Zavrieť

Porady

Uplatnenie cestovných nákladov

Som živnostník od mája t.r. a k práci používam osobné auto, zapísané na manželku, ktorá nie je živnostníčka. Neplatíme cestnú daň. Najazdil som asi 1000 km, z ktorých mám bločky za PHM. Môžem si zahrnúť do nákladov cestovné?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Babarík Pozri príspevok
    No a keby som sa išiel zaregistrovať zajtra s tým, že som prvýkrát auto použil 15.novembra? Mal by som z toho aspoň niečo. Za tú registráciu by som niečo platil? Ďakujem
    To iba oznámiš listom na DÚ. A v januári zaplatíš daň z motorových vozidiel.
    Alebo riskni pokutu, ak na dani z príjmov ušetríš viac.

    tlačivo je tu:

    http://drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxm...ElVRS82XzBfQkw!
    Naposledy upravil marjankaj : 12.12.10 at 19:51

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Ja by som riskla tú pokutu: V Správe daní a poplatkov (žiaľ, tu v zákonoch tu na porade sú aj "miešané" pokuty, Sk aj €)

    § 35
    (7) Ak daňový subjekt nesplní v lehote

    a) registračnú povinnosť podľa § 31 alebo registračnú povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu uloží pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu,
    b) oznamovaciu povinnosť podľa § 31 alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) s výnimkou podľa písmena d) správca dane mu môže uložiť pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu.

    8a) Napríklad zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Babarík Pozri príspevok
    ako presne sa vola to tlacivo? neviem ho tam najst. a dakujem, pomohol si mi.
    http://drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxm...ElVRS82XzBfQkw!

    Na červenej lište hore si vyber Daňové tlačivá
    A potom

    Daňové priznania, hlásenia a ostatné tlačivá

    oznámenie vzniku, zániku daňovej povinnosti- odporúčaný vzor

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Ak chceš využívať súkr. auto na podnikateľské účely, tak musíš mať zaplatenú daň z motorových vozidiel. A samozrejme pokiaľ nie si vlastníkom auta, tak asi aj nejakú zmluvu s manželkou o prenájme vozidla.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    mondes Pozri príspevok
    Ak chceš využívať súkr. auto na podnikateľské účely, tak musíš mať zaplatenú daň z motorových vozidiel. A samozrejme pokiaľ nie si vlastníkom auta, tak asi aj nejakú zmluvu s manželkou o prenájme vozidla.
    No celkom tak to nie je. Auto je zrejme v bezpodielovom vlastníctve. Takže zmluva s manželkou nie je potrebná. Môže si uplatňovať PHL+paušálne náhrady(0,183€/km) podľa počtu prejazdených kilometrov. Ak si to chce uplatniť od mája, tak mal sa do 30 dní od prvého použitia vozidla zaregistrovať na DÚ. Zrejme za to dostane pokutu cca 66,?? €.

    http://drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxm...ia=1#7_0_5ALDG
    Naposledy upravil marjankaj : 12.12.10 at 19:38

    Babarík je offline (nepripojený) Babarík

    Babarík
    marjankaj Pozri príspevok
    No celkom tak to nie je. Auto je zrejme v bezpodielovom vlastníctve. Takže zmluva s manželkou nie je potrebná. Môže si uplatňovať PHL+paušálne náhrady(0,183€/km) podľa počtu prejazdených kilometrov. Ak si to chce uplatniť od mája, tak mal sa do 30 dní od prvého použitia vozidla zaregistrovať na DÚ. Zrejme za to dostane pokutu cca 66,?? €.
    No a keby som sa išiel zaregistrovať zajtra s tým, že som prvýkrát auto použil 15.novembra? Mal by som z toho aspoň niečo. Za tú registráciu by som niečo platil? Ďakujem

    Babarík je offline (nepripojený) Babarík

    Babarík
    marjankaj Pozri príspevok
    To iba oznámiš listom na DÚ. A v januári zaplatíš daň z motorových vozidiel.
    Alebo riskni pokutu, ak na dani z príjmov ušetríš viac.
    ako presne sa vola to tlacivo? neviem ho tam najst. a dakujem, pomohol si mi.

    Uplatnenie cestovných nákladov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.