Zavrieť

Porady

Odhad plnenia

Dobrý deň,
vie mi niekto poradiť, ako presne zaúčtujem (resp. aj na podklade akého dokladu) tzv.odhad plnenia za službu vykonanú v r.2010? Ide o to, že stavebná firma vykonala služby, ktoré prechádzajú aj do nového roka, faktúrovať ich má až po ukončení zakázky. Ako v účtovníctve mám zachytiť to, že časť služieb bola vykonaná v r.2010, časť v r.2011 a ako to bude s DPH? Niekde som našla, že to mám zaúčtovať interným dokladom len odhad, koľko by to asi bolo ( 311/602). Ako potom bude vyzerať faktúra v r.2011 a jej zaúčtovanie?
Ďakujem za pomoc, s účtovníctvom len začínam a mám v tom zmätok.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    [QUOTE=KEJKA;1611485] ..... DU predpokladá, že musí byť zmluva o dielo, teda stanovená konečná cena pre zákazníka a preferuje zákazkovú výrobu.
    nedokončenú výrobu neuzná - nemusí uznať. /skúsenosť s DU Senec/.
    takže podľa stupňa rozpracovanosti účtovať o zákazkovej výrobe .... QUOTE]

    DÚ nemá žiadne právo zasahovať do zmluvných vzťahov, nemá na to zo zákona žiadne splnomocnenie, ani ustanovenie, z ktorého by mohli takéto uzávery vyvodiť. Má právo iba z existujúcich zmluvných vzťahov bez ich účelového dotvárania vyvodiť, že došlo k skráteniu dane .... ak k nemu ozaj došlo. Daňová kontrola musí zmluvné vzťahy rešpektovať, sú náplňou obchodného práva a nie daňového.
    Ak nebola na služby podľa otázky uzatvorená zmluva so znakmi zákazkovej výroby podľa § 30 postupov /pravidlá pre priebežné prikalkulovanie zisku k vykázaným nákladom, resp. stupňu dokončenia/, tak o zákazkovú výrobu jednoducho nejde. Na tom DÚ nemá čo zmeniť, iba akceptovať. Skúsenosť z DÚ Senec nie je záväzný precedens, iba zanedbané, resp. neuplatnené právo daňovníka na protest proti takému postupu.
    Zákazková výroba je obchodný zmluvný vzťah, ktorý má obom stranám zabezpečiť dodržanie rozpočtu výroby a splátkového kalendára .... prevažne pre stavby verejnej rozpočtovej sféry. Ak zmluva nemá prvky zákazkovej výroby, tak o zákazkovej výrobe sa účtovať ani nedá .... niet zmluvných podkladov.
    Naposledy upravil a_je_to : 10.01.11 at 12:27

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Monika Kováčová, jeso, cloe, liba2, Mária.K.
    5

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Najprv treba zo zmluvy určiť, či sa jedná o zákazkovú výrobu podľa § 30 postupov pre PÚ. Teda či zákazka má zmluvne určenú fixnú cenu, alebo maržu, rozpočet nákladov a pod. Vtedy sa postupuje podľa § 30 postupov. Ak to v zmluve nemá, ide iba o bežnú zákazku a postupuje sa podľa § 44, ods. 4 a 5 postupov, teda účtovanie nedokončenej výroby. Z účtovnej evidencie treba vypísať u stavebnej výroby všetky náklady na priamy materiál, priame mzdy, ostatné priame náklady a výrobnú réžiu pre túto zákazku, zosumarizovať a zaúčtovať na 121/611. Jasné, že bez DPH, lebo ešte nedošlo k dodaniu. Účtovanie 311/602+343 uplatníš až pri fakturácii. Preštuduj postupy a zadaj aj v Porade do vyhľadávača.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ak ide o zákazku stavby RD alebo niečo podobné, DU predpokladá, že musí byť zmluva o dielo, teda stanovená konečná cena pre zákazníka a preferuje zákazkovú výrobu.
    nedokončenú výrobu neuzná - nemusí uznať. /skúsenosť s DU Senec/.
    takže podľa stupňa rozpracovanosti účtovať o zákazkovej výrobe.
    Treba aj pozrieť nové postupy účtovania, či sa na tento prípad nevzťahujú - zavedené nové účty. Aj ked je to zmena od r.2011, koho sa totýka, musí prehodnotiť preúčtovanie existujúcej výstavby.

    katkasch je offline (nepripojený) katkasch

    katkasch
    Ďakujem za odpovede, ale som z toho dosť zmätená. Zmluvu na výstavbu nemáme (asi to tiež nie je správne, niekedy sa podmienky zmluvy dohodnú až počas výstavby a dodatočne sa podpisuje zmluva, niekde sa robí úplne bez zmluvy). Účtujeme B-čkom. Ak som to dobre pochopila, 121 sa používa v prípade A-čka. Či nie?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    121 v prípade A, ale aj v prípade B na konci roka na základe dokladovej inventúry nedokončenej výroby.

    Najka je offline (nepripojený) Najka

    Najka
    Ahojte, môžte mi niekto poradiť? Stavbu sme ukončili aj vyfaktúrovali v polovici decembra. Kolaudácia bola teraz v januári. Keďže sa im "niečo" nepozdávalo, tak sme objednali iné a opravili to. Faktúra nám prišla teraz. Ako to zaúčtovať, ešte do starého roka?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.