Zavrieť

Porady

Poisťovňa mi nechce uhradiť náhradu škody

Stala som sa účastníčkou dopravnej nehody, keď som prechádzala po hlavnej ceste na mojej 10.r. Felícii zboku z chodníka do mňa nacúvalo BMW. Po dohode s vinníkom nehody sme nevolali políciu ( asi môj veľký omyl), spísali sme záznam o nehode, kontaktovala som telefonicky svoju poisťovňu následne v ten istý deň mi škodu nafotil pracovník Slovexpertu. Kooperativa, v ktorej mám PZP ja aj vinník nemá v našom meste likvidátora. Po odovzdaní všetkých podkladov, vrátane predfaktúry na opravu ( cca 900 €, prelomené dvere a poškodený blatník) som dnes dostala nasledovné stanovisko: " .. preverili sme postup likvidátora a oznamujeme Vám, že naše stanovisko je nemenné, Podľa §4 bod 2 zákona 361/2001 o PZP poistený má právo, aby poisťovateľ za neho uhradil poškodenému uplatnené a preukázané nároky na náhradu škody. Podľa §799 OZ je poškodený povinný tento nárok preukázať. Do dnešného dňa nebolo preukázané , že poškodenie pravých dverí bolo spôsobené vozidlom nášho poisteného. Rozsah a výška poškodenia Vášho vozidla sa nezhoduje s poškodením vozidla nášho poisteného...." Náhradu škody som chcela z PZP vinníka ...
Neviem , čo mám ďalej robiť ... má znysel sa odvolávať voči rozhodnutiu poisťovne? Alebo si mám vymáhať škodu priamo od vinníka súdnou cestou? On svoju vinu uznal, podpísal mi aj záznam o nehode len neviem či to súdu bude stačiť.
Dopredu ďakujem za každú dobrú a rýchlu radu :-) .
Jana
Usporiadat
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

no asi ti ostava len zalovat poistovnu na sude ... vinnik podpisal zaznam o nehode, nahlasil udalost svojej poistovni, urobil vsetko priam ucebnicovo, takze on je z hry vonku ... ak poistovna robi obstrukcie, peniaze od nej ti vymoze len sud
0 1
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
no on asi nezahlásil škodovú udalosť v poisťovni ako vinník a na tom to všetko padá (vypĺňa tlačivo o poistnej udalosti)........záznam o nehode bol poskytnutý poisťovni?

tu je postup: http://www.koop.sk/ActiveWeb/Page/sk...stupovat.htm#4
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

ekopo Pozri príspevok
no on asi nezahlásil škodovú udalosť v poisťovni ako vinník a na tom to všetko padá (vypĺňa tlačivo o poistnej udalosti)........záznam o nehode bol poskytnutý poisťovni?

tu je postup: http://www.koop.sk/ActiveWeb/Page/sk...stupovat.htm#4
vinnik bol znamy a policiu nevolali ...
ak by vinnik udalost nenahlasil svojej poistovni, tá by nemala ziaden dovod bavit sa s poskodenym
0 0
jhalkova jhalkova

jhalkova je offline (nepripojený) jhalkova

Vinník nahlásil udalosť a ja som odovzdala aj záznam o nehode .. poisťovňa tvrdí, že na aute vinníka nebola škoda ktorá by zodpovedala škode na mojom vozidle .. ako keby som si dvere prerazila sama alebo inokedy .. myslíte, že mám vôbec na súde šancu ? Veď to bude trvdenie proti tvrdeniu .. obhliadka auta sa uskutočnila v ten istý deň ale až popoludní
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Ak to tvrdia, potom je potrebné na nich vytiahnuť iné zbrane: dať posúdiť poškodenie inému (najlepšie odbornému a uznávanému znalcovi z odboru cestá doprava a konštrukcia vozidiel), predložiť to s jeho znaleckým posudkom poisťovni. Ak by ani toto neakceptovali, podať žalobu na súd pre porušenie poistnej zmluvy zo strany poisťovne, priložiť zápisy a posudky, vyjadrenia (výpovede) poškodeného i vinníka, priložiť tiež kalkuláciu náhrad za vykonané znalecké posudky a čakať už len na pojednávanie a rozsudok.
1 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

