Zavrieť

Porady

Živnostník a stravné

Ahojte,
som čerstvý živnostník a poprosila by som o radu, či mám ako živnostník nárok na stravné a v akej výške. Ďakujem
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

beabea Pozri príspevok
Ahojte,
som čerstvý živnostník a poprosila by som o radu, či mám ako živnostník nárok na stravné a v akej výške. Ďakujem
Ak nepodnikáš v súbehu so zamestnaním, máš nárok na stravné - od 1.1.2011 sa zvyšuje stravné živnostníka na 3,80€/deň
5 0
andreazaj andreazaj

andreazaj je offline (nepripojený) andreazaj

Ak sa môžem pridať, tiež začínam. Postačujú mi ako doklad k stravnemu bločky z restauracie ?? Dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

andreazaj Pozri príspevok
Ak sa môžem pridať, tiež začínam. Postačujú mi ako doklad k stravnemu bločky z restauracie ?? Dakujem
AK sa nestravuješ cez SL, tak bločky z reštaurácie, max. do sumy3,60(r.2010), od 1.1.2011 3,80€.
5 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

andreazaj Pozri príspevok
Ak sa môžem pridať, tiež začínam. Postačujú mi ako doklad k stravnemu bločky z restauracie ?? Dakujem
Ak si zakúpiš stravovacie poukážky, nepotrebuješ žiadne bločky z reštaurácie na vydokladovanie nároku na stravné.

Stravovacie poukážky sa nedajú zakúpiť spätne.
3 0
beabea beabea

beabea je offline (nepripojený) beabea

Ďakujem
0 0
Marcelka V Marcelka V

Marcelka V je offline (nepripojený) Marcelka V

A čo je výhodnejšie zakúpiť si SL,alebo cestovné príkazy?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Marcelka V Pozri príspevok
A čo je výhodnejšie zakúpiť si SL,alebo cestovné príkazy?
Nemiešaj dve veci. Zebezpečenie stravy a stravné pri PC.
0 0
Silkov Silkov

Silkov je offline (nepripojený) Silkov

Mám živnostníka, ktorý má aj zamestnancov za rok 2010 im účtoval za každý pracovný deň 3,60Eur, ale on im uhrádzal sumu v hotovosti nie cez SL. Je tento spôsob správny???
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Silkov Pozri príspevok
Mám živnostníka, ktorý má aj zamestnancov za rok 2010 im účtoval za každý pracovný deň 3,60Eur, ale on im uhrádzal sumu v hotovosti nie cez SL. Je tento spôsob správny???
Nie, nie je, je to v rozpore so ZP.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Silkov Pozri príspevok
Mám živnostníka, ktorý má aj zamestnancov za rok 2010 im účtoval za každý pracovný deň 3,60Eur, ale on im uhrádzal sumu v hotovosti nie cez SL. Je tento spôsob správny???
ak im touto formou priepieval na stravu, tak tento príspevok podliehal dani z príjmu. Ak to zdaňoval, tak si myslím, že je to vysporiadané v súlade so zákonom.
0 0
Silkov Silkov

Silkov je offline (nepripojený) Silkov

Ako to mal robiť?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

KEJKA Pozri príspevok
ak im touto formou priepieval na stravu, tak tento príspevok podliehal dani z príjmu. Ak to zdaňoval, tak si myslím, že je to vysporiadané v súlade so zákonom.
§152ZP
(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.
(5) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.

AK prispieval v sume 3,60 a toto mali zdanené, je to síce OK, ale táto suma nemohla byť celá daňovo uznaná, a nie je to ani v súlade so ZP.
0 0
Silkov Silkov

Silkov je offline (nepripojený) Silkov

Rok 2010. Môžem opraviť výkazy o úhrade platby stravného zamestnancovi na 55% ceny jedla t.j. 1,98 Eur/prac. deň a do 3,60 Eur doplatiť zo Soc. fondu t.j. 1,62Eur ?????
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Silkov,
zamestnancovi nemôžeš dať namiesto SL peniaze, ak dáš peniaze treba to zdaniť. 3,60 € mohol zamestnávateľ vyplácať iba ako diety pri služobných alebo pracovných cestách. Vtedy by nič nezdaňoval.
Ale ak to dával ako náhradu za SL, tak musí celú sumu takto vyplatenú zamestnancom dodaniť.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
presne tak, treba to dodaniť, ak si nezdaňoval, tak oprav mzdy, výkazy.
Nie je to v súlade so ZP, aj ked sa pripúšťa táto možnosť, je to "núdzové" riešenie.
Po zdanení DPFO to však beriem ako daňový výdavok zamestnávateľa, inak by šlo o dvojité zdanenie.
ak to chceš mať dodatočne celé košer, tak im to vyplať ako odmenu a vysporiadaj v decembrovej výplate. Ale ani v tomto prípade to celkom OK nebude. proste problémy treba riešiť vopred a nie po uplynutí roka.
0 0
Silkov Silkov

Silkov je offline (nepripojený) Silkov

Zamestnanci cestujú za prácou do iného okresu 50km, ale stále na to iste miesto. Tak, že zamestnancom urobí CP na každý deň, tak zaplatená hotovosť na strávne bude správna???? t.z. diéty
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Silkov Pozri príspevok
Zamestnanci cestujú za prácou do iného okresu 50km, ale stále na to iste miesto. Tak, že zamestnancom urobí CP na každý deň, tak zaplatená hotovosť na strávne bude správna???? t.z. diéty
Ano,
ak ten iný okres nemajú uvedený v pracovnej zmluve ako stále pracovisko.
0 0
Silkov Silkov

Silkov je offline (nepripojený) Silkov

V pracovných zmluvách majú uvedené miesto výkonu - sídlo firmy živnostníka (trvalý pobyt živnostníka), ale nie miesto realizácie prác.... Platí odkaz 18???
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Silkov Pozri príspevok
V pracovných zmluvách majú uvedené miesto výkonu - sídlo firmy živnostníka (trvalý pobyt živnostníka), ale nie miesto realizácie prác.... Platí odkaz 18???
Tak potom prajem veľa šťastia zamestnancom, ked budú spätne vypisovať cestovné doklady za celý rok dozadu.
0 0
Silkov Silkov

Silkov je offline (nepripojený) Silkov

Bude to potom v poriadku???? Čo už!!!! spätne zdaňovať strávne by bolo asi komplikovanejšie!!!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať