Zavrieť

Porady

Výdavky pred založením živnosti

prosím o radu "AKO" v JÚ zaúčtovať výdavky spojené so založením živnosti ešte pred samotným založením živnosti - napr. nákup kolkov, založenie účtu... ide hlavne o zosúladenie uvedených dátumov, keďže účtovať začínam odo dňa založenia živnosti (1.7.2010) a dátumy na dokladoch sú staršie.

Ďakujem
Usporiadat
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Výdavky na založenie živnosti už od marca 2009 nie sú považované za DHM. Patria do prevádzkovej réžie.
0 0
querying querying

querying je offline (nepripojený) querying

Ďakujem,
čiže to znamená:
- že ich zaúčtujem ku dňu vzniku živnosti ako prevádzková réžia (výdavky ovplyvňujúce základ dane) OK?
- nie je mi jasné určenie dátumu: je potrebné vytvoriť interný doklad s dátumom vzniku živnosti a prostredníctvom neho zaúčtovať všetky doklady naraz ku dňu vzniku živnosti,
- alebo sa zaúčtuje každý doklad zvlášť ku dňu vzniku živnosti aj keď je na doklade uvedený iný dátum,
- alebo ..... neviem, skúste poradiť, ďakujem
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

querying Pozri príspevok
Ďakujem,
čiže to znamená:
- že ich zaúčtujem ku dňu vzniku živnosti ako prevádzková réžia (výdavky ovplyvňujúce základ dane) OK?
- nie je mi jasné určenie dátumu: je potrebné vytvoriť interný doklad s dátumom vzniku živnosti a prostredníctvom neho zaúčtovať všetky doklady naraz ku dňu vzniku živnosti,
- alebo sa zaúčtuje každý doklad zvlášť ku dňu vzniku živnosti aj keď je na doklade uvedený iný dátum,
- alebo ..... neviem, skúste poradiť, ďakujem
Ja by som to účtovala ako interný doklad v rámci uzávierkových účtovných operácií k 31.12.2010. Na internom doklade by som uviedla účel vynaložených výdavkov s rozpisom vzniku výdavkov podľa jednotlivých dní. Celý doklad by bol zaúčtovaný v účtovníctve až 31.12.2010 v stĺpci prevádzková réžia.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ja by som to zasa dala ako 1 doklad v rovnakom stlpci.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

KEJKA Pozri príspevok
ja by som to zasa dala ako 1 doklad v rovnakom stlpci.
Ja tiež-veď tak je to aj napísané.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Mária.K. Pozri príspevok
Ja by som to účtovala ako interný doklad v rámci uzávierkových účtovných operácií k 31.12.2010. Na internom doklade by som uviedla účel vynaložených výdavkov s rozpisom vzniku výdavkov podľa jednotlivých dní. Celý doklad by bol zaúčtovaný v účtovníctve až 31.12.2010 v stĺpci prevádzková réžia.
KEJKA Pozri príspevok
ja by som to zasa dala ako 1 doklad v rovnakom stlpci.
podľa príspevku som usúdila, že to bude jeden z posledných dokladov..........
ale som rada, že súhlasíš s mojim názorom.
Ešte poznámka.......... nemal by byť ID, ale pokl.doklad, veď treba znížiť stav pokladnice o tieto reálne vynaložené výdavky. Ale ak to zaúčtuje ako vklad SZČO, tak to bude v poriadku.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

KEJKA Pozri príspevok
podľa príspevku som usúdila, že to bude jeden z posledných dokladov..........
ale som rada, že súhlasíš s mojim názorom.
Ešte poznámka.......... nemal by byť ID, ale pokl.doklad, veď treba znížiť stav pokladnice o tieto reálne vynaložené výdavky. Ale ak to zaúčtuje ako vklad SZČO, tak to bude v poriadku.
Účtovala by som to ako interný doklad z toho dôvodu, že k úbytku peňažných prostriedkov došlo v období pred založením živnosti. Reálny úbytok peňažných prostriedkov počas prevádzkovania živnosti v danom prípade nenastal.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
v poriadku, ale ja rozmýšľam podvojne.
Či v JU pri ID stačí dať sumu len do jedného stlpca?
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Áno KEJKA , v JÚ sa ID dá zaúčtovať v uzávier. operáciách do jedného stĺpca. Takto sa účtujú napr. aj odpisy majetku a iné.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

V prípade, ak v jednoduchom účtovníctve zaúčtujem nepeňažnú operáciu ako prevádzková réžia, bude zaúčtovaná v peňažnom denníku len v stĺpci výdavky celkom a v stĺpci prevádzková réžia. Pohyb peňažných prostriedkov sa v takomto prípade neúčtuje.

Postup pri otvorení a uzavretí účtovných kníh podľa Postupov JÚ pre podnikateľov:


§ 8

(1) Pri otvorení peňažného denníka sa prevedie konečný zostatok peňažných prostriedkov v hotovosti, peňažných prostriedkov na účtoch v bankách a priebežných položiek z bezprostredne predchádzajúceho účtovného obdobia ako začiatočný stav.


(2) Pri otvorení knihy pohľadávok, knihy záväzkov a pomocných kníh sa prevedie konečný zostatok pohľadávok v členení podľa § 15 ods. 3 písm. a) a c) až g) zákona, konečný zostatok záväzkov v členení podľa § 15 ods. 4 písm. a) a c) až g) zákona a konečný zostatok ostatných zložiek majetku a záväzkov z bezprostredne predchádzajúceho účtovného obdobia ako začiatočný stav.

(3) Ak sa v pokladničnej knihe a v knihe účet v banke účtuje v eurách a v cudzej mene, uvedie sa pri ich otvorení začiatočný stav v eurách a v cudzej mene, v ocenení kurzom, ktorým boli pokladničná kniha a účet v banke uzavreté.

(4) Pri uzavretí účtovných kníh sa
a) v peňažnom denníku
------1. účtujú uzávierkové účtovné operácie tak, že sa
---------1a. zvýšia príjmy o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov /4/ do položky príjmy celkom a do položiek príjmov podľa § 4 ods. 6 písm. d),
---------1b. znížia príjmy o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov /4/ do položky príjmov celkom, a do položiek príjmov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
---------1c. zvýšia výdavky o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov /4/ do položky výdavky celkom a do položiek výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e),
1 0
petkor petkor

petkor je offline (nepripojený) petkor

Dobry den, aj ja by som potrebovala poradit.
Budem si zakladat zivnost teraz v januari 2011, ale uz v decembri 2010 som kupovala notebook a program, ktore budem pouzivat na prevadzkovanie zivnosti. Mozem si to dat do vydavkov v zivnosti? Dakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
petkor Pozri príspevok
Dobry den, aj ja by som potrebovala poradit.
Budem si zakladat zivnost teraz v januari 2011, ale uz v decembri 2010 som kupovala notebook a program, ktore budem pouzivat na prevadzkovanie zivnosti. Mozem si to dat do vydavkov v zivnosti? Dakujem
áno
0 0
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Dobrý večer prajem, ide o výdavky pred otvorením živnosti, pracujem v jednoduchom uct.
- fyzická osoba / spolu s manželom / si pred otvorením živnosti zobrala spotrebný uver na potrebné, nevyhnutné výdavky spojené s otvorením živnost - išlo okúpu predaného stánku v hodnote 3000€ napr. úver získala 15.01.2010
- 22.01.2010 získala živnostenské oprávnenie,

otázka:
szčo vložila sumu úveru ako osobný vklad podnikateľa do pokladne pri otvorení živnosti na nevyhnutné výdavky
môžem výdavky ktoré vynaložila pred otvorením živnosti zaúčtovať s dátumom 22.01.2010, v príslušnom členení, cez VPD?

- osobný vklad som zaevidovala do ostatných záväzkov a postupne ho znižujem o sumu jednotlivých výdavkov, na ktoré sa vklad použil

Je prosim vas môj postup správny?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak sú prostriedky úveru vložené do pokladnice, tak postupne znižuješ pokladnicu, nie osobný vklad.
ten predajný stánok bude VNZD dáš ho na kartu DM a budeš ho odpisovať. Odpisy uplatníš na konci roka.
osobný vklad znížiš, až zarobíš peniaze a budeš môcť vybrať na splatenie osobného vkladu.
1 0
petkor petkor

petkor je offline (nepripojený) petkor

Chcem sa este spytat k prispevku 13, kde by som to mohla najst v zakone. Dakujem.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
ZoDP § 4 ods. 4.
1 0
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
KEJKA, ďakujem veeeeeľmi pekne za radu a za usmernenie. Už je mi to jasno, čo sa týka odpisov, to taky jasné.
0 0
querying querying

querying je offline (nepripojený) querying

Ďakujem veľmi pekne za riešenie
0 0
querying querying

querying je offline (nepripojený) querying

Prosím ešte o usmernenie: Interný doklad - uzávierková operácia týkajúca sa založenia účtu:
Vklad bol 50 EUR a nasledovali bankove poplatky za zriadenie bank. účtu, kartu, za vedenie účtu...čím sa suma vkladu znižovala. Môj výdavok pred založením živnosti uvádzam na inter. doklade a účtujem cez uzávierkovú oper. teda v počiatočnej sume 50 EUR?
Suma znížená o poplatky je začiatočný stav účtu ku dňu založenia živnosti? a tuto sumu uvediem ako počiatočný stav v peňažnom denníku?
Alebo zacinam od 50 EUR? lebo inter. dokl. bude az v decembri?
Kde sa potom ma objavit znizovanie sumy 50 EUR?, ktore nastalo este pred zacatim zivnosti?
Alebo zacinam od 0 EUR, a v decembri len prevadzkova rezia 50 EUR bez odpoctu poplatkov?
Mam v tom zmatok!!! prosim POMOC
0 0
hede hede

hede je offline (nepripojený) hede

pripájam sa, aj ja by som to dala ako prvý doklad na réžiu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať