urobiť opatrenia.

Zatiaľ sa priprav, že bude zdaňované len vreckové pri ZPC, stravné je aj podľa návrhu nezdanené.
0 0
sophya sophya

sophya je offline (nepripojený) sophya

Dobry den,
aj ja som tak pocula, ze zdanovat sa zamestnancom bude vreckove pri zahranicnych pracovnych cestach.
Chcem sa ale spytat, ci poskytovanie vreckoveho bude povinne... Z §14 mi doteraz vychadzalo, ze "chce-nechce" zamestnavatel poskytne vreckove min. 5%.
Ak by nebolo povinne a zamestnavatel by sa dohodol so zamestnancami, tak by im nijake vreckove davat nemusel a nic by si nemuseli nechavat zdanovat...

§ 14
Vreckové

Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov [§ 4 ods. 1 písm. d)] vreckové v cudzej mene vo výške od 5 % do 40 % stravného ustanoveného podľa § 13 ods. 4 a 5.

Dakujem


0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Schválené znenie:

Čl. II

Zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení zákona č. 530/2004 Z. z. ,zákona č. 81/2005 Z. z., zákona č. 312/2005 Z. z., zákona č. 348/2007 Z. z., zákona č. 475/2008 Z. z. a zákona č. 151/2010 Z. z. sa mení takto:

V § 14 sa slovo „patrí“ nahrádza slovami „môže zamestnávateľ poskytnúť“ a vypúšťajú sa slová „od 5 %“.
5 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

sophya Pozri príspevok
Dobry den,
aj ja som tak pocula, ze zdanovat sa zamestnancom bude vreckove pri zahranicnych pracovnych cestach.
Chcem sa ale spytat, ci poskytovanie vreckoveho bude povinne... Z §14 mi doteraz vychadzalo, ze "chce-nechce" zamestnavatel poskytne vreckove min. 5%.
Ak by nebolo povinne a zamestnavatel by sa dohodol so zamestnancami, tak by im nijake vreckove davat nemusel a nic by si nemuseli nechavat zdanovat...

§ 14
Vreckové

Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov [§ 4 ods. 1 písm. d)] vreckové v cudzej mene vo výške od 5 % do 40 % stravného ustanoveného podľa § 13 ods. 4 a 5.

Dakujem


Čo je lepšie?

Dostať 10 EUR a odviesť z toho 1,90 EUR daň, alebo nedostať nič? Lepšie je mat 8,10 EUR alebo 0 EUR?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zamestnávatelia teraz budú mať snahu vreckové nedávať - lebo nemusia.
Zamestnanci naopak - akurát, že čisté vreckové bude nižšie o tú daň.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Nielen o daň, ale aj o odvody.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Bude sa nejako upravovať aj náhrada za použítie súkromného vozidla 0,183 eur/km ? prípadne plánuje sa s týmto niečo robiť ?
0 1
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Nandrolon Pozri príspevok
Bude sa nejako upravovať aj náhrada za použítie súkromného vozidla 0,183 eur/km ? prípadne plánuje sa s týmto niečo robiť ?
Zatiaľ sa o tom nehovorilo. Ale to môže prísť ako blesk z jasného neba. Ak ešte poklesnú ceny áut...
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

už sa to raz znížilo, žeby zase?

na druhej strane práca ide skoro stále hore /teda pre koncových spotrebiteľov.../
0 0
Martina CF Martina CF

Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

Ak som spravne pochopila, tak z vreckoveho sa bude platit nielen dan ale aj odvody? Ako to bude prebiehat v praxi?
Vreckove pripocitame k hrubej mzde a odvedieme do SP, ZP a na DU? Alebo sa to bude vykazovat samostatne?
0 0
emily 2 emily 2

emily 2 je offline (nepripojený) emily 2

účtovnik amater
Aj ja prave hladam odpoved na tuto otazku.
Vreckove vyplatit cele a mzdarka to prirata k HM a urobi odvody a stiahne dan ?

ako to má byt ?

dakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

emily 2 Pozri príspevok
Aj ja prave hladam odpoved na tuto otazku.
Vreckove vyplatit cele a mzdarka to prirata k HM a urobi odvody a stiahne dan ?

ako to má byt ?

dakujem
Vreckové nemusíte vyplatiť celé - je to len vecou firmy, koľko dá vreckového. Ak ale dá, treba to zahrnúť do hrubého príjmu zamestnanca a urobiť z toho odvody a zdaniť.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Neviem nájsť, kde bol novelizovaný zákon o cestovných náhradách. Vyšlo to ozaj v zbierke?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

bea Pozri príspevok
Neviem nájsť, kde bol novelizovaný zákon o cestovných náhradách. Vyšlo to ozaj v zbierke?
O zdaňovaní v tomto zákone nič nenájdeš, na to slúži Zákon o dani z príjmov. §5 Príjmy zo závislej činnosti
(5) Okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2, nie je predmetom dane ani

a) cestovná náhrada poskytovaná v súvislosti s výkonom závislej činnosti do výšky, na ktorú vznikne zamestnancovi nárok podľa osobitných predpisov, 15) <STRIKE>vrátane</STRIKE> okrem vreckového poskytovaného pri zahraničnej pracovnej ceste <STRIKE>do výšky 40 % nároku na stravné ustanovené týmito predpismi, 15)
</STRIKE>
0 0
emily 2 emily 2

emily 2 je offline (nepripojený) emily 2

účtovnik amater
Chobot Pozri príspevok
Vreckové nemusíte vyplatiť celé - je to len vecou firmy, koľko dá vreckového. Ak ale dá, treba to zahrnúť do hrubého príjmu zamestnanca a urobiť z toho odvody a zdaniť.
Ano, viem ze je to uz dobrovolne . Ide mi o to, že cestaky vyplacam ja - a mzdy nam robi firma. Tak ci mu mam vyplatit celu sumu( napr.2,25- 5% zo 45,- € ) a mzdarka to doriesi vo vyplate.

dakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

bea Pozri príspevok
Neviem nájsť, kde bol novelizovaný zákon o cestovných náhradách. Vyšlo to ozaj v zbierke?
AK chceš nájsť ustanovenia, ktorými sa novelizoval zákon o CN, tak musíš pozrieť na zákon, ktorým sa novelizoval zákon o DzP - č. 548/2010. Tam, v článku II. sa mení zákon o CN, ide len o nepatrnú zmenu § 14, ktorý pojednáva o vreckovom:


V § 14 sa slovo „patrí“ nahrádza slovami „môže zamestnávateľ
poskytnúť“ a vypúšťajú sa slová „od 5 %“.

TO je celá novela zákona o CN.
3 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

emily 2 Pozri príspevok
Ano, viem ze je to uz dobrovolne . Ide mi o to, že cestaky vyplacam ja - a mzdy nam robi firma. Tak ci mu mam vyplatit celu sumu( napr.2,25- 5% zo 45,- € ) a mzdarka to doriesi vo vyplate.

dakujem
Výšku vreckového neurčuje ten, kto ich vypláca, ale zamestnáv. v IS.
0 0
emily 2 emily 2

emily 2 je offline (nepripojený) emily 2

účtovnik amater
Stale sa nerozumieme, ide mi o to kolko mu mam vyplatit teraz,
ci z toho nieco zrazame.
Napr. zamestnavetel urci 5 % a ja mam vyplatit stravne +5 % a odvody a dan ma nezaujima . Vyplatim stravne 45,- + 2,25/den
Ked nahlasim mzdarke na konci mesiaca tak to stiahne zamestnancom z vyplat ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

emily 2 Pozri príspevok
Stale sa nerozumieme, ide mi o to kolko mu mam vyplatit teraz,
ci z toho nieco zrazame.
Napr. zamestnavetel urci 5 % a ja mam vyplatit stravne +5 % a odvody a dan ma nezaujima . Vyplatim stravne 45,- + 2,25/den
Ked nahlasim mzdarke na konci mesiaca tak to stiahne zamestnancom z vyplat ?
Rozumiem, ale zrejme Ty nie, ak je určených 5%, tak dáš 5%, predložíš sumár všetkých diét zamestnancov, a mzdári to zdania, a urobia odvody.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

emily 2 Pozri príspevok
Stale sa nerozumieme, ide mi o to kolko mu mam vyplatit teraz,
ci z toho nieco zrazame.
Napr. zamestnavetel urci 5 % a ja mam vyplatit stravne +5 % a odvody a dan ma nezaujima . Vyplatim stravne 45,- + 2,25/den
Ked nahlasim mzdarke na konci mesiaca tak to stiahne zamestnancom z vyplat ?
Áno, ty mu vyplať vreckové ako je dané v smernici a mzdárka to už vysporiada na odvodoch a daniach.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať