Zavrieť

Porady

Poistná udalosť

V roku 2005 mi prišlo z poisťovne oznámenie o ukončení poistnej udalosti spojené s vyplatením finančného odškodnenia. Problém je v tom, že poistná udalosť je z roku 2002. V účtovníctve nebola žiadna dohadná položka. Čo s tým? Ako zaúčtujem? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    anto je offline (nepripojený) anto

    ekonóm anto
    Nevadí, keď nebola dohadná položka, bolo by lepšie keby bola, teraz to čo prišlo z poisťovne zaúčtuj na účty výnosov, - ostatné finančné výnosy. Napraví to trocha zisk v tomto roku, ktorý aj tak máte zlý.

    lsulekova je offline (nepripojený) lsulekova

    lsulekova
    anto
    Nevadí, keď nebola dohadná položka, bolo by lepšie keby bola, teraz to čo prišlo z poisťovne zaúčtuj na účty výnosov, - ostatné finančné výnosy. Napraví to trocha zisk v tomto roku, ktorý aj tak máte zlý.
    Teraz som to trošku nepochopila: Napraví to trocha zisk v tomto roku, ktorý aj tak máte zlý?????? Ale ďakujem za odpoveď.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    anto
    Nevadí, keď nebola dohadná položka, bolo by lepšie keby bola, teraz to čo prišlo z poisťovne zaúčtuj na účty výnosov, - ostatné finančné výnosy. Napraví to trocha zisk v tomto roku, ktorý aj tak máte zlý.
    So všetkým súhlasím, čo sa týka zaúčtovania. Ale že si aj veštec : Napraví to trocha zisk v tomto roku, ktorý aj tak máte zlý ?!

    anto je offline (nepripojený) anto

    ekonóm anto
    Samozrejme, vychádzam z toho, že cieľom podnikania je zisk. Ak sa zlepší, tak, podnikateľ sa môže len tešiť. Preto každý podnikateľ žiali, že má malý zisk a chce ho väčší. ............

    sarmantna je offline (nepripojený) sarmantna

    sarmantna
    Prosím Vás o pomoc. Naša zamestnankyňa mala na firemnom aute haváriu, ktorú spôsobila ona. Došla nám faktúra na 300 000 zo servisu za opravu auta, poistné plnenie 260 000, 40 000 nám stiahli za našu vinu. Chcela by som vedieť, či táto suma 40 000 je daňovo uznaným nákladom. Alebo je rozdiel medzi opravou a plnením daňovo neuznaný náklad našej firmy a či môžeme v tomto prípade sumu zaúčtovať ako predpis pohľadávky voči zamestnankyne a či jej to môžeme následne na základe asi nejakej dohody o zrážkach zrážať s výplaty.

    sarmantna je offline (nepripojený) sarmantna

    sarmantna
    Prosím Vás, ak mi viete niekto poradiť, poraďte. Dnes sa musí štatutár rozhodnúť, ako so "škodou" naloží. Prosím!!

    Palino je offline (nepripojený) Palino

    Palino
    sarmantna
    Prosím Vás o pomoc. Naša zamestnankyňa mala na firemnom aute haváriu, ktorú spôsobila ona. Došla nám faktúra na 300 000 zo servisu za opravu auta, poistné plnenie 260 000, 40 000 nám stiahli za našu vinu. Chcela by som vedieť, či táto suma 40 000 je daňovo uznaným nákladom. Alebo je rozdiel medzi opravou a plnením daňovo neuznaný náklad našej firmy a či môžeme v tomto prípade sumu zaúčtovať ako predpis pohľadávky voči zamestnankyne a či jej to môžeme následne na základe asi nejakej dohody o zrážkach zrážať s výplaty.
    Podľa mňa je to daňovo uznaný náklad. Máte sumu za opravu v nákladoch a to tak aj ostane a z poisťovne poistné plnenie vo výnosoch. A hotovo .

    sarmantna je offline (nepripojený) sarmantna

    sarmantna
    Ďakujem .Tiež som si myslela, že mám opravu celú uznanú ako daňový náklad, len ma troška zarazilo, že poisťovňa nám krátila poistné plnenie z toho dôvodu, že naša zamestnankyňa zavinila tú haváriu, konkrétne šla na križovatke na červenú. Tak preto mám pochybnosti, či to je daňový náklad v celej výške.

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    Tých 40 000 je vašim nákladom. My máme na takéto účely vo firme škodovú komisiu, ktorá vždy rozhodne , či sa zamestnancovi vzniknutá škoda zhmotní.Toto rozhodnutie vždy zohľadňuje, či išlo o nedbalosť alebo vplyv iných faktorov. Ak sa zhmotní 335-xxx/648-xxx. Samozrejme v medziach ZP. Naši zamestnanci majú všák poistky zodpovednosti za škodu spôs. zamestnávaťeľovi. V nej majú spoluúčasť asi 2000,- SK Tých 2000 Sk zaplatí do pokladne 211-xxx/335-xxx a zvyšok uhradí poisťovňa 221-xxx/335-xxx.

    Alenaa je offline (nepripojený) Alenaa

    Alenaa
    Ja by som sa chcela opýtať, ako mám zaúčtovať škodu vzniknutú na os.aute, ktoré je majetkom firmy /vlastne na leasing/ - len malá škoda, zaplatená v hotovosti /mám len bloček/.Suma cca 6.000,- Sk,pokladňa výdaj v decembri 2005.

    Ako v roku 2006 zaúčtovať úhradu z poisťovne./uhradia samozrejme o niečo menej, ešte neviem koľko to bude/.
    Alena

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Alenaa
    Ja by som sa chcela opýtať, ako mám zaúčtovať škodu vzniknutú na os.aute, ktoré je majetkom firmy /vlastne na leasing/ - len malá škoda, zaplatená v hotovosti /mám len bloček/.Suma cca 6.000,- Sk,pokladňa výdaj v decembri 2005.

    Ako v roku 2006 zaúčtovať úhradu z poisťovne./uhradia samozrejme o niečo menej, ešte neviem koľko to bude/.
    Alena
    škoda - oprava 549/211 6000
    očakávaná náhrada 378/648 5000 (ak očakávaš spoluučasť
    alebo iná suma, ono to hlásenie o vyúčtovaní náhrady príde možno do účtovnej závierky.

    Alenaa je offline (nepripojený) Alenaa

    Alenaa
    Lida
    škoda - oprava 549/211 6000
    očakávaná náhrada 378/648 5000 (ak očakávaš spoluučasť
    alebo iná suma, ono to hlásenie o vyúčtovaní náhrady príde možno do účtovnej závierky.
    Ďakujem,
    a v roku 2006, keď príde úhrada 221/378 na 5000,-Sk - predpokladám.
    Vieš, tiež začínam a neviem, čo by som robila bez PORADY. Obdivujem Vás, Poraďákov, že sa nám - čo potrebujeme pomoc - venujú vo svojom voľnom čase. Dúfam, že časom aj ja budem patriť medzi fundované účtovníčky.
    Alena

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Alenaa
    Ďakujem,
    a) a v roku 2006, keď príde úhrada 221/378 na 5000,-Sk - predpokladám.


    b) Vieš, tiež začínam a neviem, čo by som robila bez PORADY. Obdivujem Vás, Poraďákov, že sa nám - čo potrebujeme pomoc - venujú vo svojom voľnom čase. Dúfam, že časom aj ja budem patriť medzi fundované účtovníčky.
    Alena
    a) správne, a ak by bol rozdiel a bude už po uzávierke, tak kludne zaúčtuješ rozdiel na 648 plusmínus

    b) želám ti rýchle napredovanie. Všetkým nám ide o kvalitu v tejto oblasti. A ten, kto sa pýta, si zaslúži odpoveď.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Lida
    škoda - oprava 549/211 6000
    očakávaná náhrada 378/648 5000 (ak očakávaš spoluučasť
    alebo iná suma, ono to hlásenie o vyúčtovaní náhrady príde možno do účtovnej závierky.
    Iba jedna oprava, škodu na vozidle, ktorá sa dá odstrániť opravou, neúčtujeme na účte škody 549, ale na účte 511- opravy a údržiavanie.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Tweety
    Iba jedna oprava, škodu na vozidle, ktorá sa dá odstrániť opravou, neúčtujeme na účte škody 549, ale na účte 511- opravy a údržiavanie.
    vychádzalo som zo zadania otázky, kde sa kolegyňa pýtala na účtovanie o škode. Ak si to tak sama pomenovala, nešla som to rozporovať. Ak očakáva spoluúčasť, tak asi to nebolo bez zavinenia. A riešiť škodu-neškodu - považujem na tomto mieste a
    Proste držala som sa otázky.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.