Zavrieť

Porady

SZCO a Praca na dohodu

Dobry den , prosim Vas potreboval by som pomoc ohladom DPH. Ako SZCO som za tento rok zarobil cca 12500 eur . Platim si iba zdravotnu, kedze socialku som este platit nemusel. Popri SZCO pracujem aj na dohodu z ktorej za rok 2010 mam prijem cca 2500 eur. Dokazem si vypocitat kolko cca budem platit dan zo zivnosti , ale neviem ako zasahuje do toho praca na dohodu ci sa pocita niak zvlast. Alebo sa pocita zvlast...ci? Da sa niako poradit? Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Georgeo Pozri príspevok
    Zaklad dane mi vychadza cca 3000 eur (pausalne vydavky 40 percent zdravotna 12x plus nezdanitelna cast 4025) socialku neplatim. Co sa tyka dane z dohody tie sa mi vratia ?
    Základ dane z podnikania (pri uplatnení paušálnych výdavkov) ti vychádza cca 7000€, čo je viac ako nezd.časť základu dane.

    Ak si mal príjem z dôhod zrážaný preddavkovou daňou (uvidíš to z potvrdenia od zamestnávatela, bude uvedený v hornej časi potvrdenia), musíš ho uviesť v DP spolu s príjmom z podnikania - ako príjem z § 5.
    Zrazenú preddavkovú daň si započítaš.

    Príjem z dohôd zdanený zrážkovou daňou (uvedený v dolnej časti potvrdenia o príjme), sa považuje za daňovo vysporiadaný a nemusí sa uvádzať v DP. Má to význam len vtedy ak ostané príjmy nepresiahnu nezd. časť základu dane a DU vráti daňovníkovi aj daň zrazenú zrážkou - čo nie je tvoj prípad, lebo tvoj základ dane z podnikania (cca 7000€), je vyšší ako nezd.časť základu dane (4025,70€).
    Tebe DU žiadnu zrazenú daň nevráti.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Georgeo Pozri príspevok
    Dobry den , prosim Vas potreboval by som pomoc ohladom DPH. Ako SZCO som za tento rok zarobil cca 12500 eur . Platim si iba zdravotnu, kedze socialku som este platit nemusel. Popri SZCO pracujem aj na dohodu z ktorej za rok 2010 mam prijem cca 2500 eur. Dokazem si vypocitat kolko cca budem platit dan zo zivnosti , ale neviem ako zasahuje do toho praca na dohodu ci sa pocita niak zvlast. Alebo sa pocita zvlast...ci? Da sa niako poradit? Dakujem
    mal si u zamestnávatela, u ktorého si pracoval na dohodu, podpísané vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov ?

    Aká bola mesačná výška odmeny ?

    Georgeo je offline (nepripojený) Georgeo

    Georgeo
    Ja som pracoval u viacerych zamestnavatelov kde som podpisal standardtnu zmluvu na dohodu o pracovnej cinnosti. Dokopy som zarobil u zamestnavatelov cca 2500 eur.

    Georgeo je offline (nepripojený) Georgeo

    Georgeo
    Prosim dajte mi niaky vzor alebo radu aby som si cca dokazal vypocitat tie dane, hlavne mi ide o to ci moje prijmy z praci na dohodu ovplynuju moje prijmi ako SZCO

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Georgeo Pozri príspevok
    Prosim dajte mi niaky vzor alebo radu aby som si cca dokazal vypocitat tie dane, hlavne mi ide o to ci moje prijmy z praci na dohodu ovplynuju moje prijmi ako SZCO

    Ak máš na mysli, či sa ti to započítava do obratu z hľadiska DPH, resp. do príjmu z hľadiska odvodovej povinnosti do SP, tak odpoveď je NIE. Príjem z dohody je podľa §5. A z hľadiska DPH a odvodovej povinnosti do SP sa skúmajú príjmy podľa §6 (zo živnosti).

    Príjem na dohodu spravidla by mal byť už zdanený u zamestnávateľa.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Georgeo Pozri príspevok
    Dakujem , takze mi to neovplyvni danovy zaklad SZCO?
    NIe, daňový základ z podnikania nie, ale ovplyvní to celkový daňový základ, t.j,. aj z podnikania, aj zo ZČ.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Georgeo Pozri príspevok
    Dakujem , takze mi to neovplyvni danovy zaklad SZCO?
    Daňový základ nemáš len ako szčo. Nakoľko v rámci daňového priznania fyzickej osoby sa zdaňujú všetky príjmy dosiahnuté počas zdaňovacieho obdobia.

    K presnému zodpovedaniu otázky by sme potrebovali vedieť, či ten príjem bol už zdanený, alebo nie? Ak áno tak či zrážkovou alebo preddavkovou daňou.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Piťko-amater Pozri príspevok
    Našťastie su aj takí účtovníci, ktorí Ti to zmaknu za 20 € a budeš mať istotu, že máš DP vypísané KOMPLETNE tak ako má byť,
    nehovorím, že správne , ale KOMPLETNE .

    Taký človek nie je účtovník......

    Georgeo je offline (nepripojený) Georgeo

    Georgeo
    Dakujem ja si to dam spravit uctovnikovi, len som si chcel cca vypocitat kolko ma vyjdu dane zo SZCO a ci mi ako dohodarovi vratia. Dostal som pokutu za zle podanie suhrnne vykazu od DU , tak uz kalkulujem dopredu... :-(

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Georgeo Pozri príspevok
    Dakujem ja si to dam spravit uctovnikovi, len som si chcel cca vypocitat kolko ma vyjdu dane zo SZCO a ci mi ako dohodarovi vratia. Dostal som pokutu za zle podanie suhrnne vykazu od DU , tak uz kalkulujem dopredu... :-(
    V prvom príspevku píšeš o príjmoch zo živnosti. Môžeš prosím uviesť aj základ dane z podnikania ? (príjem a základ dane nie je to isté).

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Piťko-amater Pozri príspevok
    Nemám nič voči vašej práci účtovníkov ,

    no zdá sa mi, že za zaučtovanie 13 faktur , vypočítanie paušálu 40 %, skontrolovanie bankových výpisov za učelom zistenia platieb do fondov
    + vyplnenie tlačiva DP

    zobrať od niekoho 100 € sa mi zda veĺmi prehnané...
    Piťko treba si ale uzvedomiť, že platíš za zodpovednosť a nie za samotné vypočítanie. Lebo výpočet zvládne aj piatak na základnej škole....

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Piťko-amater Pozri príspevok
    Nezahmlievaj !

    Zodpovednosť za podané daňové priznanie má VŽDY ten živnostník, ktorý sa pod neho podpíše.

    A je to tam aj uvedené na tlačivé, že všetky uvedené udaje sú pravdivé a pod to on dáva svoj podpis.

    To čo uvádzaš je možné len u tiežúčtovníkov, ktorí nie sú ochotní brať zodpovednosť za svoju prácu, a teda robia na čierno. Preto tá nízka cena.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Piťko-amater Pozri príspevok
    A propos ,

    účtovníctvo nie je o aritmetike

    , ale o správnom zaúčtovaní jednotlivých položiek !

    Ale to Ti ja laik, nemusím pripomínať.

    Apropos, keď si laik, tak do odborných tém radšej nebrízgaj.
    Apropos pri uplatňovaní paušálnych výdavkov nejde o účtovníctvo, ale o obyčajný výpočet.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Georgeo žiada v prvom príspevku o pomoc s DPH ... (rovnaký odborník na dane ako náš Piťko).

    Georgeo je offline (nepripojený) Georgeo

    Georgeo
    Zaklad dane mi vychadza cca 3000 eur (pausalne vydavky 40 percent zdravotna 12x plus nezdanitelna cast 4025) socialku neplatim. Co sa tyka dane z dohody tie sa mi vratia ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.