Zavrieť

Porady

v podnájme

Dobrý deň
Mám istý problém a potreboval by som radu. Ide o to že bol som v podnájme
a platil si danú čiastku. Avšak nestíhal som platiť a tak sme sa dohodli že do konca roka splatím dlžnú sumu. Zmenili sa zákony a mne tvrdí nájomník že daňové odvody a nové odvody z podnájmu do zdravotnej poisťovne narastajú mimoriadne v niektorých prípadoch až o 12760%. Chcem preto vedieť či je to pravda a ak aj sú nejaké zmeny dotknú sa mňa? keď som len podnájomník? Pretože tomu nerozumiem a nehodlám platiť viac ako mám. Podotýkam že v podnájme som bol do roku 2010 v Auguste mi končila zmluva.

za pomoc vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    Marcel Balog Pozri príspevok
    Dobrý deň
    Mám istý problém a potreboval by som radu. Ide o to že bol som v podnájme
    a platil si danú čiastku. Avšak nestíhal som platiť a tak sme sa dohodli že do konca roka splatím dlžnú sumu. Zmenili sa zákony a mne tvrdí nájomník že daňové odvody a nové odvody z podnájmu do zdravotnej poisťovne narastajú mimoriadne v niektorých prípadoch až o 12760%. Chcem preto vedieť či je to pravda a ak aj sú nejaké zmeny dotknú sa mňa? keď som len podnájomník? Pretože tomu nerozumiem a nehodlám platiť viac ako mám. Podotýkam že v podnájme som bol do roku 2010 v Auguste mi končila zmluva.

    za pomoc vopred ďakujem
    ťažko povedať, ako si dotyčný prenajímateľ vypočítal nárast 12760% nakoľko nepoznáme vstupné hodnoty výpočtu...
    pravdou však je, že už si nebude môcť uplatniť nezdaniteľnú časť (čo bolo posledné 2 roky cca 4025 € - a ak prenajímal s manželkou tak túto sumu vynásob dvoma...), ďalej už nie je oslobodená od prenájmu čiastka 925 € ale po novom len 500 € na prenajímateľa t.j. ak prenajímal s manželkou môže si po novom odpočítať ako nezdaniteľnú časť len 1000 € + 40 % paušálne výdaje z celkového zaplateného nájmu... (doteraz ak nemal iné príjmy a prenajímal s manželkou tak si mohol odpočítať 2x4025 + 2 x 925 = 9900 €) po novom si môže odpočítať už len 1000 € a zo zvyšku zaplatí daň a odvody...(ak nemal s bytom iné preukázateľné náklady...)
    No a je len na tebe, či si ochotný stratu daňových výhod prenajímateľovi zafinancovať ty, alebo či si pohľadáš nový nájom, teba ako nájomcu by mala zaujímať konečná cena a to aký bude mať tvoj domáci z toho zisk teba nemusí zaujímať a ani trápiť či bude platiť daň a odvody alebo nie...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.