misoft Pozri príspevok
Ak to tvrdia, potom je potrebné na nich vytiahnuť iné zbrane: dať posúdiť poškodenie inému (najlepšie odbornému a uznávanému znalcovi z odboru cestá doprava a konštrukcia vozidiel), predložiť to s jeho znaleckým posudkom poisťovni. Ak by ani toto neakceptovali, podať žalobu na súd pre porušenie poistnej zmluvy zo strany poisťovne, priložiť zápisy a posudky, vyjadrenia (výpovede) poškodeného i vinníka, priložiť tiež kalkuláciu náhrad za vykonané znalecké posudky a čakať už len na pojednávanie a rozsudok.
v prvom rade by som podal odvolanie voči rozhodnutiu poisťovne a žiadal opätovné otvorenie škodového spisu. Z akého dôvodu vie poisťovňa, že škoda sa tak nemohla stať? bol na obhliadke aj vinník nehody? trval by som náslende na "rekonštrukcií" nehody... t.j. porovnať na mieste vzniku PU výškové rozdiely poškodení... a až ak by som bol s týmto neúspešný obracal by som sa na súd resp. si nechal robiť posudok... predom by som si ešte však zvážil, či tých 900 € je skutočná škoda, alebo či sú to náklady na opravu, nakoľko ak sú to náklady na opravu povedzme v autorizovanom servise, tak plnenie poisťovne môže byť cca 1/3 z toho...o čo sa ideš byť...
1 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

jhalkova Pozri príspevok
Stala som sa účastníčkou dopravnej nehody, keď som prechádzala po hlavnej ceste na mojej 10.r. Felícii zboku z chodníka do mňa nacúvalo BMW. Po dohode s vinníkom nehody sme nevolali políciu ( asi môj veľký omyl), spísali sme záznam o nehode, kontaktovala som telefonicky svoju poisťovňu následne v ten istý deň mi škodu nafotil pracovník Slovexpertu. Kooperativa, v ktorej mám PZP ja aj vinník nemá v našom meste likvidátora. Po odovzdaní všetkých podkladov, vrátane predfaktúry na opravu ( cca 900 €, prelomené dvere a poškodený blatník) som dnes dostala nasledovné stanovisko: " .. preverili sme postup likvidátora a oznamujeme Vám, že naše stanovisko je nemenné, Podľa §4 bod 2 zákona 361/2001 o PZP poistený má právo, aby poisťovateľ za neho uhradil poškodenému uplatnené a preukázané nároky na náhradu škody. Podľa §799 OZ je poškodený povinný tento nárok preukázať. Do dnešného dňa nebolo preukázané , že poškodenie pravých dverí bolo spôsobené vozidlom nášho poisteného. Rozsah a výška poškodenia Vášho vozidla sa nezhoduje s poškodením vozidla nášho poisteného...." Náhradu škody som chcela z PZP vinníka ...
Neviem , čo mám ďalej robiť ... má znysel sa odvolávať voči rozhodnutiu poisťovne? Alebo si mám vymáhať škodu priamo od vinníka súdnou cestou? On svoju vinu uznal, podpísal mi aj záznam o nehode len neviem či to súdu bude stačiť.
Dopredu ďakujem za každú dobrú a rýchlu radu :-) .
Jana
No bohužial, ste sa stali obeťou blbečka, čo chcel silou-mocou platiť malú poistku a takto to dopadne, v poslednom čase častejšie a častejšie- musia toto zamietať, lebo proste nemajú peniaze...- málo vyberú-málo dajú...
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

misoft Pozri príspevok
Ak to tvrdia, potom je potrebné na nich vytiahnuť iné zbrane: dať posúdiť poškodenie inému (najlepšie odbornému a uznávanému znalcovi z odboru cestá doprava a konštrukcia vozidiel), predložiť to s jeho znaleckým posudkom poisťovni. Ak by ani toto neakceptovali, podať žalobu na súd pre porušenie poistnej zmluvy zo strany poisťovne, priložiť zápisy a posudky, vyjadrenia (výpovede) poškodeného i vinníka, priložiť tiež kalkuláciu náhrad za vykonané znalecké posudky a čakať už len na pojednávanie a rozsudok.
súdiť sa budú 8 rokov, bohužial...
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

Ice dive Pozri príspevok
v prvom rade by som podal odvolanie voči rozhodnutiu poisťovne a žiadal opätovné otvorenie škodového spisu. Z akého dôvodu vie poisťovňa, že škoda sa tak nemohla stať? bol na obhliadke aj vinník nehody? trval by som náslende na "rekonštrukcií" nehody... t.j. porovnať na mieste vzniku PU výškové rozdiely poškodení... a až ak by som bol s týmto neúspešný obracal by som sa na súd resp. si nechal robiť posudok... predom by som si ešte však zvážil, či tých 900 € je skutočná škoda, alebo či sú to náklady na opravu, nakoľko ak sú to náklady na opravu povedzme v autorizovanom servise, tak plnenie poisťovne môže byť cca 1/3 z toho...o čo sa ideš byť...
amortizuju sa len vymenene nove diely nie praca, pokial tie poskodene dvere a blatnik vymenene neboli, len ich vyklepali a nastriekali (prip. plus metaliza), tak islo len o pracu a material kde nie je co amortizovat ... t.j. dostala by z PZP celych 900€
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Treba ale zdoraznit ze tebe nie je partnerom poistovna (v tomto pripade) ale vinnik. Jeho musis zalovat za nahradu skody a on potom (pripadne) moze suden vymahat sumu, ktoru to musi zaplatit od poistovne. Poisteny je on a nie ty.
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

misomiso Pozri príspevok
Treba ale zdoraznit ze tebe nie je partnerom poistovna (v tomto pripade) ale vinnik. Jeho musis zalovat za nahradu skody a on potom (pripadne) moze suden vymahat sumu, ktoru to musi zaplatit od poistovne. Poisteny je on a nie ty.
nemas pravdu ... vinnik nikdy nic nezaplati z vlastneho vrecka ... v okamihu kedy si vinnik splni zakonne povinnosti (nema dlzne poistne, nepozil alkohol, nahlasil udalost do 15 dni) je z hry vonku, od tej chvile je to uz len medzi poskodenym a poistovnou... ak poskodeny nie je spokojny, moze zalovat priamo poistovnu
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

bubkoch Pozri príspevok
nemas pravdu ... vinnik nikdy nic nezaplati z vlastneho vrecka ... v okamihu kedy si vinnik splni zakonne povinnosti (nema dlzne poistne, nepozil alkohol, nahlasil udalost do 15 dni) je z hry vonku, od tej chvile je to uz len medzi poskodenym a poistovnou... ak poskodeny nie je spokojny, moze zalovat priamo poistovnu
aj keby mal alkohol a dlžné poistné je z hry vonku... v podstate mu stačí nahlásiť, že spôsobil škodu a môže sa začať naťahovať poškodený s poisťovňou... alkohol a podobné veci si následne rieši poisťovňa so svojim klientom...
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

Ice dive Pozri príspevok
aj keby mal alkohol a dlžné poistné je z hry vonku... v podstate mu stačí nahlásiť, že spôsobil škodu a môže sa začať naťahovať poškodený s poisťovňou... alkohol a podobné veci si následne rieši poisťovňa so svojim klientom...
ano je z hry vonku len pokial myslis vo vztahu k poskodenemu ... lebo keby mal alkohol alebo dlzne poistne tak by od neho mohla poistovna regresom vymahat poistne plnenie ktore vyplatila poskodenemu ...
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

bubkoch Pozri príspevok
amortizuju sa len vymenene nove diely nie praca, pokial tie poskodene dvere a blatnik vymenene neboli, len ich vyklepali a nastriekali (prip. plus metaliza), tak islo len o pracu a material kde nie je co amortizovat ... t.j. dostala by z PZP celych 900€
no máš pravdu, avšak vyklepať starý blatník a dvere je niekedy ťažšie a drahšie ako dať nový... čo si myslím, že bolo aj v tomto prípade... lebo inak by cena opravy nebola 900 €
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

jhalkova Pozri príspevok
Stala som sa účastníčkou dopravnej nehody, keď som prechádzala po hlavnej ceste na mojej 10.r. Felícii zboku z chodníka do mňa nacúvalo BMW. Po dohode s vinníkom nehody sme nevolali políciu ( asi môj veľký omyl), spísali sme záznam o nehode, kontaktovala som telefonicky svoju poisťovňu následne v ten istý deň mi škodu nafotil pracovník Slovexpertu. Kooperativa, v ktorej mám PZP ja aj vinník nemá v našom meste likvidátora. Po odovzdaní všetkých podkladov, vrátane predfaktúry na opravu ( cca 900 €, prelomené dvere a poškodený blatník) som dnes dostala nasledovné stanovisko: " .. preverili sme postup likvidátora a oznamujeme Vám, že naše stanovisko je nemenné, Podľa §4 bod 2 zákona 361/2001 o PZP poistený má právo, aby poisťovateľ za neho uhradil poškodenému uplatnené a preukázané nároky na náhradu škody. Podľa §799 OZ je poškodený povinný tento nárok preukázať. Do dnešného dňa nebolo preukázané , že poškodenie pravých dverí bolo spôsobené vozidlom nášho poisteného. Rozsah a výška poškodenia Vášho vozidla sa nezhoduje s poškodením vozidla nášho poisteného...." Náhradu škody som chcela z PZP vinníka ...
Neviem , čo mám ďalej robiť ... má znysel sa odvolávať voči rozhodnutiu poisťovne? Alebo si mám vymáhať škodu priamo od vinníka súdnou cestou? On svoju vinu uznal, podpísal mi aj záznam o nehode len neviem či to súdu bude stačiť.
Dopredu ďakujem za každú dobrú a rýchlu radu :-) .
Jana
musíte preukázať, že Vaše vozidlo bolo poškodené tak ako ste to uvedli poisťovni, a tým vozidlom ktoré ste uviedli (BMW). Ak BMW cúvalo z chodníka, bolo cca 10 cm vyššie, takže ak poisťovňa porovná fotky, a zistí, že stopa po náraze nie je u oboch vozidiel v rovnakej výške, nezaplatí. Ak si myslíte, že to od stola posúdili zle, treba obe vozidlá pristaviť na miesto nehody, v tej istej pozícii ako v momente nárazu, a pofotiť. Ak to bude sedieť, máte argument. Inú možnosť by som neskúšal.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

bubkoch Pozri príspevok
nemas pravdu ... vinnik nikdy nic nezaplati z vlastneho vrecka ... v okamihu kedy si vinnik splni zakonne povinnosti (nema dlzne poistne, nepozil alkohol, nahlasil udalost do 15 dni) je z hry vonku, od tej chvile je to uz len medzi poskodenym a poistovnou... ak poskodeny nie je spokojny, moze zalovat priamo poistovnu
Mas zle informacie. PZP je druh poistenia zodpovednosti za sposobenu skodu. Su aj ine / napr. mozes si dojednat poistenie zodpovednosti aj na rodiiny dom so zahradou. Potom, ak susedovi spadne tvoj strom na auto alebo strechu, poistovna by za teba mala plnit. Ale zodpovedny si stale ty, ty si partnerom susedovi, ibaze plnit by mala poistovna. Pokial poistovna z nejakeho dovodu odmietne plnit (napr. podozrenie na poistny podvod, alebo na konkretny pripad sa bude vztahovat nejaka vyluka a pod), nic ti nepomoze, ze si poisteny, zodpovednosti sa nezbavis.

