Zavrieť

Porady

nákup HIM na PPD - ako účtovať?

Dobrý večer. Sro si objednala v autosalone automobil. Najprv zaplatila zálohu - doklad o zaplatení je PPD - suma 1000 eur. Zhruba o 2 mesiace došlo k samotnej kúpe automobilu - bola vystavená fa : automobil - 13000 eur
zaplatené zálohy - minus 1000 eur
cena celkom - 12000 eur.

Otázka znie:

Faktúru zaúčtujem 042/321 v sume 12000 eur. Ako zaúčtujem zaplatenie zálohy? Nieje potrebné žiadať o vydanie zálohovej faktúry?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Faktúru zaúčtuješ 042/321 v sume 13000 eur - to je cena auta
    PPD zálohu si mal účtovať 052/211
    a teraz pri zauctovani fa treba vysporiadať zálohu 321/052

    hanka k je offline (nepripojený) hanka k

    hanka k
    Ja by som zaúčtovala na 042/321 celú sumu za automobil 13 000, na 321/211 sumu 1000 a potom ked sa zaplatí cez účet tak na 321/221 sumu 12000.Myslím že na faktúre je uvedená cena celková za automobil 13000 EUR.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    hanka k Pozri príspevok
    Ja by som zaúčtovala na 042/321 celú sumu za automobil 13 000, na 321/211 sumu 1000 a potom ked sa zaplatí cez účet tak na 321/221 sumu 12000.Myslím že na faktúre je uvedená cena celková za automobil 13000 EUR.

    Nesprávny postup.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Prikláňam sa k tomu, že na poskytnutú zálohu 1000 eur mal predajca vystaviť doklad pre potreby uplatnenia DPH. Vychádzam z toho, že predajca určite je platiteľom DPH.

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    hanka k : zaloha bola zaplatena pred vystavenim faktury, takze nemoze ist o zapis 321/211 ...

    je to zaloha, konkretne na obstaranie DHM, preto 052 ... a tiez si myslim, ze mal byt vystaveny danovy doklad pre potreby dph a az po dodani danovy doklad k celej cene minus vyuctovana zaloha...

    vilob je offline (nepripojený) vilob

    vilob
    faktúra na zálohu však vystavená nebola. My platcovia dph nie sme. Preto ak je postup účtovania cez účet 052 správny, nemusíme predajcu urgovať k vystaveniu zálohovej fa?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    vilob Pozri príspevok
    faktúra na zálohu však vystavená nebola. My platcovia dph nie sme. Preto ak je postup účtovania cez účet 052 správny, nemusíme predajcu urgovať k vystaveniu zálohovej fa?
    Ak nie ste platiteľmi DPH, tak vám je to jedno. Ale myslím si naďalej, že predajca porušil ustanovenia zákona o DPH. Mal v mesiaci prijatia zálohy odviesť DPH. A po dodaní auta vysporiadať to.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Ak nie ste platiteľmi DPH, tak vám je to jedno. Ale myslím si naďalej, že predajca porušil ustanovenia zákona o DPH. Mal v mesiaci prijatia zálohy odviesť DPH. A po dodaní auta vysporiadať to.
    neriešime, čo porušil predajca, ale otázku účtovania. Tiež ma problém DPH napadol, nebol však v zadaní.
    Ja si nemyslím, že predajca nutne porušil svoju povinnosť. Nakoľko zadávateľ udáva, že nie sú platiteľom, predajca nebol povinný vystaviť faktúru k prijatej platbe, bol len povinný túto DPH vysporiadať. Či tak urobil, alebo nie,.... to skutočne nevieme a nie je pre zadávateľa podstatné.
    Účtuje tak, ako sme sa na účtovaní zhodli.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.