Zavrieť

Porady

Uplatnenie nákladov - nákup notebooku na splátky

Preštudovala som tému ohľadom nákup notebooku z Orange na pôžičku. Mám jeden problém. V roku 2006 podnikateľ kúpil notebook na pôžičku cez Quatro. Ja som splátky účtovala ako VNZD s tým, že po splatení uplatním nákup do nákladov. Teraz som sa dočítala, že do nákladov mala ísť čiastka za notebook hneď pri nákupe a splácať sa mala pôžička. Ja mám nákup aj pôžičku ako VNZD. Môžem teraz interným zápisom zaúčtovať nákup notebooku do VOZD. Mám ho od 14.12.2006 zaradený v drobnom hmotnom majetku, len nakoľko nebol splatený, neuplatňovala som dańové výdavky. Teraz vidím, že bolo treba rozlíšiť že ide o pôžičku. Inak by som musela dávať opravné daňové priznanie za rok 2006.
Za odpoveď vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    EkoMax Pozri príspevok
    Preštudovala som tému ohľadom nákup notebooku z Orange na pôžičku. Mám jeden problém. V roku 2006 podnikateľ kúpil notebook na pôžičku cez Quatro. Ja som splátky účtovala ako VNZD s tým, že po splatení uplatním nákup do nákladov. Teraz som sa dočítala, že do nákladov mala ísť čiastka za notebook hneď pri nákupe a splácať sa mala pôžička. Ja mám nákup aj pôžičku ako VNZD. Môžem teraz interným zápisom zaúčtovať nákup notebooku do VOZD. Mám ho od 14.12.2006 zaradený v drobnom hmotnom majetku, len nakoľko nebol splatený, neuplatňovala som dańové výdavky. Teraz vidím, že bolo treba rozlíšiť že ide o pôžičku. Inak by som musela dávať opravné daňové priznanie za rok 2006.
    Za odpoveď vopred ďakujem.
    Opraviť účtovanie môžeš, ale ten IUD o preúčtovani nákupu nebude výdavkom OZD v roku, v ktorom budeš o preúčtovaní účtovať. On bol výdavkom OZD v roku 2006.

    EkoMax je offline (nepripojený) EkoMax

    EkoMax
    A nemôžem dať do nákladov aspoň splátky ktoré zaplatil podnikateľ v roku 2008 ? takto vlaste účtujem o celom nákupe notebooku ako o VNZD,

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    EkoMax Pozri príspevok
    A nemôžem dať do nákladov aspoň splátky ktoré zaplatil podnikateľ v roku 2008 ? takto vlaste účtujem o celom nákupe notebooku ako o VNZD,
    Čo stál ten notebook?
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 01.02.09 at 08:11

    EkoMax je offline (nepripojený) EkoMax

    EkoMax
    18.110,- Sk, nezaraďuje sa do hmotného majetku, zapísla som ho len do evidencie DHIM. V roku 2008 splatil na splátkach pôžičky od Quatra 9.225,- Sk

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    EkoMax Pozri príspevok
    18.110,- Sk, nezaraďuje sa do hmotného majetku, zapísla som ho len do evidencie DHIM. V roku 2008 splatil na splátkach pôžičky od Quatra 9.225,- Sk
    V tom prípade platí ako písala Tweety.

    ivni je offline (nepripojený) ivni

    ivni
    Ja tiež účtujem notebook na splátky a každý mesiac dávam ako výdavok ovplyvňujúci základ dane celú výšku splátky.

    Kája. je offline (nepripojený) Kája.

    Kája.
    Tak potom to nerobíš správne, notebook mal ovplyvniť základ dane v tom období keď bol nadobudnutý ak bol do 30 000 ak bol drahší klasicky odpisuješ, splátka úveru je VNZD a úrok VOZD.

    evelínka je offline (nepripojený) evelínka

    evelínka
    Prešla som veľa príspevkov, čo sa týkali nákupu na splátky. Ak som ich dobre pochopila tak ked kúpim napr. notebook do 30.000,- tak faktúru zaradím do knihy záväzkov a ked ho splácam, tak splátky (postupne) idú do VOZD. Teraz ale ako píše Kája celú sumu keď ho kúpim by som mala dať do VOZD a splátky do VNZD. Neviem teda čo je správne.... prosím poraďte mi.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    ivni Pozri príspevok
    Ja tiež účtujem notebook na splátky a každý mesiac dávam ako výdavok ovplyvňujúci základ dane celú výšku splátky.
    Kája. Pozri príspevok
    Tak potom to nerobíš správne, notebook mal ovplyvniť základ dane v tom období keď bol nadobudnutý ak bol do 30 000 ak bol drahší klasicky odpisuješ, splátka úveru je VNZD a úrok VOZD.
    Kája nesúhlasím. Keď NB bol za menej ako 30 tisíc, a splácaš, ako chceš naraz dostať do výdavkov cenu?

    evelínka je offline (nepripojený) evelínka

    evelínka
    Nákup drobného majetku do 30.000,- Sk na splátky dávam postupne (pri splátke pôžičky) do VOZD. Pri majetku nad 30.000,- Sk splátky, akontáciu, navýšenie (podľa mna je všetko súčasť OC) ide ako VNZD, majetok zaradím a odpisujem. Ked je dátum nákupu (nad 30.000,- Sk) na splátky 25.7.2008 tak ho zaradím 25.7.2008 a už v roku 2008 môžem odpisovať. Je to tak správne?

    viktor24 je offline (nepripojený) viktor24

    viktor24
    My tiez mame kupeny notebook cez Orange v hodnote 9639,-- Sk s DPH. Bol zapleteny preddavok (akontacia) v hodnote 3885,--Sk. Na fakture uviedli okrem preddavku i "uhradene pozickou" 5754,-- Sk. Moja otazka je: ako zauctujem polozku "uhradene pozickou" a dalsie splatky pôzicky uvedene v dalsich fakturach v hodnote 300,-- Sk?Dakujem za pomoc.
    Jedna sa o JU, neplatca DPH.

    viktor24 je offline (nepripojený) viktor24

    viktor24
    Neviem, ci je to tak spravne, ale budem to riesit nasledovne:
    faktura z Orangu (pausal a notebook) 10909,50 Sk - zapis do KZ
    uhradeny preddavok (akontacia) 3885,-- VNZD
    vyuctovanie preddavku 3885,-- VOZD, zostatok fa 7024,50
    uhrada pozicky Orangu cez ID 5754,-- VOZD, zostatok fa 1270,30
    zapis pozicky do KZ 5754,--
    pri dalsich uhradach faktur od Orangu (kde je uvedena okrem pausalu aj splatka pozicky 300,--)budem postupovat takto:
    VOZD 60,30 (uroky)
    VNZD 239,70 (splatka pozicky)

    Mame len zmluvu s Orangom, kde je uvedene, ze bude 24 splatok tj. 24x300,-- = 7200,-- Sk
    7200,-- minus 5754,-- Sk pozicka
    = 1446,-- Sk su uroky za 24 mesiacov, cize na jeden mesiac to cini 60,30.

    Neviem, ci som to zrozumitelne napisal a vobec ci to je dobry postup. Budem rad, ak sa k tomu niekto vyjadri.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.