Zavrieť

Porady

Fa v CM od tuzemca

Mam problem s Fa od tuzemca v CM:
Dodavatel je OK - on uctuje v jednom kurze, napr. 40,- Sk/EUR
311 47600 (1190,-EUR)
604 40000 (1000,-EUR)
343 7600(190,-EUR)
Odberatel:
321 uctujem v kurze dodania tovaru napr. 41,- Sk/EUR 48790,- SK(1190EUR)

504 41000,- Sk (1000,-EUR)
343 uctujem v kurze 40,- SK podla dodavatela 7600,- Sk (190,-EUR)

Vznikne rozdiel 190,- SK, ktory je vlastne nicim podla zakona o uctovnictve a o dani z prijmu. Neviete, ci existuje vyklad danoveho uradu k tomu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Monika1 je offline (nepripojený) Monika1

    Monika1
    O existencii výkladu DU k tomuto prípadu nemám vedomosť, ale určite vzniknutý kurzový rozdiel náklad alebo výnos je pripočítateľnou alebo odpočítateľnou položkou od základu dane pri daňovom priznaní. Ja tkéto rozdiely účtujem a 563 a 663 v analytickom členení, podľa ktorého viem, že uvedený kurzový rozdiel musím na konci roka vysporiadať.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Ina22
    Mam problem s Fa od tuzemca v CM:
    Dodavatel je OK - on uctuje v jednom kurze, napr. 40,- Sk/EUR
    311 47600 (1190,-EUR)
    604 40000 (1000,-EUR)
    343 7600(190,-EUR)
    Odberatel:
    321 uctujem v kurze dodania tovaru napr. 41,- Sk/EUR 48790,- SK(1190EUR)

    504 41000,- Sk (1000,-EUR)
    343 uctujem v kurze 40,- SK podla dodavatela 7600,- Sk (190,-EUR)

    Vznikne rozdiel 190,- SK, ktory je vlastne nicim podla zakona o uctovnictve a o dani z prijmu. Neviete, ci existuje vyklad danoveho uradu k tomu?
    Ina odberateľ by mal účtovať tým istým kurzom , ako dodávateľ, ide o sloven.dodávateľa. Nárok na odpočet vzniká u odberateľa dňom , kedy dodávateľovi vzniká daňová povinnosť. V tomto prípade ide len o faktúr.čiastku, ktorá sa bude uhrádzať v cudzej mene.Ak sa mýlim, tak ma prosím opravte.
    Naposledy upravil renča1 : 30.11.05 at 11:42

    JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

    JanaSys
    Rúbalová Renáta
    Ina odberateľ by mal účtovať tým istým kurzom , ako dodávateľ, ide o sloven.dodávateľa ...
    Tiež si myslím, že tam nemá čo vznikať rozdiel. On má dokonca povinnosť uviesť sumu DPH v slovenských korunách a ty máš nárok len na túto DPH, nie na tú čo si prepočítaš kurzom. A na prepočet DPH musí použiť kurz zo dňa vzniku daňovej povinnosti a tá sa zhoduje s tvojou. Pokiaľ použil iný kurz, žiadaj opraviť FA. Takže v evidencii DPH by ste mali súhlasiť.
    Skôr neviem, či nejde o problém, že deň vzniku DP je iný ako u Vás deň účtovného prípadu (aj keď ma teraz nenapadá dôvod) a o prepočet záväzkov v účtovníctve.

    Ina22 je offline (nepripojený) Ina22

    Ina22
    Tiez si myslim, ze by to mal byt ten isty kurz, bohuzial, zakaznik chce mat rozdielne datumy zauctovania a odpoctu DPH. Inak by som to robila bez pouzitia kurzovych rodielov. Pre zabavu vam pripojim odpoved DR SR a neodrezala som koniec - naozaj mi prisla v takomto zneni:

    Dobrý deň,
    na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
    Majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na slovenskú menu kurzom vyhláseným Národnou bankou
    Slovenska ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu /§24 ods.2 zákona č. 431/2002 o účtovníctve v znení neskorších predpisov/. Táto
    povinnosť vzniká účtovnej jednotke aj pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu, ktorého hodnota je vyjadrená v cudzej mene.
    Z uvedeného vyplýva, že ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, ktorý je definovaný aj v § 2 platných postupov účtovania
    prepočíta účtovná jednotka hodnotu tovaru /bez hodnoty DPH/ príslušným kurzom, zodpovedajúcim dňu splnenia dodávky (nie
    prijatia faktúry), alebo ku dňu zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok
    účtovnej jednotky. Takto vyčíslená hodnota v Sk predstavuje obstarávaciu cenu majetku, tovaru, ktorú účtovná jednotka zaúčtuje
    do svojho účtovníctva / Pri účtovaní zásob ustanovenie § 43 postupov účtovania umožňuje použiť účet 139 - Tovar na ceste len
    pri uzavieraní účtovných kníh /.
    Nakoľko deň uskutočnenia účtovného prípadu / podľa postupov účtovania/ nie je možné vždy stotožniť s dňom vzniku
    daňovej povinnosti pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu, podľa § 20 zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z
    pridanej hodnoty, dochádza k použitiu rozdielneho kurzu pre zaúčtovanie majetku oproti kurzu pre výpočet DPH.
    Majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na slovenskú menu kurzom vyhláseným Národnou
    bankou Slovenska ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu /§24 ods.2 zákona č. 431/2002 o účtovníctve v znení neskorších predpisov/.
    Z uvedeného vyplýva, že ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, ktorý je definovaný aj v § 2 platných postupov účtovania
    prepočíta účtovná jednotka hodnotu tovaru /bez hodnoty DPH/ príslušným kurzom, zodpovedajúcim dňu splnenia dodávky (nie
    prijatia faktúry), alebo ku dňu zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok
    účtovnej jednotky. Takto vyčíslená hodnota v Sk predstavuje obstarávaciu cenu majetku, tovaru, ktorú účtovná jednotka zaúčtuje
    do svojho účtovníctva / Pri účtovaní zásob ustanovenie § 43 postupov účtovania umožňuje použiť účet 139 - Tovar na ceste len
    pri uzavieraní účtovných kníh /.
    Nakoľko deň uskutočnenia účtovného prípadu / podľa postupov účtovania/ nie je možné vždy stotožniť s dňom vzniku
    daňovej povinnosti pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu,

    Ina22 je offline (nepripojený) Ina22

    Ina22
    Konzultovali sme aj s auditormi, odporucili nas na DR SR a dole uverejnujem aj ich odpoved.

    dakujem

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Ešte by som v tomto prípade uvažovala o dni dodania tovaru, či za deň dodania tovaru nemôže byť považovaný deň, kedy mi môj dodávateľ umožnil s tovarom nakladať, alebo by som si to zaviedla takto do mojej internej smernice a nemala by som takýto problém ako spomínaš.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.