Zavrieť

Porady

Trojstranný obchod - účtovanie zásob

Existuje nejaký metodický predpis na účtovanie trojstranného obchodu? Ak účtujem (metóda A) u 1. odberateľa riadne príjem tovaru, je to vlastne na základe príjemky do skladu na DAL 132 a výdaj na MD na základe výdajky, ktoré však nemôžem vystaviť, pretože tovar v podstate firma nevidela. Poradí niekto? Ďakujéééém.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Účtujem trojstranný obchod, na 131 mám otvorený AÚ, aby som to mala zvlášť.
    Faktúra tovar ...................... 131A/321
    Faktúra preprava ................. 131/321
    Interný doklad - príjem tovaru: 132/131A + 131
    Interný doklad - predaj tovaru: 504/132

    Samozrejme, tovar nevidíme, ale takto to účtujem.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    účet 132 sa analyticky môže členiť. Preto je správne osobitne 132xx využívať pre 3T obchody bez príjemok a výdajok.
    Doklady o ich uskutočnení však musia byť k dispozícii - faktúry, ich kópie, potvrdenia o prevzatí, preprave - celý obeh dokladov má byť popísaný v internej smernici o obehu dokladov aj s príslušnými podpisovými vzormi.
    Pri dodržiavaní internej smernice by sa našiel bod, kde nastala chyba.
    V tvojom konkrétnom prípade ti na diaľku ťažko poradíme. Ak však máte dôkazy pre svoje účtovné prípady, chyba môže byť iba u odberateľa, ktorý nedodanil a vyhovára sa, že tovar nedostal. Že by ho ani nezaplatil?

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Ja by som toto asi preskočila, no ak vystavujete pre ostatné prípady, vystavila by som aj tu.

    dalilada je offline (nepripojený) dalilada

    dalilada
    dalilada Pozri príspevok
    Existuje nejaký metodický predpis na účtovanie trojstranného obchodu? Ak účtujem (metóda A) u 1. odberateľa riadne príjem tovaru, je to vlastne na základe príjemky do skladu na DAL 132 a výdaj na MD na základe výdajky, ktoré však nemôžem vystaviť, pretože tovar v podstate firma nevidela. Poradí niekto? Ďakujéééém.
    Vedel by niekto????

    dalilada je offline (nepripojený) dalilada

    dalilada
    Ide o to, že k trojstrannému obchodu pravdepodobne nedošlo a v účtovníctve sa skúma, kde sa tovar "podel". Preto ta príjemka a výdajka v podstate by mala dokazovať, či sa tovar ocitol na sklade u 1. odberateľa, alebo nie. Je to zamotané, preto som chcela vedieť nejaký pokyn alebo smernicu, o ktoré by sa dalo oprieť - hlavne kvôli pohybu v sklade.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Nepochopila som celkom, ako že k nemu nedošlo? len faktúry sa vyhotovili a fakt tovar neexistuje? veď je nejaký prevozný doklad, tak sa to dá zistiť, odkiaľ ---- kam, či nie?

    dalilada je offline (nepripojený) dalilada

    dalilada
    Doklad o prevoze neexistuje. Vraj osobne previezol -spoločník alabo konateľ, alebo... - ibaže 2. odberateľ nič neprevzal, teda tvrdí, že nič neprevzal a o ničom neúčtoval - nepriznal DPH. Preto len si potrebujem nejako odôvodniť účtovanie, pretože účtovanie príjemkou na sklad by bolo v poriadku v prípade nadobudnutia tovaru z iného ČŠ, ale pri trojstrannom obchode mi to príde diskutabilné, práve kvoli tej preprave - ide mi čisto o správne zaúčtovanie skladu, i keď v konečnom dôsledku ide o problém DPH. Preto som chcela nejaké opretie sa o zákon, predpis, pokyn... ohľadom celej evidencie trojstranného obchodu. Viem že sa to účtuje ako v príspevku č. 4, kým nebol problém, tak som sa nezamýšľala.

    dalilada je offline (nepripojený) dalilada

    dalilada
    Tá analytika má zmysel. Len sa obávam, že práve tá príjmka, ktorá vystavená bola, dokazuje, že nešlo o trostranný obchod, ale nadobudnutie, najmä, keď neexistuje doklad o preprave. Preto sa stále pýtam na ten predpis, či bolo potrebné vystaviť príjemku na sklad alebo nie. Ale asi také presné postupy nie sú nikde obsiahnuté -úpenlivo som hľadala :-) a ide skôr o interné predpisy firmy. Ďakujem krásne za odpovede všetkým.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    samozrejme - všetko čo popisuješ - sa týka nutnosti mať na to internú smernicu.
    Ak bola v rozpore so zvyklosťami vo firme vystavená príjemka, treba tovar hľadať na sklade, ak neexistuje, tak zúčtovať manko.
    Reklasifikovať pôvodný 3T obchod na intrakomunitárne nadobudnutie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.