Zavrieť

Porady

Preplatok a nedoplatok v jednej faktúre za rok 2010

Ahojte. Dnes mi prišla vyúčtovacia faktúra za el.energiu za rok 2010. Tri odberné miesta - dve v ZŠ s nedoplatkom, jedno odb.miesto preplatok. Zúčtovacia faktúra je na rozdiel týchto súm - teda nedoplatok pár eur. Ako toto zaúčtovať. Oni mi vlastne vykompenzovali preplatok a nedoplatok a vyfaktúrovali len rozdiel. Lenže nedoplatok patrí k preneseným kompetenciám, preplatok k originálnym kompetenciám a navyše je to za minulý rok. Poraďte čo s tým.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

    kunkelovaa
    Môže to byť účtované takto (nedoplatok ZŠ 75 €, preplatok MŠ 60 €, suma faktúry 15 €):
    2010:
    ID: 502/326 75 € (nedoplatok ZŠ - bude hradený z prostr. zriaďovateľa,keďže sa týka roku 2010, ale FAKT prišla v r. 2011)
    315/648 60 €(preplatok MŠ)
    326/315 60 € (v podstate vykompenzovanie pohľadávky)
    589/351 60 €(budúci odvod preplatku MŠ zriaďovateľovi)

    2011: Faktúra: 326/321 15 €
    Výpis: 321/222.09.121.631.02 (kz 41) 15 € úhrada Fa
    261/222.09.121.631.02 (kz 41) 60 € prevod na PU
    354/691 75 € zúčt.úhrady

    PU: 223 RK/ 261 60 € príjem na PU
    351/223 60 € odvod zriaďovateľovi

    Poraďte, či to tak môže byť. Nie je to asi šťastné riešenie, ale iné ma nenapadá. Ďakujem.
    Naposledy upravil kunkelovaa : 10.01.11 at 07:07

    susann2 je offline (nepripojený) susann2

    susann2
    A prečo to tak komplikuješ? Fa prišla ešte do uzávierky, týka sa roku 2010, učtovanie ešte stihneš do r. 2010, tak to zaúčtuj do nákladov, resp. poníž náklady a výdavky tam kde treba. Následne uprav účtovanie na účtoch 357 a 693, 354 a 691. Učet 326 sa používa len vtedy ak fa neprišla do uzávierky, ale ona prišla, takže niet dôvodu použiť ten účet. Navyše nevidím účtovanie na D účtu 321.

    kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

    kunkelovaa
    Zabudla som napísať do r. 2011 účtovanie 326/321. S ponížením 502 a 354 si neviem účtovanie predstaviť, pretože potom by mi mali reálne zostať nejaké finančné prostriedky (354) ku koncu roka a ja ich nemám. Rada sa naučím niečo nové, ak sa to tak zaúčtovať dá, poraďte mi.

    susann2 je offline (nepripojený) susann2

    susann2
    kunkelovaa Pozri príspevok
    Zabudla som napísať do r. 2011 účtovanie 326/321. S ponížením 502 a 354 si neviem účtovanie predstaviť, pretože potom by mi mali reálne zostať nejaké finančné prostriedky (354) ku koncu roka a ja ich nemám. Rada sa naučím niečo nové, ak sa to tak zaúčtovať dá, poraďte mi.
    A z akých peňazí to chceš v r.2011 odviesť, keď ich fyzicky nedostaneš ? Z novej dotácie ? Keď to už nejde preúčtovať medzi prostriedkami štátnymi a zriaďovateľa asi by som to už zaevidovala do r. 2011 a tvárila sa, že fa prišla po uzávierke.

    kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

    kunkelovaa
    Pozri sa, prosím, ešte raz na navrhnuté účtovanie. NEdoplatok bude hradený z novej dotácie, ten je v sume 75 €, ale reálne za Fa odvediem len 15 € a tých 60 € by som odviedla zriaďovateľovi.
    Nemôžem to dať do tohto roku a ani elektrárne mi nechcú zmeniť faktúru.

    susann2 je offline (nepripojený) susann2

    susann2
    Môžem sa na to pozerať 100krát. To predsa nejde, že na jednej strane /PK/, to dáš do nákladov ako má byť a na druhej neponížiš náklady na OK, ale urobíš predpis odvodu. Skutočne si nič neodvádzala zriaďovateľovi k 31.12., že by si opravila odvod zostatkov účtov 357 a 354 ?

    kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

    kunkelovaa
    Nie, neodvádzala, len dopravné žiakom, čo je účelové. Nedoplatok za rok 2010 dávam do nákladov, preplatok za rok 2010, keď faktúra prišla až v roku 2011 odvediem zriaďovateľovi. To je nesprávne? Takto by som to účtovala, aj keby tie faktúry prišli dve - jedna nedoplatková a jedna preplatková
    Naposledy upravil kunkelovaa : 10.01.11 at 10:14

    Preplatok a nedoplatok v jednej faktúre za rok 2010

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.