Zavrieť

Porady

Ako číslovať odoslané faktúry na prelome rokov?

Chcem sa poradiť, ako správne číslovať vystavené(odoslané)faktúry, ak je zdaniteľné plnenie v predchádzajúcom roku - decembri a faktúra sa vystaví do 15 dní v nasledujúcom roku, či použiť číselnú radu faktúr predchádzajúceho roka alebo už dávať číselnú radu nového roka s dátumom dodania predchádzajúceho roka. Je na to paragraf?, usmernenie? Ďakujem
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

NOKIA Pozri príspevok
Chcem sa poradiť, ako správne číslovať vystavené(odoslané)faktúry, ak je zdaniteľné plnenie v predchádzajúcom roku - decembri a faktúra sa vystaví do 15 dní v nasledujúcom roku, či použiť číselnú radu faktúr predchádzajúceho roka alebo už dávať číselnú radu nového roka s dátumom dodania predchádzajúceho roka. Je na to paragraf?, usmernenie? Ďakujem
Neviem o žiadnom, ale faktúry týkajúce sa roka 2009 ,majú mať číselný rad roka 2009.
2 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

My sme tiež v minulosti zapisovali faktúry do knihy faktúr toho roku, ktorého sa týkali. Od audítorov nám bolo doporučené, faktúry vystavené v nasledujúcom roku /týkajúce sa roku predchádzajúceho/, zapisovať do knihy faktúr nasledujúceho roku, čiže aj číslený rad roku nasledujúceho, a do nákladov či výnosov dať cez ID, odvtedy robím tak.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

babi2 Pozri príspevok
My sme tiež v minulosti zapisovali faktúry do knihy faktúr toho roku, ktorého sa týkali. Od audítorov nám bolo doporučené, faktúry vystavené v nasledujúcom roku /týkajúce sa roku predchádzajúceho/, zapisovať do knihy faktúr nasledujúceho roku, čiže aj číslený rad roku nasledujúceho, a do nákladov či výnosov dať cez ID, odvtedy robím tak.
Záleží od dátumu zdanitelného plnenia - podla neho ich zaradíš do číselného radu roku 2010 alebo 2011.
2 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

veronikasad Pozri príspevok
Záleží od dátumu zdanitelného plnenia - podla neho ich zaradíš do číselného radu roku 2010 alebo 2011.
Mám faktúru vystavenú 12.1.2011 a ZDP 31.12.2010, tak ju dám do knihy faktúr r. 2011. teda s číselným radom r.2011 aj keď do DPH ju beriem v 12.2010. Takto mi to bolo doporučené audítormi a takto to robím
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

babi2 Pozri príspevok
Mám faktúru vystavenú 12.1.2011 a ZDP 31.12.2010, tak ju dám do knihy faktúr r. 2011. teda s číselným radom r.2011 aj keď do DPH ju beriem v 12.2010. Takto mi to bolo doporučené audítormi a takto to robím
nie, do číselného radu roku 2010.
Ešte ide o dodávku tovaru alebo služby ?
1 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Áno dodávka služby r.2010, ale FA vystavená 12.01.2011, tak má číselný rad r.2011 a do výnosov či nákladov správneho roku ju dostanem cez ID
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

babi2 Pozri príspevok
Áno dodávka služby r.2010, ale FA vystavená 12.01.2011, tak má číselný rad r.2011 a do výnosov či nákladov správneho roku ju dostanem cez ID
ano s tým súhlasím, ale ani zdanitelné plnenie nebude rok 2010. Budeš ju mať len zaevidovanú v účtovníctve roku 2010 (nie v pohladávkach).
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Zdaniteľné plnenie bude 12.2010, vtedy som službu dodala, vtedy odvediem DPH. V pohľadávkach bude v r. 2011
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

NOKIA Pozri príspevok
Chcem sa poradiť, ako správne číslovať vystavené(odoslané)faktúry, ak je zdaniteľné plnenie v predchádzajúcom roku - decembri a faktúra sa vystaví do 15 dní v nasledujúcom roku, či použiť číselnú radu faktúr predchádzajúceho roka alebo už dávať číselnú radu nového roka s dátumom dodania predchádzajúceho roka. Je na to paragraf?, usmernenie? Ďakujem
Podľa mňa tá faktúra patrí do číselnej rady starého roka, nie nového ... a tak by som ju aj zatriedil. Áno, sú na to paragrafy ... pre DPH podľa dátumu zdaniteľného plnenia v zákone o DPH .... a do účtovníctva podľa dátumu vzniku účtovného prípadu v zákone o účtovníctve a v postupoch. Konkrétne :

§ 19 zákona o DPH : Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
(1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Pri prevode .....
(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.


§ 3 ... zákona o účtovníctve

(1) Účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia (ďalej len "účtovné obdobie"). Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.

(2) Účtovná jednotka postupuje v účtovnom období v účtovníctve podľa § 4 ods. 2. Náklady a výnosy účtuje účtovná jednotka v tom účtovnom období, v ktorom vznikli, bez ohľadu na deň ich úhrady, inkasa alebo na deň vyrovnania iným spôsobom. ..... tu ja osobne kvôli zrozumiteľnosti ešte vkladám, že ... aj bez ohľadu na dátum vyfakturovania ! ...


§ 4 ... zákona o účtovníctve

(2) Podrobnosti o rámcových účtových osnovách (§ 13) pre jednotlivé skupiny účtovných jednotiek účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, dni uskutočnenia účtovného prípadu, postupoch účtovania ....ustanoví Ministerstvo financií Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo") opatrením .... Opatrenie ... a účtovná jednotka je povinná ho dodržiavať.


§ 2 .... postupov v PÚ : Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia ....


Faktúry odoslané, aj došlé patria do toho zdaňovacieho obdobia, kedy vzniklo zdaniteľné plnenie ... a do toho účtovného obdobia, kedy vznikol účtovný prípad. Ak účtovný prípad vznikol v decembri, tak faktúra – jej výnos, DPH a záväzok nemôže patriť do januára, .... neviem nato nájsť ani legislatívnu, ani logickú podporu, skôr naopak, nachádzam ju pre môj postup.

Toľko môj názor na vec ... rád si prečítam niečo, čomu tu nerozumiem .... .... čo znie presvedčivejšie.

babi2 Pozri príspevok
My sme tiež v minulosti zapisovali faktúry do knihy faktúr toho roku, ktorého sa týkali. Od audítorov nám bolo doporučené, faktúry vystavené v nasledujúcom roku /týkajúce sa roku predchádzajúceho/, zapisovať do knihy faktúr nasledujúceho roku, čiže aj číslený rad roku nasledujúceho, a do nákladov či výnosov dať cez ID, odvtedy robím tak.

Možno auditori považovali za účtovný prípad nie dodávku, ale deň vyhotovenia faktúry. Alebo sa domnievali, že pohľadávka vzniká nie momentom dodania, ale momentom jej vyfakturovania .... čo je teda pre mňa dosť nestráviteľné sústo. Medzi stavom vo výkaze ziskov a strát, v súvahe, v saldokonte a súpise pohľadávok = číselnej rade tohto roka ... musí byť prepojenosť, časová a logická väzba. Inak akruálne účtovníctvo nemôže fungovať ako úplné ... viď :

§ 8 – zákona o účtovníctve :

(1) Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo správne, úplne, preukázateľne, zrozumiteľne a spôsobom zaručujúcim trvalosť účtovných záznamov.

(2) Účtovníctvo účtovnej jednotky je správne, ak účtovná jednotka vedie účtovníctvo podľa tohto zákona a ostatných osobitných predpisov.

(3) Účtovníctvo účtovnej jednotky je úplné, ak účtovná jednotka zaúčtovala v účtovnom období v účtovných knihách všetky účtovné prípady podľa § 3 a za toto účtovné obdobie zostavila individuálnu účtovnú závierku ....


Bol by som rád, keby mi dokázal niekto zrozumiteľne objasniť, v čom som v svojich úvahách mimo zákona ... že výnos, DPH aj pohľadávka patrí do decembra uzatváraného roka, ale faktúra už do nového roka ...
Naposledy upravil a_je_to : 29.11.10 at 20:41
0 0
NOKIA NOKIA

NOKIA je offline (nepripojený) NOKIA

Nie je tu na porade "auditor alebo daňový poradca", ktorý by sa k tomu presne a jednoznačne mohol vyjadriť? Myslím že by to aj ostatní poraďáci ocenili
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
NOKIA Pozri príspevok
Nie je tu na porade "auditor alebo daňový poradca", ktorý by sa k tomu presne a jednoznačne mohol vyjadriť? Myslím že by to aj ostatní poraďáci ocenili

Nie som auditor, ale číslovanie faktúr si určuje sama ÚJ vo svojej smernici, podľa svojich podmienok. Žiadny zákon to neurčuje.

Pozri zákon o účtovníctve §8 ods(1) a ods(5)
Naposledy upravil marjankaj : 30.11.10 at 10:04
2 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
a_je_to Pozri príspevok
...Bol by som rád, keby mi dokázal niekto zrozumiteľne objasniť, v čom som v svojich úvahách mimo zákona ... že výnos, DPH aj pohľadávka patrí do decembra uzatváraného roka, ale faktúra už do nového roka ...
Oprávnená požiadavka - ale rovnako to môže povedať druhá strana - bolo by treba zrozumiteľné objasniť, v čom je ich stanovisko mimo zákona...

Veď hovoria, že výnos bude v bežnom roku, DPH bude v bežnom roku, a že pohľadávka (aktívum) nebude zrovna na účte 311, ešte nemusí byť protizákonné.

P.S. mimoriadne pretriasaná téma každý rok o takomto čase; ako povedal marjankaj - každá UJ si to určuje vo svojej smernici, podľa svojich podmienok (najmä vzhľadom na osobitosti softvéru)
3 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
A teraz si zober, že taká vyúčtovacia faktúra za minulý rok ti príde niekedy v máji. To ju budeš pchať do minulého roku a opravovať daňové priznanie?
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

marjankaj Pozri príspevok
A teraz si zober, že taká vyúčtovacia faktúra za minulý rok ti príde niekedy v máji. To ju budeš pchať do minulého roku a opravovať daňové priznanie?
Hmm ... neviem, koho sa pýtaš ... ale ak mňa, tak .... ide o inú tématiku = došlých faktúr, nie odoslaných, ktoré sa tu riešia. Pôvodná otázka bola :

NOKIA Pozri príspevok
Chcem sa poradiť, ako správne číslovať vystavené(odoslané)faktúry, ak je zdaniteľné plnenie v predchádzajúcom roku - decembri a faktúra sa vystaví do 15 dní v nasledujúcom roku, či použiť číselnú radu faktúr predchádzajúceho roka alebo už dávať číselnú radu nového roka s dátumom dodania predchádzajúceho roka. Je na to paragraf?, usmernenie? Ďakujem
Odoslaná faktúra Ti nepríde v máji, tú musíš Ty niekomu poslať. Ale môžem odpovedať aj na Tvoju sekundárnu otázku - k došlej ... tam máš dve možnosti. Buď o nej pred účtovnou závierkou vieš, že má prísť ... a zaúčtuješ ju ako 5xx/326 .... a keď dojde, tak 326/321 ... Alebo o nej nevieš ... a keď Ti dojde, tak zaúčtuješ 429/321. No a ... ak ju chceš aj uplatniť ako daňový výdavok, tak ju bohužiaľ musíš pchať aj do dodatočného priznania minulého roka, alebo nemusíš ... viac v § 17, ods. 15 a 29 ZoDP.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Prikláňam sa k názoru, že číselný rad takto vystavených faktúr na prelome roka patrí do nové roka. Prečo?

1. Môžem mať v internej smernici určené, že počnúc dňom 1.1. každého roka začínam číslovať doklady novým čísleným radom.
2. Zákon mi umožňuje vystaviť doklad (faktúru) do 15 dní od dátumu vzniku plnenia. A nadväznosti na to, ak mám int. smernicu v zmysle bodu 1, tak faktúra bude mať číslený rad nového roka.
3. Myslím si, že pre takéto prípady je v účtovej osnove účet 385 - Príjmy budúcich období, aby som mohol časovo rozlíšiť takto vyfakturované výnosy. (§48 písm. h Postupov účtovania v PÚ)

Koniec koncov základná otázka ani nebola smerovaná k problematike vykazovania výnosu v uzatváranom, alebo v novom roku.
Naposledy upravil Zoltán Kovács : 30.11.10 at 17:12
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Nie tak dávno sme diskutovali s jedným účtovníkom na túto tému.
Dosť sme sa pochytili, ale v zásade mal pravdu on. nesmieme miešať daňové a účtovné hľadisko.
Z účtovného hľadiska pohľadávka vzniká vystavením faktúry. Ak je vystavená v roku 2011, patrí do číselného radu 2011.
§§ ZoÚ a Postupov účtovania dodržíme použitím iných vhodných účtov - mimo číselného radu vystavených faktúr.
Môžeme mať 311.1 previazanú s knihou OF a DPH účtami, saldokontom
a tiež 311.x podporenú evidenciou splnených objednávok, nevyfakturovaných v r. 2010.
Tento postup je pracnejší, zdĺhavejší, nakoľko v r. 2011 treba "zrkadlovo" riešiť tieto prípady preúčtovaním 311.1/311.x a súčasne riešiť daňové hľadisko, aby sa určité faktúry s dátumom dodania 2010 nedostali do DP DPH priznania 2011.
mnohé SW sú uspôsobené pohodlnejšiemu riešeniu, resp. pohodlnejšie riešenie zvolí 90% firiem tak, že vystavuje faktúry s číselným označením 2010, aj ich zaúčtuje ako faktúru do r. 2010 /...a má pokoj/. Interná smernica je tou barličkou, ktorá podporuje takéto riešenie a musím sa priznať, že to tolerujem.
Z pohľadu auditu je všetko splnené v oboch prípadoch pri správnom účtovaní - vecná správnosť, daňová povinnosť, výkazníctvo / jeden riadok v súvahe zahrňuje všetky pohľadávky, dokonca aj dohadné/.
Z pohľadu auditu by bol správny postup, ktorý som popísala vyššie, a ktorý tu viacerí zastávate. Tým držím palce.
1 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
KEJKA Pozri príspevok
...Z pohľadu auditu by bol správny postup, ktorý som popísala vyššie, a ktorý tu viacerí zastávate. Tým držím palce.
... ovšem je tu ešte jeden pohľad (okrem auditora a pohodlnejšieho účtovníka) - a to prípadná kontrola DPH; ak bude zameraná napr. na IV.Q. a doklady budú zaradené vo dvoch účtovných obdobiach, tak zákonite skontrolujú nielen IV.Q, ale "nazrú" aj do I.Q. . V prípade, že doklady celého IV.Q. sú zaevidované a zaúčtované vo IV.Q. a všetko sedí na hlásenie, väčšinou skončia ...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
a_je_to Pozri príspevok
Hmm ... neviem, koho sa pýtaš ... ale ak mňa, tak .... ide o inú tématiku = došlých faktúr, nie odoslaných, ktoré sa tu riešia. Pôvodná otázka bola :



Odoslaná faktúra Ti nepríde v máji, tú musíš Ty niekomu poslať. Ale môžem odpovedať aj na Tvoju sekundárnu otázku - k došlej ... tam máš dve možnosti. Buď o nej pred účtovnou závierkou vieš, že má prísť ... a zaúčtuješ ju ako 5xx/326 .... a keď dojde, tak 326/321 ... Alebo o nej nevieš ... a keď Ti dojde, tak zaúčtuješ 429/321. No a ... ak ju chceš aj uplatniť ako daňový výdavok, tak ju bohužiaľ musíš pchať aj do dodatočného priznania minulého roka, alebo nemusíš ... viac v § 17, ods. 15 a 29 ZoDP.
Dobre ak teda, ak ti ide iba o vystavené faktúry, tak ich môžeš číslovať aj priebežne, nemusíš začínať s novým číselným radom v novom roku, ale môžeš pokračovať v číslovaní ďalej. Záleží iba od teba ako si to určíš v smernici. Teda posledná faktúra v roku bude napríklad 3525 tak prvá faktúra v nasledujúcom roku bude 3526. Vieš mi povedať, ktorému zákonu toto odporuje?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
hm, aj s týmto som sa stretla, ....veeeeeeľmi nepraktické.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
marjankaj Pozri príspevok
... nemusíš začínať s novým číselným radom v novom roku, ale môžeš pokračovať v číslovaní ďalej....
účtujem veľa takýchto dodávateľských faktúr - začali s číslom 200500001 a teraz sú u 200508324... a sú plátcovia DPH

KEJKA Pozri príspevok
hm, aj s týmto som sa stretla, ....veeeeeeľmi nepraktické.
pre koho? pre mňa nie, mne je VS ako VS; ale jedno je isté - určite nemajú problém nastolený v tejto téme
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať