Zavrieť

Porady

SZČO a nova sro

Dobrý den

potrebujem radu:
1. SZCO prevádzkovala fitness centrum s tým, že danú živnosť pozastavila k 31.8.2010 a založila si novú s.r.o na prevádzkovanie fitness kde sú dvaja spoločnici, ale v danej szčo ostali pozdlžnosti teda za nájomné toho fitness a je možné dané faktúry za najom prehodiť do tej s.r.o?lebo ani v zakladatelskej zmluve proste nikdy to nie je uvedené či to ide najeko prehodiť na sr.o firmu..raz som sa s tým stretla ale mali v zmluvách že všetky závazky a pohladávky za fyzickú osobu preberá sr.o a že či aj tomto prípade to ide alebo ako by ste mi poradili čo s tým?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

    ...sama sebou... :o) Ajuška
    ucetni_fantozzi Pozri príspevok
    dobre, ja sa ale pytam, co je to za "predaj podniku", ak predmetom predaja maju byt zavazky, ale uz nie aktiva, ku ktorym sa viazu. a tymi aktivami je napriklad aj existujuca najomna zmluva (vid §5 - ...k podniku patria veci, práva a iné majetkové hodnoty... - zmluva je v tomto pripade "pravom").
    ...ukončenie nájomnej zmluvy medzi SZČO a prenajímateľom znamená, že právo nájmu nemôže byť predmetom zmluvy o predaji podniku (alebo jeho časti)...a záväzky (akékoľvek), ktoré takouto zmluvou preberie nadobúdateľ sú predmetom dojednania účastníkov zmluvy... nemyslím si, že by tomu dajaký § bránil...resp. diktoval priame súvislosti...
    ucetni_fantozzi
    ak to fitnesko ma prevziat novs spolocnost ako "podnik", tzn. vratane majetku ako aj vsetkych zavazkov, je mozne to riesit zmluvou o predaji podniku alebo jeho casti. toto je vsak pomerne zlozity proces, na ktory je dobre mat pravnika a napokon aj kvalitneho uctovnika...

    inak nie je dovod, aby s.r.o. platila zavazky za f.o. - tzn. platila za plnenia, ktore neprevzala. radsej si dorieste penazne toky tak, ze tie zavazky zaplati f.o.

    polis1 je offline (nepripojený) polis1

    polis1
    no práve ja by som to tak práve chcela aby to mali lebo ten druhý spoločník s tým nesúhlasí ..lebo ked to tak beriem tak sr.o je uplne niečo iné ako szčo..i ked ten čo mal szčo je aj spoločník v sr.o ..práve som to tak už mala že tam od začiatku bola zmluva o predaji podniku ale tu až už je všetko hotové a ová sr.o je zabehnutá tak ten majitel čo mu platia nájomné tak by to tak chcel ale je pravda, že ten druhý spoločník s tým musí súhlasiť..a právnička tak isto im povedala čo im zakladala sr.o že zavazky fo nech si platí sama a sr..o svoje ..a nemala sa tá zmlva o predaji urobiť už na začiatku ako zakladali s.r.o?
    ucetni_fantozzi
    zmluva o predaji podniku sa overuje u notara, takze odpoved je v tomto pripade zrejme ano, ak chceli prevziat celu prevadzku (podnik) aj so zavazkami, malo to byt uz urobene

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Pred predajom podniku odporúčam prečítať § 17a) ZDP ... väčšinu chuť na "predaj podniku" rýchlo prejde.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Ak pozastavenie živnosti pretrvá do roku 2011, čo zrejme áno, tak SZČO bude musieť aj tak upraviť svoje DPFO - vysporiadať majetok a záväzky akoby ukončil živnosť.
    Takže najjednoduchšie bude staré záväzky zaplatiť v mene SZČO, ved prenajímateľovi to môže byť jedno, kto ich uhradí.
    Chápem nového spoločníka, že nechce do podnikania ťahať resty druhého spoločníka-pôvodne SZČO.

    polis1 je offline (nepripojený) polis1

    polis1
    poprosím teda napísať aby som mu to vysvetlila že ako mám upraviť majetok a závazky u SZČo ked má pozastavenú živnosť prosím napište mi to čo mám urobiť aby som mu to vedela vysvetliť..dakujem

    Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

    ...sama sebou... :o) Ajuška
    ucetni_fantozzi Pozri príspevok
    zmluva o predaji podniku sa overuje u notara, takze odpoved je v tomto pripade zrejme ano, ak chceli prevziat celu prevadzku (podnik) aj so zavazkami, malo to byt uz urobene
    ...zvýraznené je odpoveďou na túto otázku??
    polis1 Pozri príspevok
    ...a nemala sa tá zmlva o predaji urobiť už na začiatku ako zakladali s.r.o?
    ...nevidím tu dôvod na dátumovú väzbu zmluvy o predaji podniku... je to predsa zmluvný vzťah dvoch ÚJ a je len na nich, kedy k jeho uzatvoreniu pristúpia...
    ...že notár overuje zmluvu o predaji podniku je informácia zavádzajúca...
    ucetni_fantozzi
    Ajuška Pozri príspevok
    ...zvýraznené je odpoveďou na túto otázku??

    ...nevidím tu dôvod na dátumovú väzbu zmluvy o predaji podniku... je to predsa zmluvný vzťah dvoch ÚJ a je len na nich, kedy k jeho uzatvoreniu pristúpia...
    ...že notár overuje zmluvu o predaji podniku je informácia zavádzajúca...
    §476 ods. 2 obchodneho zakonnika - Zmluva vyžaduje písomnú formu a osvedčené podpisy predávajúceho a kupujúceho.

    tu druhu pripomienku neviem, ci som pochopil - to akoze antidatovat zmluvu?

    ak je to tak, tak hovorim - za prve, ako antidatujem overenie u notara (§476 ods. 2). za druhe, myslim ze na porade nedavame rady ako robit veci ilegalne...

    ak to nie je tak a malo by prist k uzavretiu zmluvy napr. teraz - co bude tym podnikom? ved prevadzku ma zjavne v najme uz s.r.o., cinnost uz je prevadzkovana... to by pod predajomn podniku mali byt len tie zavazky? podnik je definovany v §5 obchodneho zakonnika takto:

    Podnikom sa na účely tohto zákona rozumie súbor hmotných, ako aj osobných a nehmotných zložiek podnikania. K podniku patria veci, práva a iné majetkové hodnoty, ktoré patria podnikateľovi a slúžia na prevádzkovanie podniku alebo vzhľadom na svoju povahu majú tomuto účelu slúžiť.

    Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

    ...sama sebou... :o) Ajuška
    ucetni_fantozzi Pozri príspevok
    §476 ods. 2 obchodneho zakonnika - Zmluva vyžaduje písomnú formu a osvedčené podpisy predávajúceho a kupujúceho.

    tu druhu pripomienku neviem, ci som pochopil - to akoze antidatovat zmluvu?

    ak je to tak, tak hovorim - za prve, ako antidatujem overenie u notara (§476 ods. 2). za druhe, myslim ze na porade nedavame rady ako robit veci ilegalne...

    ak to nie je tak a malo by prist k uzavretiu zmluvy napr. teraz - co bude tym podnikom? ved prevadzku ma zjavne v najme uz s.r.o., cinnost uz je prevadzkovana... to by pod predajomn podniku mali byt len tie zavazky? podnik je definovany v §5 obchodneho zakonnika takto:

    Podnikom sa na účely tohto zákona rozumie súbor hmotných, ako aj osobných a nehmotných zložiek podnikania. K podniku patria veci, práva a iné majetkové hodnoty, ktoré patria podnikateľovi a slúžia na prevádzkovanie podniku alebo vzhľadom na svoju povahu majú tomuto účelu slúžiť.
    ...overenie zmluvy notárom a osvedčenie pravosti podpisov sú obsahovo rozdielne "výrazy"... o antidatovaní som ani zmienku nepoužila, preto ani zvyšok Tvojich úvah k nemu nejdem komentovať... zo zadania som pochopila, že prevádzka a jej vybavenie neboli majetkom SZČO a rovnako tak ani nie sú majetkom s.r.o... nájomná zmluva s predajom podniku vôbec nesúvisí... a čo všetko okrem onoho záväzku má a môže vstúpiť do predaja medzi tými ÚJ ja zo zadania nevidím... som presvedčená, že s.r.o. môže kedykoľvek kúpiť aj časť podniku od SZČO... nielen pri jej založení...... a v tom zmysle som aj dala pripomienky...
    ucetni_fantozzi
    dobre, ja sa ale pytam, co je to za "predaj podniku", ak predmetom predaja maju byt zavazky, ale uz nie aktiva, ku ktorym sa viazu. a tymi aktivami je napriklad aj existujuca najomna zmluva (vid §5 - ...k podniku patria veci, práva a iné majetkové hodnoty... - zmluva je v tomto pripade "pravom").

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.