Zavrieť

Porady

Daňové a nedaňové výdavky

Poraďáci, môže si sro zvoliť či jednotlivé náklady budu nedaňové? napríklad mzdy alebo odvody za zamestnancov?
ďakujem
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Maaaria Pozri príspevok
Poraďáci, môže si sro zvoliť či jednotlivé náklady budu nedaňové? napríklad mzdy alebo odvody za zamestnancov?
ďakujem
Môžeš byť prosím konkrétnejšia a uviesť dôvod ?
0 0
Maaaria Maaaria

Maaaria je offline (nepripojený) Maaaria

zaujimalo by ma ci je to v zakone dane co vsetko musi byt danovymi vydavkami. napr. upomienky a presenty nad 16,6eur musia byt nedanove. ale co vsetko este musi byt nedanove.
dakujem
0 0
Maaaria Maaaria

Maaaria je offline (nepripojený) Maaaria

ok, nasla som v §19-21
0 0
ANNA ANNA

ANNA je offline (nepripojený) ANNA

Zákon o dani z prijmu vo svojom §19 určuje daňové výdavky, ktoré slúžia na dosiahnutie, udržanie a zabezpečenie prijmu. iné výdavky sú výdavky nedaňové ako aj výdavky uvedené v §20 a 21. Ako pomôckou čo všetko môže byť nedaňovým výdavkom môžeš vyčítať priamo z daňového priznania tab. A.
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Tiež som sa s tým stretla,že s r.o. si nedala do nákladov žiadne položky aby bol čo najvyšší zisk, lebo konateľ spoločnosti potreboval pre úver vysoký príjem zo zisku a zamestnanec v tejto s r.o. nemohol byť.Nie som si istá či je to najlepšie riešenie,ale iné sme nenašli.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ahojte,


možete mi prosím pomoct ako chápat tento prípad?

§ 21 ZoDzP

(1) Daňovými výdavkami nie sú výdavky (náklady), ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom, aj keď tieto výdavky (náklady) daňovník účtoval,1) výdavky (náklady), ktorých vynaloženie na daňové účely nie je dostatočne preukázané, a ďalej

a) výdavky (náklady) na obstaranie hmotného majetku, nehmotného majetku (§ 22) a hmotného majetku a nehmotného majetku vylúčeného z odpisovania (§ 23),

týmto sa prosím myslí obstarávacia cena (a teda že do výdavkov ide hmotný a nehmotný majetok formou odpisov) a výdavky vynaložené s obstaraním že idú na účet obstarania a nie 5**?


d) výdavky na vyplácané podiely na zisku vrátane podielov na zisku (tantiém) členov štatutárnych orgánov a ďalších orgánov právnických osôb,

čo sa prosím týmto rozumie? Vyplacanie podielov uctujem ako 428/364 (364/221). Myslí sa tým, že sa pri účtovaní nemá použiť žiaden nákladový účet, že to nie je náklad ako trebárs vyplatená mzda? Alebo?

Ďakujem...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ano tak ako si napísala.
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

dobry den,

prosim o radu, konatel stratil platobnu kartu, dal ju blokovat banka strhla 16,60 Eur danovy ci nedanovy vydavok? dakujem...
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

podla mna danový
3 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ahojte,

zamestnanec nepožiada o vykonanie RZD ale potreboval by DPFO-A (ktoré si zamestnaenc sám podpíše samozrejme a odnesie na DU). Je možné aby si dal zamestnávatel do nákladov vyhotovenie DPFO-A zamestnancov alebo može mať v nákladoch iba vyhotovenie RZD?

Inak povedané:
Zamestnávateľ požiada externú účtovnícku o vykonanie nie RZD pre zamestnancov ale DPFO-A (lebo zamestnanci chcu DPFO). Ja mu vyfakturujem: Vyhotovenie DPFO-A zamestnancov. Može si túto faktúru dať zamestnávateľ do nákladov?

Dakujem.

Dakujem.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

určite nemôže, pretože povinnosťou zamestnávateľa nie je zamestnancovi vyplniť DP..
2 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ďakujem.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Jasné, je to "ekonomické poradenstvo"... Len som chcela vedieť, či to naozaj musím takto "skrývať" alebo by sa to dalo obhájiť. Zamestnanci totižto potrebuju DPFO, lebo sú to cudzinci a RZD im nestačí, potrebujú odovzdať potvrdenie o podaní DPFO na Slovensku a kopiu tohto DPFO....
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Sarlotka Pozri príspevok
... konatel stratil platobnu kartu, dal ju blokovat banka strhla 16,60 Eur danovy ci nedanovy vydavok? ...
nenamietam voči daňovému nákladu, lebo ako poplatok je definovaný v obchodných podmienkach...
ale nedá mi položiť kacírsku otázku: ak by to nebol konateľ, ale zamestnanec (alebo konateľ nespoločník) tiež jednoducho náklad firmy ? a keď zamestnanec stratí kartu (mobil, a pod.) viackrát do roka, vždy náklad (daňový) firmy ? Ja byť majiteľom firmy, určite by to nebol náklad, ale pohľadávka...
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Tak sa skusim spytat aj ja... ak by to bolo rozbite spatne zrkadielko na firemnom aute pocas pracovnej cesty a auto by sa opravovalo. Tiez by to musela byt pohladavka voci zamestnancovi? Nemoze to byt naklad firmy za opravu vozidla?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
zk24 Pozri príspevok
...Može si túto faktúru dať zamestnávateľ do nákladov? ...
zk24
...či to naozaj musím takto "skrývať" alebo by sa to dalo obhájiť. ...
... mohla by si to aj oficiálne, účtovať to ako pohľadávku voči zamestnancom...
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

zk24 Pozri príspevok
Tak sa skusim spytat aj ja... ak by to bolo rozbite spatne zrkadielko na firemnom aute pocas pracovnej cesty a auto by sa opravovalo. Tiez by to musela byt pohladavka voci zamestnancovi? Nemoze to byt naklad firmy za opravu vozidla?
záleží na zamestnávateľovi, či mu to zosobní..
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

Stefan2005 Pozri príspevok
... mohla by si to aj oficiálne, účtovať to ako pohľadávku voči zamestnancom...
no a zamestnávateľ to ako dostane do nákladov ?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

ewita888 Pozri príspevok
záleží na zamestnávateľovi, či mu to zosobní..
A ak nezosobní, tak to môže byť daňový náklad firmy, nie? Ak môže, tak potom je to podla mna ten istý prípad ako strata (poškodenie) firemnej bankomatovej karty ....
Firemná bankomatová karta sa kľudne poškodí. Tá naša ktorú používame asi 50-ti zamestnanci vyzerá tak že jej dávam ešte životnosť asi mesiac a potom sa rozpadne, a vlastne stratí
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
ewita888 Pozri príspevok
no a zamestnávateľ to ako dostane do nákladov ?
a prečo by mal mať zamestnávateľ v nákladoch vyhotovenie DP zamestnancov ?
Ale ak to účtoval ako náklad (a nie pohľadávku), tak potom treba to zamestnancom refakturovať...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať