Zavrieť

Porady

Oprava chýb v účtovníctve

Ahojte poradáci!
Prečítal som témy k oprave účtovníctva predchádzajúcich rokov. Nenašiel som riešenie na svoj problém.
Prebral som účtovníctvo v ktorom boli nasledovné chyby:
V roku 2008 sa účtovalo zle na účtoch 321,311,325,461, atd. Chyby sa týkali hlavne zlých úhrad. Previedli sa zlé zostatky do roku 2009. V 2009 sa účtovalo ďalej so zlými začiatočnými zostatkami inak 2009 už bol správne nahratý..
Účtovné závierky boli schválené čiže musím opravovať v aktuálnom roku.
Nahral som nanovo rok 2008, 2009 na inom počítači (len informatívne). Takže poznám rozdiely. Po oprave som zistil, že sa mi mení súvaha. Chyby nemali vplyv na výnosy a pri nákladoch jedna faktúra nebola zaevidovaná.
Otázky:
Ktorý rok mám opravovať 2008 alebo 2009
Akými zápismi môžem opraviť napríklad 321 keď mám PS 500 000 Eur ...................... a správne to malo byť 200 000 Eur.
Môžem použiť techniky riešenia : úplné storno, zaúčtovania rovnakej sumy na opačnú stranu účtu , čiastočné storno? ( tento spôsob je podla mňa logický)
Alebo musím vykázané rozdiely preúčtovať na príslušný nákladový a výnosový účet 588 a 688. (nechápem na základe čoho)

Dakujem
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ja zasa nechápem, z čoho vyplynul rozdiel....
je to naozaj len medzi súvahovými účtami? nebol zaúčtovaný pohyb na BU - úhrada 321? alebo nebola zaúčtovaná úhrada DF v hotovosti, alebo z úveru?
Urob si zoznam tých rozdielov a zaúčtuj v r. 2010 s odvolávkou na výsledok inventarizácie vykonanej dňa xx.xx.2010.
Všetky preúčtovačky by som riešila cez účet 395 - ten na konci musí byť nulový, aspoň budeš mať kontrolu, že išlo naozaj o súvahové pohyby.

=============
Nezaevidovaná faktúra znamená, že nebola zaúčtovaná a táto ovplyvní náklady ktorého roka? Zaúčtuješ tiež v r.2010 ale tam budeš už riešiť aj daňové hľadisko.
2 0
junior78 junior78

junior78 je offline (nepripojený) junior78

Dakujem Kejka veľmi si cením tvoje odpovede.

rozdiely vznikli napr:
Je zaevidovaná FA za 1 000 000 Skk. Úhrada je cez úver ale nie je účtovaný úver. (úroky z úveru sú účtované cez riadny účet)

Ospravedlňujem sa ale zle som uviedol , rok 2008 nebol schválený len 2009. čiže tam by som aj mohol otvoriť účtovníctvo a opraviť ale tie chyby sa premietli aj do 2009 čo už musím opraviť v roku 2010.
Mohol by som napr. nasledovne:
otvorím 2008 a správne nahrám (čo som už urobil), dostanem správne výsledky kde by som uvádza aj vynechanú faktúru a podám dodatočne DP za rok 2008.
Nové začiatočné stavy porovnám s tými ktoré sa skutočne previedli do roku 2009 a vyrovnám ich stornom atď
........................................
Ešte poprosím k tým účtovným technikám na opravu. Keď sa oprava týka len súvahy, nemusím použiť nákladové a výnosové účty? K týmto spôsobom neviem nájsť literatúru. Odporúčili mi aby som opravoval voči 588 a 688 ale pripadá mi to nelogické dodaniť niečo čo sa zdaniť nemá.(jedná sa o veľké rozdiely)
Skôr by som vedel predstaviť nasledovne opravu:
1, opravil som celý účet 321 v roku 2008 a výsledok je záväzok 100 000

2, Skutočne sa dostalo do roku 2009 PS 321 1 000 000 Skk a potrebujem odtial dostať 900 000 SKK

3, Spravím zápis v ruku 2010
mám 701/321 1 000 000 Skk
oprava 701/321 -900 000SKk + doložím inventarizáciu k 321


Dakujem za trpezlivosť
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
možno tých opráv je viac a preto chceš opravovať v r. 2008, asi sa ti to zdá jednoduchšie. Zmení sa ti však Súvaha k 1.1.2009 - a tam je všetko schválené, vo výkazoch 2009 máš minulé obdobie rok 2008 - ten chceš meniť....... zamotáš sa.
Dodatočné - opravené výkazy by si musel podať aj za schválený rok 2009 - možno je aj uložený v Zbierke listín. Neodporúčam.
Ako som písala - oprav to v r. 2010.
ten príklad s faktúrou a úverom.
nakoľko úroky boli riadne účtované, tak ti chýba iba čerpanie úveru /dajme tomu, že je dlhodobý/, a máš preto vysoký záväzok na 321.
Musíš mať výpis z úveru - rok 2008,2009,2010?
bude tam pohyb-úhrada tej faktúry. tak zaúčtuješ s aktuálnym dátumom 321/461 90000/30,126-už potrebuješ mať EUR.
neviem, ako je to so splátkami, podľa mňa aj rok 2009 bude zlý, kde sa splátky podeli?
Všetky spomenuté prílohy si necháš pri tom zúčtovaní , tým pádom nemeníš PS, ale zmení sa ti aktuálny stav, prilož tam aj aktuálnu inventarizáciu záväzkov.
vyžiadaj si inventúru záväzkov od dodávateľov, na základe nej preúčtuješ aj iné nezrovnalosti. Vyžiadaj si tie záväzky hoci aj k 31.10.2010, aby bol čas na opravné zápisy.
Ja v tomto nevidím zasa taký problém až na fakt, že účtovníctvo 2008,2009 bolo neúplné, neinventarizované, teda nesprávne. Z toho pri kontrole môžu vzísť sankcie, ale s tým nič nenarobíš. Opraviť to treba a podľa mňa čo najjednoduchšie.
Daj schváliť RUZ2008 s tým, že nech je tam zápis, že sa RUZ neschvaľuje z uvedených dôvodov a že opravné účtovanie sa bude realizovať až v r.2010. Dátum rokovania samozrejme z r. 2010.
1 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
junior78 Pozri príspevok
... zle som uviedol , rok 2008 nebol schválený len 2009...
mám otázku - je možný takýto stav? Teda že sa neschváli účtovná závierka za rok 2008, ale schváli sa účtovná závierka za rok 2009 ? Ak vychádzame z náväznosti a kontinuity, tak môže byť spochybnená i uzávierka 2009...
0 0
junior78 junior78

junior78 je offline (nepripojený) junior78

Ďakujem Kejka.

skúsim to tak spraviť

.................................................. ................................................
Stefan2005 Pozri príspevok
mám otázku - je možný takýto stav? Teda že sa neschváli účtovná závierka za rok 2008, ale schváli sa účtovná závierka za rok 2009 ? Ak vychádzame z náväznosti a kontinuity, tak môže byť spochybnená i uzávierka 2009...

Čo z toho podľa teba vyplýva?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

junior78 Pozri príspevok
Ktorý rok mám opravovať 2008 alebo 2009
Akými zápismi môžem opraviť napríklad 321 keď mám PS 500 000 Eur ...................... a správne to malo byť 200 000 Eur.


Dakujem
Moja odpoveď je chúďa moje.

Ide o veľmi velikánske sumy, Fakt velikánske. Rozdiel v 321 "len" 300 tis. €.

Veľmi silno, silno pochybujem, že UJ nie je auditovaná, a nevzťahuje sa jej povinnosť auditu. Rozdiely vznikli na konci UO. Nech je to len mesiac. Aké sú tam obraty.

Povedzte mi, že sa mýlim, a nemáte náhodou i audít. správu.
0 0
junior78 junior78

junior78 je offline (nepripojený) junior78

Už aj ja som zisťoval z viacerých zdrojov povinnosť auditu.
Zatial som sa dostal k záveru, že firma nemá takú povinnosť.

je to developerská firma a účtuje sa nasledovne od vzniku a ja som pokračoval v účtovaní
042/321 náklady na výstavbu bytov
311/324 preddavky od budúcich majiteľov

V roku 2010 sa predali byty a aktivujú sa náklady a výnosy
541/042
324/602

Jedná sa o veľké sumy ale doteraz sa evidovali náklady na 042 ale výnosy neboli na 60, 64, 66 účtoch. čiže podľa mňa len jedna podmienka bola splnená z troch

a keď sa všetko predá tak všetko bude na 60, 64, 66 účtoch a nič nezostane na 042 a zase nebude povinnosť auditu.

Dúfam, že mi to potvrdíte inak budem ozaj budem veľmi smutný.



Dakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
môže to tak byť - ale aj nemusí, ty tie čísla máš pred sebou.
0 0
junior78 junior78

junior78 je offline (nepripojený) junior78

Pri tom čistom obrate som vychádzal z metodických pokynov DRSR

podmienky
1.
celková suma majetku presiahla 1 000 000 eur, pričom sumou majetku sa rozumie suma majetku zistená zo súvahy v ocenení neupravenom o položky podľa § 26 ods. 3,
( Pri tejto podmienke sa berie do úvahy suvaha riadok 001? Lebo bola prekročená suma 1 000 000 EUR takže podmienka je splnená)

2.
čistý obrat presiahol 2 000 000 eur, pričom čistým obratom na tento účel sú výnosy dosiahnuté z predaja výrobkov, tovarov, poskytnutých služieb a iné výnosy súvisiace s bežnou činnosťou účtovnej jednotky po odpočítaní zliav,( čistý obrat na účtových triedach: 60, 64, 66 neprekročila hranicu lebo sa to účtovalo na 324 takže nebola splnená podmienka)

3.
priemerný prepočítaný počet zamestnancov v jednom účtovnom období presiahol 30,“.(nemali zamestnancov takže nesplnená podmienka)

V tomto prípade len jedna podmienka je splnená.
Dobre si to vysvetlujem?
0 0
zlatica76 zlatica76

zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

Podľa mňa ste mali primerane využiť §30 postupov účtovania - t.j. podľa stupňa dokončenia uvádzať výnosy súvsťažne s účtom 385/384.

Mimochodom, nepáči sa mi to účtovanie 541 / 042 a 311 / 602. Auditori ako prvé kontrolujú tzv. "dvojičky" účtov = 541 - 641, 542 - 642, 551 - 08*, atď.

Neviem, či pokračuješ v účtovaní svojho predchodcu (ktorý toho zjavne veľa nevedel, keď ti nechal taký neporiadok), alebo to máš odsúhlasené nejakým auditorom.
1 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Junior nechcem strašiť par. 30, Postupov účtovania. (zákazka)
0 0
junior78 junior78

junior78 je offline (nepripojený) junior78

zlatica76 Pozri príspevok
Podľa mňa ste mali primerane využiť §30 postupov účtovania - t.j. podľa stupňa dokončenia uvádzať výnosy súvsťažne s účtom 385/384.

Mimochodom, nepáči sa mi to účtovanie 541 / 042 a 311 / 602. Auditori ako prvé kontrolujú tzv. "dvojičky" účtov = 541 - 641, 542 - 642, 551 - 08*, atď.

Neviem, či pokračuješ v účtovaní svojho predchodcu (ktorý toho zjavne veľa nevedel, keď ti nechal taký neporiadok), alebo to máš odsúhlasené nejakým auditorom.
máš pravdu je to 311/641 nie 602

neporiadok je obrovský,
Už som 100x olutoval, že som sa do toho pustil
mal som dvoch predchodcov
1. rok sa účtovalo 042/321 , 311/324
2. rok do júna sa účtovalo 042/321 , 311/324, druhý polrok keď to prebral moj predchodca sa účtovalo o zákazkovej výrobe
3. ked som prebral tak som zisťoval ako pokračovať a nakoniec som sa rozhodol pre prvý spôsob


audit zatial nebol, Dúfam že som dobre posúdil podmienku auditu. čo si o tom myslíte?

Prosím Vás pošlite mi aspon niečo povzbudzujúce lebo odkedy som založil túto tému nie je mi najlepšie
0 0
zlatica76 zlatica76

zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

Zjavne nie ste úplne malá firmička. Skús osloviť auditorov na poradenstvo - viem, že teraz auditori nemajú čas, ale možno jeden deň by si na teba našli. Hlavne keď nechceš urobiť audit.

Určite by to neboli vyhodené peniaze, aspoň by ti dali usmernenie, ako opraviť chyby a ako správne účtovať delevoperskú firmu. A hlavne ty by si mal kľudnejší spánok.

Takto na porade ti môžeme (hoci nechtiac) poradiť zle.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
podľa údajov si zhodnotil podmienky auditu správne. Druhá otázka je otázka správneho účtovania na účet 324, resp. povinnosť účtovania o zákazkovej výrobe.
0 0
Ing. Pavol Zúber Ing. Pavol Zúber

Ing. Pavol Zúber je offline (nepripojený) Ing. Pavol Zúber

Ja sa chcem spýtať-ja so prevzal účtovníctvo v roku 2010 nie v moc dobrom stave. Na účte 314 sú poskytnuté preddavky ktoré sa ťahajú už dva roky. Nikto už nevie čo to bolo. Môžem 314 vynulovať cez ID 365/314 alebo cez pokladňu 211/314?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ID 365/314 ....ak ti podpíše spoločník, že prevzal tie peniaze a teda dlhuje firme on, tak áno.
alebo
cez pokladňu 211/314? kto ti podpíše, že prevzal peniaze a kto je pokladník vo firme? kto podpíše, že naozaj má v pokladnici hotovosť, ked ju tam reálne nemá?
0 0
sgm sgm

sgm je offline (nepripojený) sgm

Ahoj poraďáci,
mám dosť podobný problém - tiež som preberala účtovníctvo s pár nezrovnalosťami - preto sa chcem spýtať, čo v prípade, že mám na účte ostatných záväzkov 379 predpisy splátok a úverov zamestnancov, ktorí už pre firmu nepracujú - kam ich odúčtovať a vyčistiť tak účet.
Takisto sú evidované úhrady prijatých faktúr, ale bez nich.. chýbajúce faktúry sú navedené ako 51899 - nedaňové a na 321, ale netuším, ako k nim pripárovať tie úhrady..
Ďakujem za odpovede
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
379 predpisy splátok a úverov zamestnancov, ktorí už pre firmu nepracujú............to vyzerá, akoby firma dlhovala bývalým zamestnancom a nie naopak. Ak dlhujú zamestnanci, ta hľadaj účet s pohľadávkou, mala by si zistiť spôsob účtovania toho predpisu.a toto je celé zmätočné, čo značí "navedené"?
vidované úhrady prijatých faktúr, ale bez nich.. chýbajúce faktúry sú navedené ako 51899 - nedaňové a na 321?
0 0
sgm sgm

sgm je offline (nepripojený) sgm

Tie faktúry sa týkajú ešte roka 2008 - jednoducho k nim boli realizované platby a ja som dostala teraz pokyn - keď boli dodatočne doplnené, aby som ich prijala v roku 2010 ako nedaňový náklad (jednalo sa o služby) a potrebujem ich dostať preč zo salda ako uhradené..
0 0
sgm sgm

sgm je offline (nepripojený) sgm

Aby som to uviedla na správnu mieru - účtujem v ABRA systéme - zložité a trochu neprehľadné..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať