Zavrieť

Porady

Devízový účet - účtovanie

Poraďáci ahojte,

mám jednu (asi jednoduchú) otázku - máme devízový účet vedený v mene USD, výpisy nám chodia denne - v prípade, že v danom dni nenastal žiadny pohyb na účte, aký kurz mám použiť pri prepočte na menu EUR - komerčný kurz banky (pre zápis do peňažného denník v JU)?

V prípade, že uhradím z tohto účtu faktúru v dolároch prepočítam ju kurzom ECB (deň predchádzajúci uskutočneniu účtovného prípadu)?

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tinaho je offline (nepripojený) Tinaho

    Tinaho
    Informovala som sa ohľadom devízového účtu u audítorky a dostala som nasledovnú odpoveď, tak dúfam, že pomôže:
    - úhrada faktúry - kurz ECB, napr. výpis je z 19.12.2010, pri prepočte sa použije kurz z 18.12.2010
    - bankové poplatky - kurz ECB, napr. výpis je z 19.12.2010, pri prepočte sa použije kurz z 18.12.2010
    - v prípade že na bankových výpisoch nie je žiadny pohyb, t.j. v položkách bankového výpisu sú len A O/N DEBET a ISTINA OVERNIGHT (sú to rovnaké sumy, ktoré účtuje cez priebežné položky) – "Pri prepočte položiek O/N DEBET a ISTINA OVERNIGHT, ak ste použili komerčný kurz banky sa rozdiely zohladnia pri prepočítaní zostatku banky k 31.12.2010. Ak by ste aj počas roka použili kurz zo dňa
    predchádzajúcemu dňu vzniku účtovného prípadu a prepočítali zostatok bankového účtu počas roka, prípadné kurzové
    rozdiely spočítané za celý rok by boli rovnaké, ako vypočítaný kurzový rozdiel k 31.12.2010.
    Ku dňu zostavenia účtovnej závierky, t.j. k 31.12.2010 musíte prepočítať zostatky na devízových účtoch
    prepočítať kurzom ECB, ktorý platí k 31.12.2010. Uvedené je popísané v zákone o účtovníctve, § 24, ods. 2, písm. b)."

    jana007 je offline (nepripojený) jana007

    jana007
    Vediem JÚ, mám účet v banke v USD. Každý mesiac sú na účte dva pohyby :
    úroky a poplatky. Prosím o radu, z ktorého dňa mám brať kurz ECB. Pohyb je napríklad 31.10.2010 - použijem kurz z predchádzajúceho dňa alebo v deň pohybu na účte?

    Niuška je offline (nepripojený) Niuška

    Niuška
    ja na prepočet používam kurz predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu

    Devízový účet - účtovanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.