Podobne plati napr. aj ak mas uctovnicku, ktora je poistena za sposobenie skody. Ak ti zle zrata DPH, DU ta bude sankcionovat. Ty to budes vyzadovat od uctovnicky, ona to bude pozadovat od poistovne. No Danovemu uradu budes partnerom vzdy iba ty, nic ine ich nebude zaujimat.

Ty si sa nechal asi pomylit tym, ze system PZP je znacne automatizovany, dokonca tak, ze poistovne v pripade, ak vsetko prebieha hladko plni priamo servisu, ani nei poskodenemu, aby sa to cele zjednodusilo. Ala aj tu plati - ak to das do servisu s tym, ze to zaplati poistovna, a ona to nezaplati, tak partnerom servisu na vymahanie nei je poistovna, ale ten, kto opravu objednal. Tomu je zasa partnerom vinnik a vinnikovi poistovna.

Inak v CR uz prebehlo par takychto pripadov aj sudmi (mozno aj u nas, nesledujem to). Napriklad poskodeny nebol spokojny s vyskou plnenia poistovne, zazaloval vinnika o doplatok, cez obciansko pravne konanie, vinnik musle doplatiti a potom nasledne zaloval poistovnu, za neposkytnutie dojednanej sluzby.
2 0
day day

day je offline (nepripojený) day

treba sa odvolat, nepolavit, poistovne nechcu uhradzat poistky

inak skoda na 10r. felicii 900€ je vysoka, tolko stoji cele auto, mozno je tam problem
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

misomiso Pozri príspevok
Treba ale zdoraznit ze tebe nie je partnerom poistovna (v tomto pripade) ale vinnik. Jeho musis zalovat za nahradu skody a on potom (pripadne) moze suden vymahat sumu, ktoru to musi zaplatit od poistovne. Poisteny je on a nie ty.
Plný súhlas- ludia si to niekedy zle vysvetlujú ale je to ako miso píše- poškodený žaluje škodcu, nie jeho poisťovňu a následne si to može škodca zasa vymáhať od poisťovne...- bežne chodím na tieto súdy ako svedok...
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Plný súhlas- ludia si to niekedy zle vysvetlujú ale je to ako miso píše- poškodený žaluje škodcu, nie jeho poisťovňu a následne si to može škodca zasa vymáhať od poisťovne...- bežne chodím na tieto súdy ako svedok...
Okrem toho je to aj logicke - poskodeny nema s poistovnou ziadnu zmluvu (pretoze tu nehovorime o havarijnom poisteni, ale o PZP) - takze ju nema za co zalovat. Vinnik ju ma za co zalovat, ak napriek zaplateniu poistneho a splneniu podmienok v zmluve neplni.
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Plný súhlas- ludia si to niekedy zle vysvetlujú ale je to ako miso píše- poškodený žaluje škodcu, nie jeho poisťovňu a následne si to može škodca zasa vymáhať od poisťovne...- bežne chodím na tieto súdy ako svedok...
tak sem pls hod link na aspon jeden rozsudok sudu, ktorym zaviazal platit VINNIKA ... viem ze sem ziaden link nehodis, pretoze take rozhodnutie neexistuje ... a ani nema dovod existovat ... platit moze byt zaviaana len a len poistovna, nikdy nie vinnik ... neplatim poistne a nie som poisteny preto aby som ja platil a potom si vymahal nieco od poistovne ... takto to nefunguje ...

aj ked poskodeny zazaluje vinnika, do sporu bude zatiahnuta poistovna, a sud v rozsudku moze len konstatovat a potvrdit zodpovednost vinnika za skodu a vysku skody ... ale zaviazat platit moze len poistovnu
Naposledy upravil bubkoch : 20.12.10 at 17:13
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať