Zavrieť

Porady

Neplatca DPH nakupuje tovar z ČR od platcu

Ahojte, mám jednu otázku, ktorá mi nedá spávať
Ako je to s DPH na faktúrach, povinnosťou k registrácii k dph a celkovo ohľadom DPH v prípade, že neplatca DPH zo Slovenska nakupuje tovar z česka od platcu DPH. Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    logo
    TriviTax,s.r.o.
    platca ZLE
    platiteľ SPRÁVNE
    ak dovezieš tovar z Česka, nakupuješ s českou DPH, celá suma na faktúre je tvoj náklad.
    Nákupy spočítaš a ked presiahnu limit, tak pred dovozom nadlimitnej zásielky sa musíš registrovať minimálne dľa §7 a platiť DPH na Slovensku - nebudeš mať nárok na jej odpočet. Iba vymeníš českú DPH za slovenskú - zjednodušene povedané.
    LIMIT
    § 7
    (1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    logo
    TriviTax,s.r.o.
    kedže si už bol registrovaný podľa 7aň, máš ičDPH, si zdaniteľná osoba, ktorá nakupuje bez DPH z EU. Nákup si mal zdaniť a odviesť daň bez možnosti odpočítania (nesleduješ výšku nákupu - to sa robí len do momentu registrácie a tá sa už uskutočnila).
    DPH odvádzaš za každý mesiac, v ktorom k nákupu došlo, čiže ak si DP DPH nepodával, tak ich podaj teraz - skôr, než ti na to príde kontrola.
    Súhrnný výkaz bol v poriadku, ty si do EU predával služby, nie tovar.
    /ďakovať nemusíš, stačí kliknúť na užitočne a prípadne hore na vyriešené, aby sme to zbytočne nerozpitvávali/.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    easton1818 Pozri príspevok
    no asi ho pomýlilo to, že som registrovaný k DPH ku službám v rámci EU
    ak si registrovaný podľa §7a, tak si vlastne registrovaný aj podľa §7.
    (2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane, ak
    a) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba konajúca v postavení zdaniteľnej osoby,právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, alebo zahraničná osoba, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, a
    b) dodávateľom je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, ktorá dodala tovar za protihodnotu, .................
    ===============
    dostávaš tovar bez DPH, na faktúre je tvoje ičDPH, ty hodnotu zdaníš, podáš DP DPH, nemáš nárok na odpočítanie. Tou registráciou si vymenil českú DPH za slovenskú - ak mám citovať zo svojej odpovede.
    /v pôvodnom zadaní si neuviedol, že si registrovaný/.
    Naposledy upravil KEJKA : 09.01.11 at 19:06 Dôvod: zmena citátu

    easton1818 je offline (nepripojený) easton1818

    easton1818
    ďakujem za odpoveď, takže podľa § 7a je potrebné registrovať sa len pre služby ? tovar sa do tejto povinnosti nezahŕňa?
    čo mám robiť v prípade, že mi česká firma zasielal faktúry za tovar bez DPH ? Mám ju požiadať o opravu FA ?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    easton1818 Pozri príspevok
    ďakujem za odpoveď, takže podľa § 7a je potrebné registrovať sa len pre služby ? tovar sa do tejto povinnosti nezahŕňa?
    čo mám robiť v prípade, že mi česká firma zasielal faktúry za tovar bez DPH ? Mám ju požiadať o opravu FA ?
    samozrejme - možno si dodávateľa uviedol do omylu, ale ak nemáš ičDPH, tak ti má zdaňovať českou DPH.
    tovaru sa týka §7
    služieb sa týka §7a
    §4 je klasický platiteľ s nárokom na odpočítanie DPH.

    easton1818 je offline (nepripojený) easton1818

    easton1818
    tak som registrovaný podľa par.7a, môj nákup neprekročil 13 941, 45 eur
    od jednej firmy som dostával faktúry s a od druhej bez DPH, obe bol české. Podával som súhrnný výkaz štvrťročne, ale boli tma len služby.
    Čo som teda mal robiť a nerobil som a ako sa to dá teraz všetko napraviť?
    Ďakujem pekne, že sa mi tu takto venuješ

    Neplatca DPH nakupuje tovar z ČR od platcu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.