Zavrieť

Porady

Výdavky pred založením živnosti

prosím o radu "AKO" v JÚ zaúčtovať výdavky spojené so založením živnosti ešte pred samotným založením živnosti - napr. nákup kolkov, založenie účtu... ide hlavne o zosúladenie uvedených dátumov, keďže účtovať začínam odo dňa založenia živnosti (1.7.2010) a dátumy na dokladoch sú staršie.

Ďakujem
Usporiadat
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
@quering: Začínaš s počiatočným stavom účtu ku dňu začatia podnikania, t.j. 50 - poplatky.
Interný doklad bude iba vo výške poplatkov (za zriadenie účtu, kartu, vedenie účtu do dňa začatia podnikania a p.)
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
hede Pozri príspevok
pripájam sa, aj ja by som to dala ako prvý doklad na réžiu
V tom prípade naozaj odporúčam preštudovať Postupy účtovania v JÚ.
0 0
querying querying

querying je offline (nepripojený) querying

Hmmm tie prispevky ma trosicku matu.... k comu sa pripajas hede? - a to k comu sa hede pripaja je podla ego.mc nespravne?.... ???

Chytam sa teda trosku ego.mc:
Ak zaciatocny stav je 50-vydavky....... kam v penaznom denniku sa to ma uviest?
predpokladam ze nejde o prevedenie zostatkov z minuleho uct. obd., kedze toto min. uct. obd. neexistuje .....?
- mam tu sumu uviest len ako zaciatocny stav uctu LEN v stlpci:penazne prostriedky> v penaznom ustave >zostatok?, mal by to byt hned aj osobny vklad alebo nieco podobne?- a tam uz zase nesedi datum....???
0 0
querying querying

querying je offline (nepripojený) querying

Ak zacnem uctovat od nuly a uzavierkovou uct. operaciou zauctujem vydavok/prevadzkova rezia/ 50 EUR za zriadenie uctu bude to velmi nespravne? lebo to mi pripada nejmenej komplikovane.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
querying Pozri príspevok
Hmmm tie prispevky ma trosicku matu.... k comu sa pripajas hede? - a to k comu sa hede pripaja je podla ego.mc nespravne?.... ???

Chytam sa teda trosku ego.mc:
Ak zaciatocny stav je 50-vydavky....... kam v penaznom denniku sa to ma uviest? Nikam, je to počiatočný stav účtu.
predpokladam ze nejde o prevedenie zostatkov z minuleho uct. obd., kedze toto min. uct. obd. neexistuje .....?
- mam tu sumu uviest len ako zaciatocny stav uctu LEN v stlpci:penazne prostriedky> v penaznom ustave >zostatok? Áno, mal by to byt hned aj osobny vklad alebo nieco podobne? Nie- a tam uz zase nesedi datum....???
Odpoveď v texte.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
querying Pozri príspevok
Ak zacnem uctovat od nuly a uzavierkovou uct. operaciou zauctujem vydavok/prevadzkova rezia/ 50 EUR za zriadenie uctu bude to velmi nespravne? lebo to mi pripada nejmenej komplikovane.
Celý rok ti nebudú sedieť zostatky na účte a 50 EUR nie je výdavok, ale vklad na účet (Ak som dobre pochopil zo zadania.). Ako je to asi nesprávne: málo alebo veľmi?
0 0
querying querying

querying je offline (nepripojený) querying

nuz, ze mi cely rok nebudu sediet zostatky, to mi az tak nevadi pokial budu sediet na konci roka....neviem posudit, ale oficialne je to asi velmi nespravne

ono ma to stale myli, lebo z toho vydavku pred zalozenim zivnosti, ktory bol realne 50 EUR, by sa do uctovnictva previedla len suma poplatkov?! a a zvysok nakladov = vklad-poplatky uz nie su ani prijmi ani vydavky?!
.....teda aspon tak som to z tych prispevkov (ne)pochopila
0 0
querying querying

querying je offline (nepripojený) querying

a potom by sa z VOZD stali vlastne PNZD? ta suma 50 EUR-poplatky?
0 0
querying querying

querying je offline (nepripojený) querying

ALEBO ZEBY CELA POINTA TKVIE V TOM, ze moj vklad na ucet nie je vydavok????? ako to?
0 0
querying querying

querying je offline (nepripojený) querying

hmmmmmmmm...... v tom pripade mi to pomalicky zacina davat zmysel............ prosim este o odozvu ...
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
querying Pozri príspevok
ALEBO ZEBY CELA POINTA TKVIE V TOM, ze moj vklad na ucet nie je vydavok????? ako to?
Správne. Vklad na svoj účet nie je výdavok.
0 0
querying querying

querying je offline (nepripojený) querying

Aaaach tak...., nuz Dakujem pekne, s Vasou pomocou to do konca marca snad nejako spiskam

ale aj tak ak mate dost trpezlivosti.... ak som si pred zacatim podnikania kupila nejake veci potrebne k zivnosti, hodnota tychto veci je Vydavok ovplyvnujuci zaklad dane /sukromne peniaze som minula a veci su sucastou zivnosti, nie sukromne/
no a na ten ucet som tiez minula sukromne peniaze - tak preco nie vydavok? /sukromne peniaze som minula a ucet je sucastou zivnosti, nie sukromny/ ???
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Nie, na účet si neminula peniaze (teraz myslím vklad a nie poplatky), sú stále tvoje. Ak by si tak urobila počas trvania živnosti, bol by to osobný vklad, o ktorom by si účtovala. Keďže si vložila peniaze ešte pred začatím živnosti (a teda začatím účtovania), o tomto vklade nemáš ako účtovať. Ale poplatky si do výdavkov môžeš dať, lebo súvisia so začatím podnikania. A preto sa to robí ako nepeňažná uzávierková operácia.

Ak by si aj ty mala dosť trpezlivosti (odporúčam), vyhľadaj si tu na Porade príbuzné témy. Budeš prekvapená, koľkokrát sa to tu už riešilo.
Naposledy upravil ego.mc : 20.01.11 at 15:02
0 0
querying querying

querying je offline (nepripojený) querying

Dakujem,
ja uz som sa tu dlhsie hrabala, kym som sa vobec prihlasila, problem je v tom ze tie predpisy sa zjavne casto menia a neviem kam do minulosti az mozem ist aby to bolo stale OK
Tak dakujem este raz
0 0
batorek batorek

batorek je offline (nepripojený) batorek

Dobrý večer.
Ja by som potrebovala tiež poradiť.
Živnostník zmrzlinár v oktobri vždy preruší živnosť do apríla.Teraz ho chcem účtovať a zistila som že vlani už v marci nakupoval cukor keď ešte mal prerušenú živnosť, čo stými dokladmi je ich dosť. Môžem ich ja zaúčtovať do apríla ako VOZD? batorek
0 0
batorek batorek

batorek je offline (nepripojený) batorek

Prosím poradiť ak má stým skúsenosti včera som napísala príspevok 36
ohľadne skorších dátumov. Živnosť bola pozastavená do 31.03.2010 ale už 15.03.2010 sa kupoval material t.j. cukor . Neviem čo stým je toho hodne
takže do výdavkov to bude chýbať. Prosím batorek.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
batorek Pozri príspevok
Dobrý večer.
Ja by som potrebovala tiež poradiť.
Živnostník zmrzlinár v oktobri vždy preruší živnosť do apríla.Teraz ho chcem účtovať a zistila som že vlani už v marci nakupoval cukor keď ešte mal prerušenú živnosť, čo stými dokladmi je ich dosť. Môžem ich ja zaúčtovať do apríla ako VOZD? batorek

Počas pozastavenia živnosti nie ste účtovnou jednotkou , tak o nákupe účtovať nemôžete .Jedine, že by ste nákup zaúčtovali v rámci účtovných uzávierkových operácií ako nepeňažnú operáciu cez interný doklad.
Ale treba počítať s tým, že možno pri prípadnej daňovej kontrole bude treba argumenty, že prečo tieto nákupy vznikli počas pozastavenia živnosti .Netvrdím, ale môže to byť možné .
0 0
batorek batorek

batorek je offline (nepripojený) batorek

No ja same neviem prečo to kupoval pred začatím živnosti myslím si že dostal lacný cukor lebo je zmrzlinár tak ho kúpil ale asi na to nemyslel že mu to možná bude chýbať keď si to nebude môcť dať o výdavkov. Už k 30.09.2010 zase pozastavil do konca marca.
No neviem keď to tam nedám určite mu vyjde daň je to dosť veľká položka.
0 0
vcielka24 vcielka24

vcielka24 je offline (nepripojený) vcielka24

Dobrý deň. V tejto oblasti by som mala otázku zaúčtovania výdakov pred založením živnosti - nákup tovaru (ide o prevádzkovateľa baru). Živnostník musel nakúpiť koncom dec. 2009, ak chcel fungovať od 01.01.2010. Ako zaúčtovať tento nákup, ktorý ani nebol vystavený na živnostníka (ale na diskont), pretože živnosť mal až k 01.01.2010. Tiež cez uzávierkové operácie - ID - prevádzková réžia - VOZD? a hotovosť by sme asi neúčtovali, tak ako ste uviedli aj vyššie.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
vcielka24 Pozri príspevok
Dobrý deň. V tejto oblasti by som mala otázku zaúčtovania výdakov pred založením živnosti - nákup tovaru (ide o prevádzkovateľa baru). Živnostník musel nakúpiť koncom dec. 2009, ak chcel fungovať od 01.01.2010. Ako zaúčtovať tento nákup, ktorý ani nebol vystavený na živnostníka (ale na diskont), pretože živnosť mal až k 01.01.2010. Tiež cez uzávierkové operácie - ID - prevádzková réžia - VOZD? a hotovosť by sme asi neúčtovali, tak ako ste uviedli aj vyššie.
Cez účtovné uzávierkové operácie interným dokladom do príslušného členenia výdavkov - tovar .

Taktiež treba tento uviesť do skladovej evidencie .
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať