Zavrieť

Porady

Čierny odber elektriny

Poraďte mi ako správcovi , ako vyriešiť rozpočítanie odberu elektriny v spoločných priestoroch domu v roku 2010 , kde sme zistili , že zo spoločných priestorov , dvaja najomníci odoberali nedovoleným spôsobom el.energiu (mraziaky)?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    canbo je offline (nepripojený) canbo

    canbo
    Nejedna sa o čierny odber, ale o " podvodný " . Čierny odber je mimo merania , alebo na pozmenenom meracom zariadení. Pri malej škode iba priestupok.

    Zrejme sa jedná o pripojenie na svetelný rozvod v spoločných priestoroch cez zásuvku. Jedna sa o porušenie STN noriem - s možnou klasifikáciou ako verejné ohrozenie (požiar a úraz) ako trestný čin na výšku škody sa neprihliada.

    Dať na ich náklady zrevidovať spoločné priestory ( zvyčajne sú poistky alebo ističe "posilnené") a minimálne rozdiel v spotrebe oproti minulému obdobiu.

    VieraHu je offline (nepripojený) VieraHu

    VieraHu
    Za mnou prišiel vlastník bytu a slušne sa opýtal, či by si mohol v pivnici pripojiť mrazničku na elektrinu. Zásuvku by zapojil cez merač spotreby elektriny a nechal by mi kľúč od pivnice, aby som si to mohla kedykoľvek skontrolovať. Nesúhlasila som s tým a vysvetlila som mu, že na svetelný obvod nemôže pripojiť zariadenie s veľkým odberom. Porušil by niekoľko STN ako napísal canbo.

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    VieraHu Pozri príspevok
    Za mnou prišiel vlastník bytu a slušne sa opýtal, či by si mohol v pivnici pripojiť mrazničku na elektrinu. Zásuvku by zapojil cez merač spotreby elektriny a nechal by mi kľúč od pivnice, aby som si to mohla kedykoľvek skontrolovať. Nesúhlasila som s tým a vysvetlila som mu, že na svetelný obvod nemôže pripojiť zariadenie s veľkým odberom. Porušil by niekoľko STN ako napísal canbo.
    Dobre si urobila...a nielen to porušenie STN, jednoducho to nie je na to určené a hotovo. To len potom by si videla , čo by robili ostatní spoluvlastníci domu.

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Tie zásuvky sa dajú predsa odpojiť a v prípade potreby zase zapojiť. Nemusí sa meniť projekt.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Poznám jedného, ktorý to riešil tak, že prívody, nelegálne do jednotlivých pivníc usekol, sekerou. A že tam mal mäso? Plný mrazák? Mrzák?

    Na schôdzi musíte o tom rozhodnúť, dôsledok vášho rozhodnutia, by mal byť taký, aby vás už nemal dôvod zneužívať.

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Sito má pravdu, my sme mali tiež taký prípad. na prízemí býva v nepredanom byte neplatič, ktorý má 5 malých detí. Bol deložovaný z väčšieho bytu do menšieho. Každú chvíľu je dpojený od elektriky. Vyriešil si to tak, že vedením kadiaľ bol dávno zavedený rozhlas po drôte si napojil elektriku z osvetlenia pivnice. Ja som chodila ako blbá aj v noci s baterkou a elektromer sa stále krútil. Keď som na to prišla a odpojila som ho, tak som videla ako ťahá chytro káble do bytu. Zavolala som aj policajtov aj keď to nebola vtedy vykázaná škoda nad 1 000,00 Sk a nebol to trestný čin. Požiadala som policajtov aby mu aspon dohovorili. Na schôdzi sme odsúhlasili, že zaplatí pokutu vo výške 500,00 Sk. Bohužiaľ je nájomníkom v byte, ktorého je vlastník bytu a právne som to nemohla zraziť vlastníkovi.
    Zaplatili sme to všetci vo vchode. Ale od tej doby si to už nedovolí. Stalo sa, že pred Vianocami prišiel za mnou s prosbou, aby som povolila mu napojiť sa znovu na spoločnú elektriku, že len pre deti, aby mohli pozerať televíziu. Je to kruté, keby to bola elektrika z môjho bytu, možno by som to aj urobila, ale za spoločenstvo som ja nemohla rozhodnúť. Keď jemu nezáleží na svojich deťoch, tak vlastníci bytov sa k tomu postavili tak, že deti môžu prísť pozerať televíziu aj do jednotlivých rodín ale v žiadnom prípade sa nemôže napojiť na spoločnú elektriku.
    Píšeš, že sa jedná o nájomníkov, tak sú to nie vlastníci bytov. Písomne by som to oznámila vlastníkom a požiadala o zjednanie nápravy, prípadne o vymáhanie sumy vzniknutej na takto spotrebovanej elektrike.
    Mraziaky určite odobrali veľké množstvo energie.
    Takých by bolo.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Verkaz, sito nemá pravdu, má názor, skúsenosti a poznatky. Tie poznatky? Sú, alebo nie sú. Pre iných.

    Vážim si ľudí, ktorí sa venujú správe SVB, bytových domov. Ale však vieš ako to je.

    Tu je to vždy len o dobrej, najlepšej rade.

    Však sme na porade.

    Poradíme?

    anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

    anonym222
    milanek Pozri príspevok
    Poraďte mi ako správcovi , ako vyriešiť rozpočítanie odberu elektriny v spoločných priestoroch domu v roku 2010 , kde sme zistili , že zo spoločných priestorov , dvaja najomníci odoberali nedovoleným spôsobom el.energiu (mraziaky)?
    Ak tam boli pripojené iba mrazáky, a viete určiť čas od kedy boli pripojení, výška spôsobenej škody sa dá jednoducho určiť podľa spotreby mrazáku.
    Pri výpočte škody spôsobenej neoprávneným odberom zo siete distribútora sa vychádza z vyhlášky 154/2005 Zz, pričom takto vyčíslená škoda je v podstate vždy vyššia ako je reálne spôsobená škoda.
    Ak by páchateľ musel uhradiť vždy iba to, čo v skutočnosti spotreboval, nebol by to pre neho trest, a teda by to nabudúce skúšal opäť.

    milanek je offline (nepripojený) milanek

    milanek
    V pivničných priestoroch sú zásuvky , niektorí tam napájajú elektrické spotrebiče. Ale čo stým , keď tie zásuvky boli v projekte stavby ?

    Jozef Štora je offline (nepripojený) Jozef Štora

    správca Jozef Štora
    jednoduchou zmenou projektu a zaslepenim odborným pracovnikom z oblasti elektro a je to....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.