Zavrieť

Porady

Môžem odpísať pohľadávku do nákladov?

Ide o klienta, ktorý mi každý rok odsúhlasoval pohľadávky,naposledy k 31.12.2009. Sľuboval, že zaplatí, nestalo sa tak. Splatnosti sú r. 2007 a 2008. Dali sme to vymáhať právnikovi, ten prihlásil pohľadávky do reštrukturalizačného konania. V r. 2009 som tvorila daňové opravné položky, časť bola aj nedaňová.
Právnik nám nič neoznamoval, tak konateľ zháňal info a včera prišiel list od správcu úpadcu, že nám popreli pohľadávky v reštrukturalizačnom konaní, nakoľko veriteľ nepredložil samostatnú prihlášku pre každú pohľadávku.
Ja teraz neviem, či to môžem daňovo odpísať, či nie. Teraz už prebieha konkurzné konanie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    pohľadávky so splatnosťou v r.2007 a účtované do výnosov môžeš daňovo odpísať v r. 2010, nakoľko sú po splatnosti viac ako 1080 dné, pohľadávky z r.2008 nesplňajú toto kritérium..
    Keby boli p. prihlásené riadne, tak na základe publikovaného záveru reštr.konania, by si mohla všetky odpísať, ale prihlášky boli zamietnuté - ako uvádzaš.
    takže k pohľadávkam z r.2008 tvor OP vo výške 50% a nechaj ich prihlásené v konkurze.
    Vyčkaj výsledok konk.konania.

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    Obchodovali sme s jednou firmou, ktorá sa neskôr preonačila na inú firmu s iným IČO, ale furt to je tá istá firma. Problém je v tom, že mám dobropis od tej prvej firmy a záväzok k tej druhej firme v rovnakej výške, t.j., 19 Eur. De facto je to vynulované, ale visí mi to v účtovníctve. Dohodli sme sa, že keď mi tá prvá firma vráti 19 Eur za dobropis, tak my zaplatíme druhej firme tiež tých 19 Eur. Vyše roka sa však nič nerobí a neverím, že ešte zaplatia. Dá sa s tým niečo robiť, aby mi to tam už "neviselo" ?

    Dúšava je offline (nepripojený) Dúšava

    Dúšava
    Ale správca napísal, že to z konkurzného konania vylúčili, lebo to popreli už v reštrukturalizácii.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Včera prišiel list od správcu úpadcu, že nám popreli pohľadávky v reštrukturalizačnom konaní, nakoľko veriteľ nepredložil samostatnú prihlášku pre každú pohľadávku.......................
    tak v konkurze, alebo v reštrukt...?

    Dúšava je offline (nepripojený) Dúšava

    Dúšava
    No teraz, keď zisťujeme, ako sme na tom, už prebieha konkurz. Ale naše pohľadávky popreli už v reštrukturalizácii a tak ich už z konkurzu vylúčili. Len nám o tom nikto nedal vedieť.

    Môžem odpísať pohľadávku do nákladov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.