Zavrieť

Porady

Zamestnanec a prenájom bytu

Dobrý deň,

rada by som dostala radu ohľadne prenájmu bytu.
Príklad: Som zamestnaná a vlastním byt, ktorý chcem prenajať od 2011. Aký príjem z prenájmu netreba priznať - je oslobodený od dane? Má to súvis aj s príjmom v zamestnaní? Sčítavajú sa tieto príjmy a daň sa ráta z nich?
Prepáčte za množstvo otázok, som úplný nováčik v týchto otázkach, doteraz za mňa daňové priznanie robil zamestnávateľ..
Ďakujem.
Naposledy upravil Dav : 16.12.10 at 16:37
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    Qvixa Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    rada by som dostala radu ohľadne prenájmu bytu.
    Príklad: Som zamestnaná a vlastním byt, ktorý chcem prenajať od 2011. Aký príjem z prenájmu netreba priznať - je oslobodený od dane? Má to súvis aj s príjmom v zamestnaní? Sčítavajú sa tieto príjmy a daň sa ráta z nich?
    Prepáčte za množstvo otázok, som úplný nováčik v týchto otázkach, doteraz za mňa daňové priznanie robil zamestnávateľ..
    Ďakujem.
    Od 1.1.2011 bude oslobodený príjem z prenájmu bytu, do výšky 500 €. Ak príjem z prenájmu presiahne ročne 500 €, sumu presahujúcu 500 € musíš uviesť do daňového priznania. Ak máš aj príjmy zo zamestnania a ročný brutto príjem z prenájmu presiahne 500 €, musíš podať daňové priznanie, v ktorom uvedieš príjmy zo zamestnania aj príjmy z prenájmu. V daňovom priznaní sa spočítajú čiastkové základy dane z týchto príjmov, uplatní sa nezdaniteľná časť základu dane a následne sa vypočíta daň.
    Ešte poznámka: zamestnávateľ nerobí daňové priznanie, ale ročné zúčtovanie dane zo závislej činnosti. Je to rozdiel.

    LaPa je offline (nepripojený) LaPa

    Neznasam falos a neochotu nezistne pomoct, poradit....Ak ma niekto chce oklamat a zavadzat... ...viac LaPa
    Ak bude váš príjem z prenájmu viac ako 500.-€ (napr.501.-€) Váš minimálny odvod do ZP bude 46.06 x 12 = 552.72.-€

    Takže budete v strate. Dobré nie?

    UPeter je offline (nepripojený) UPeter

    UPeter
    To nemyslite vážne to hádam nie ? , Predpokladám, že je to tak, že keď za príjem 501 za rok je to 12EU a z toho 14 percent dáte ZP ( pokiaľ z prímu zo závislej činnosti ste už minimu alebo viac zaplatili.
    A samozrejme, že tých 500EU z nezávislej činnosti (prenájom bytu) nesúvisí s tým že z prímu zo závislej činnosti ste si už minima odrátali Proste tieto dva prími spolu nesúvisia aspoň dúfam inák prenájom nemá absolútne význam.

    UPeter je offline (nepripojený) UPeter

    UPeter
    Je to trapas, ale zatiaľ som neprišiel na to ako sa na niečo opýtať ináč ako odpoveďou a snažím sa na to niečo nájsť už skoro hodinu. Tak sorry hodilo by sa to do témy prenájom bytu FOsobou.

    Od marca 2010 som začal prenajímať byt. Januar a feb bol byt prázdny, nájomne som dostával až od marca , ale preddavky za el .pl inkasa a t.d. som platil aj v jan a feb. A tuším niekedy v lete som zaplatil som aj nedoplatky za rok 2009. mám otázky
    1. Môžem si tieto položky dať do nákladov pri výpočte dane za prímy v r2010.
    2. Koľko si mám odrátať z prímu v roku 2010 od základu ako nezdaniteľné minimum 500Eu alebo 894,6Eu ? a súvisí to nejako zo zdanením zo závislej činnosti ?
    3. Kedy sa mám prihlásiť do ZP, že prenajímam byt a mám už platiť teraz (za príjem roku 2010), alebo až v r 2012 za príjem r2011.
    4. Za niektoré mesiace mi ešte dlhujú časť nájomného (viac ako za mesačný nájom), daň mám zaplatiť, ako by my to zaplatili , alebo to zdaním až v roku keď mi to zaplatia?

    Skúste mi niekto prosím odpovedať pripadne poradiť v akom zákone sa týchto veciach dočítam. Za ochotu Vám vopred ďakujem.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    UPeter Pozri príspevok
    Je to trapas, ale zatiaľ som neprišiel na to ako sa na niečo opýtať ináč ako odpoveďou a snažím sa na to niečo nájsť už skoro hodinu. Tak sorry hodilo by sa to do témy prenájom bytu FOsobou.

    Od marca 2010 som začal prenajímať byt. Januar a feb bol byt prázdny, nájomne som dostával až od marca , ale preddavky za el .pl inkasa a t.d. som platil aj v jan a feb. A tuším niekedy v lete som zaplatil som aj nedoplatky za rok 2009. mám otázky
    1. Môžem si tieto položky dať do nákladov pri výpočte dane za prímy v r2010.
    2. Koľko si mám odrátať z prímu v roku 2010 od základu ako nezdaniteľné minimum 500Eu alebo 894,6Eu ? a súvisí to nejako zo zdanením zo závislej činnosti ?
    3. Kedy sa mám prihlásiť do ZP, že prenajímam byt a mám už platiť teraz (za príjem roku 2010), alebo až v r 2012 za príjem r2011.
    4. Za niektoré mesiace mi ešte dlhujú časť nájomného (viac ako za mesačný nájom), daň mám zaplatiť, ako by my to zaplatili , alebo to zdaním až v roku keď mi to zaplatia?

    Skúste mi niekto prosím odpovedať pripadne poradiť v akom zákone sa týchto veciach dočítam. Za ochotu Vám vopred ďakujem.
    1. mozes uplatnovat bud pausalne vydavky vo vyske 40 % alebo realne, a viest pri nich uctovnictvo

    2. oslobodenych od dane bolo za rok 2010 925,95 €. 894,6 € platilo pre rok 2009 ak sa dobre pamatam

    3. Do ZP do 31.1.2011? Ak si sucasne zamestnany mozes si urcit preddavky vo vyske 0,00 € a rozdiel doplatis po vysledku RZZP v 03/2012

    Ak sa mylim v niecom prosim opravte ma

    Zamestnanec a prenájom bytu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.